Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 80.rocznica deportacji Żydów do łódzkiego getta

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ambasadorowie oraz przedstawiciele ambasad krajów, z których w 1941 roku Niemcy przywieźli blisko 20 tysięcy Żydów wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getto.

Reklama

Przy pomniku na stacji Radegast w Łodzi, skąd wywożono transporty Żydów do obozów zagłady, złożono kwiaty i zapalono znicze. Jesienią 1941 roku nazistowskie władze Rzeszy Niemieckiej przywiozły do Litzmannstadt Getto – gdzie było zamkniętych 160 tysięcy polskich Żydów – blisko 20 tysięcy Żydów z niemieckich, austriackich, czeskich i luksemburskich miast. Przybywali na stację Radegast przez 20 dni, od 17 października do 4 listopada 1941 roku. Wśród nich było wielu naukowców, lekarzy, pisarzy i artystów z Berlina, Pragi, Wiednia czy Frankfurtu, m.in. Paul Kornfeld, jeden z ważniejszych pisarzy ówczesnej Europy. W praskim transporcie Niemcy przywieźli też m.in. dwie siostry Franza Kafki. Z Frankfurtu przyjechał wybitny specjalista w dziedzinie chorób nowotworowych, profesor Wilhelm Caspari, a z Wiednia – światowej sławy pianista Leopold Birkenfeld. Warunki, w jakich przyszło żyć przybyszom z Europy Zachodniej, podobnie jak pozostałym mieszkańcom getta, były makabryczne. Wielu ludzi zmarło w pierwszych tygodniach z rozpaczy, chorób i głodu, wielu popełniło samobójstwo. Kilka miesięcy później, w maju 1942 roku, ponad 10 tysięcy przesiedleńców została wywieziona do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem (Kulmhof), a w 1944 roku niemal wszyscy pozostali do Auschwitz-Birkenau. Wojnę przeżyli nieliczni.

- Przerażające jest to, powołując się na słynne słowa Hanny Arendt o banalności zła, iż okazuje się, że ono może być blisko, niemal w każdym z nas. Mam nadzieję, że nauczeni tą straszliwą i brutalną lekcją historii, nigdy nie dopuścimy do tego, by coś takiego spotkało kogokolwiek raz jeszcze. 80. rocznica deportacji Żydów z Europy do Litzmannstadt Getto ma jeszcze jeden tragiczny wymiar, bowiem nici życia wielu wybitnych osób, które dokonały rzeczy wielkich zostało przeciętych. Zostali oni wymazani z mapy świata tylko dlatego, że ktoś ich zdehumanizował dla swoich partykularnych interesów i w imię szaleńczych idei – mówił Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi podczas uroczystości.

Obchody 80. rocznicy deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getto zorganizowało Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Poprzez organizowane wydarzenia należy przypomnieć ten dramatyczny splot historii, który połączył tragicznie los Żydów łódzkich i ich braci z Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga. W ramach obchodów rocznicy odbył się premierowy pokaz filmu „The Living Witnesses” dla młodzieży z łódzkich liceów oraz panel z twórcami i gośćmi specjalnymi oraz koncert „Z czyjej jesteś tęsknoty…” dedykowany pamięci deportowanych do Litzmannstadt Getto. Innym akcentem był wykład „Deportacje z Rzeszy i Protektoratu Czech i Moraw do getta łódzkiego. Październik-listopad 1941 roku” Adama Sitarka i Ewy Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ, jaki odbył się w Centrum Dialogu.

2021-10-25 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Znicz pamięci dla dzieci

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Urząd Miasta Łodzi

Pod pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” w parku im. Szarych Szeregów zapłonął znicz pamięci. Znicz ma tlić się nieustannie tak, by „żywy ogień pamięci” nigdy nie zgasł i przekazywał kolejnym pokoleniom łodzian pamięć o obozie dla polskich dzieci i młodzieży z ulicy Przemysłowej.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Niedziela płocka 9/2003

[ TEMATY ]

post

wstrzemięźliwość

Monika Jaworska

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Synodalnie o pielgrzymce

2021-11-30 00:19

ks. Łukasz Romańczuk

Brzezia Łąka: Osoby odpowiedzialne za organizację Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej spotkały się, aby popatrzeć na pielgrzymkę w duchu synodalnym.

Zgodnie z wolą papieża Franciszka i pewnego stylu, który został wypracowany, spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Była to okazja do rozważenia słowa Bożego, a także indywidualnej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję