Reklama

Niedziela Wrocławska

Spotkanie Federacji Skautingu Europejskiego w Rzymie - rozmowa z ks. Mariuszem Sobkowiakiem

W Rzymie odbyło się spotkanie Rady Federalnej, czyli najwyższej władzy decyzyjnej Federacji Skautingu Europejskiego. Obecny był na nim kapłan archidiecezji wrocławskiej ks. Mariusz Sobkowiak, który pełni funkcję krajowego duszpasterza Skautów Europy.

2021-10-13 15:02

FB Skautów Europy

Od lewej: Krzysztof Jankowski, Joanna Laskowska, Nathalie Flama, Jean-Luc Angélis, Robin Sébile, Tanguy Desrousseaux, Ks. Mariusz Sobkowiak, Jakub Rożek

Od lewej:
Krzysztof Jankowski,
Joanna Laskowska, 
Nathalie Flama,
Jean-Luc Angélis,
Robin Sébile,
Tanguy Desrousseaux,
Ks. Mariusz Sobkowiak,
Jakub Rożek

Ks. Łukasz Romańczuk: Wielu naszych czytelników może zastanawiać czym jest Rada Federalna i jaką pełni funkcję. Dlatego na początku proszę księdza o przybliżenie nam tej tematyki.

Ks. Mariusz Sobkowiak: Jest to spotkanie delegatów z wszystkich europejskich krajów członkowskich - zarządów, przewodniczących, naczelników, sekretarzy czy duszpasterzy krajowych. W czasie tego spotkania trwają obrady związane ze sprawami federacji, a raz na 3 lata wybierane są nowe władze do biura federalnego. Do jego kompetencji należy m.in. zatwierdzanie budżetu FSE, raportu merytorycznego Biura Federalnego, jak również ustanawianie i przyjmowanie programu działania FSE w ogólnym zarysie. Wydarzenie, w którym spotykają się osoby związane ze skautingiem z całej Europy to świetna okazja do wymiany spostrzeżeń, dyskusji, nawiązywania znajomości, a także wspólnej modlitwy.

Reklama

Ks. Łukasz Romańczuk: Kto wszedł w skład nowego zarządu biura federalnego?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Na przewodniczącego FSE został wybrany francuz Jean-Luc Angelis, komisarzem federalnym została Natalie Flama z Belgii, sekretarzem federacji - Robin Sebilla z Francji, a skarbnikiem federacji Tanguy Dessrousseaux z Luksemburga.

Ks. Łukasz Romańczuk: Patrząc na narodowość przewodniczącego FSE można zauważyć, że jest to nawiązanie do korzeni skautingu w Europie. Jak obecnie w skautingu realizuje się myśl o . Jacques Sevina?

Reklama

Ks. Mariusz Sobkowiak: To prawda. Początki skautingu katolickiego w Europie to terytorium Francji i Belgii. Co ciekawe do dziś najliczniejsza grupa Skautów Europy jest we Francji. Z kolei mówiąc o myśli Sługi Bożego o. Sevina musimy podkreślić, że od samego początku skauting ma tę samą pedagogikę wywodzącą się od Baden-Powella. Różni się w szczegółach, bo o. Sevin nadał skautingowi charakter chrześcijański. Głównym celem jest służba, formowanie ludzi młodych, bycie blisko Kościoła i odpowiedź na znaki czasów będących w świecie. I nowy zarząd chce to wszystko nadal realizować.

Ks. Łukasz Romańczuk: Jakie kwestie, oprócz wyborów, były podejmowane podczas Rady Federalnej?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Dużo mówiliśmy o zbliżającym się EuroJamie czyli międzynarodowym spotkaniu skautów. Warto zaznaczyć, że odbywa się on co 10 lat i najbliższy zaplanowany jest na 2024 rok. Data odległa, ale wydarzenie tej rangi wymaga przygotowań. Poza tym chcemy odpowiadać na wyzwania dzisiejszego społeczeństwa, postępującej laicyzacji. Chcemy jeszcze bardziej zacisnąć więzi z linią Kościoła i wartościami, które niesie, realizować zadanie powierzone przez papieża Franciszka, aby wyjść na peryferie i dotrzeć do ludzi będących poza skautingiem. Podejmowane były też kwestie usprawniające działanie biura i komunikacji między poszczególnymi krajami i ich zarządami.

Podczas Rady Federalnej Polskę reprezentowali: Ks. Mariusz Sobkowiak - Duszpasterz Krajowy, Joanna Laskowska - Naczelniczka, Krzysztof Jankowski - Naczelnik, Jakub Rożek - Przewodniczący.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym

2021-10-18 19:33

[ TEMATY ]

synod

arcybiskup

flickr.com/archidiecezjakrakow

Arcybiskup Vaduz, stolicy Liechtensteinu, Wolfgang Haas odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym, otwartym przed tygodniem przez papieża Franciszka, a w miniony weekend we wszystkich diecezjach świata. Na stronie internetowej tej niewielkiej, liczącej niespełna 30 tys. katolików, archidiecezji wyraził obawę, że ta „złożona i czasem skomplikowana procedura” mogłaby przybrać ideologiczną postać.

Jego zdaniem dyskusje i debaty, do których wzywa papież, nie są w Liechtensteinie konieczne, gdyż bliskie relacje w parafiach umożliwiają szybki wzajemny i prosty kontakt między duchownymi i świeckimi. – Intelektualna i duchowa wymiana była więc i jest zawsze możliwa – przekonuje 73-letni abp Haas.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? (22-24 października 2021) [aktualizacja]

2021-10-20 15:53

Tomasz Lewandowski

Dom samotnej matki wymaga pilnego remontu

Dom samotnej matki wymaga pilnego remontu

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (22-24 października 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Watykańskie spotkanie poświęcone sztucznej inteligencji

2021-10-21 16:33

[ TEMATY ]

Watykan

sztuczna inteligencja

Ambasada Niemiec

Vatican News

Papieska Rada ds. Kultury i Ambasada Niemiec przy Stolicy Apostolskiej zorganizowały sympozjum na temat wyzwań jakie stawia społeczeństwu i idei osoby sztuczna inteligencja. Celem konferencji było pogłębienie świadomości kulturowego wpływu, jaki może ona wywrzeć na ludzkość.

Zdaniem sekretarza Papieskiej Rady ds. Kultury prawdziwym zagrożeniem nie jest scenariusz znamy z hollywoodzkich filmów, w których sztuczna inteligencja przejmuje władzę nad światem. Realne zmartwienie polega na tym, że ludzie, mający z nią coraz częstszy kontakt, a coraz mniejszy z innymi osobami, sami mogą stać się jak roboty, zatracając swoje człowieczeństwo. „Musimy się zastanowić, jakimi wartościami żyjemy, co sprawia, że życie jest warte przeżycia i czy w pełnym technologii świecie nie tracimy z oczu wartości międzyludzkich relacji” – mówi bp Paul Tighe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję