Reklama

Niedziela Łódzka

Ozorków: 100-lecie Sióstr Urszulanek SJK

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Jej życie od najmłodszych lat kształtowała wiara, najpierw ta przekazana przez dom rodzinny, w którym doświadczyła i nauczyła się miłości, dobroci. Nieustanne kształtowanie w duchu wiary pozwoliło jej pójść za Jezusem i podjąć pracę apostolską i wychowawczą w wielu krajach - powiedział ks. abp Władysław Ziółek w 100-lecie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Ozorkowie.

Ksiądz Arcybiskup Senior Władysław Ziółek przewodniczył Mszy Świętej w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ozorkowie z okazji stuletniej rocznicy przybycia na Bugaj św. Urszuli Ledóchowskiej - założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i działalności wychowawczo-edukacyjnej na rzecz społeczności Ozorkowa.

Reklama

Wszystkich zgromadzonych na uroczystości przywitał dziekan dekanatu ozorkowskiego ks. Zbigniew Kaczmarkiewicz, który w kilku słowach opisał dotychczasową działalność sióstr. - Sto lat obecności Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Ozorkowie, to sto lat rozsiewania historii Chrystusa przez ofiarne życie sióstr, duchowych córek św. Urszuli Ledóchowskiej tutaj w naszym mieście - powiedział ks. Kaczmarkiewicz. W homilii Ksiądz Arcybiskup odniósł się do Ewangelii o niewidomym żebraku Bartymeuszu. Jego historia przynagla nas do postawienia sobie ważnych pytań dotyczących życia doczesnego, a przede wszystkim wiecznego. Wiara niewidomego zatrzymuje Jezusa w drodze, a Bartymeusz rozpoczyna nowe życie, ponieważ Pan Bóg spełnił jego prośbę. - Doświadczenie uzdrowienia ze ślepoty nie tylko uwolniło go od cierpienia, ale przede wszystkim wewnętrznie przemieniło, odkrył sens swojego życia, zrozumiał, że od tej chwili sens swojego życia widzi tylko w kroczeniu za Jezusem. Zobaczył tego, który jest źródłem światła i już nie chce go stracić ze swoich oczu - tłumaczył.

W przeczytanej historii biblijnej zauważyć trzeba tłum, który pełni istotną rolę. Towarzyszy Jezusowi, jest również podczas spotkania z Bartymeuszem i wyciąga z niego lekcję, która ma przemienić. - Jaka jest moja osobista relacja do Jezusa? Czy mobilizuje mnie do dania Jezusowi odpowiedzi dotyczącej mojego życia, a w konsekwencji, czy ukazuje mi w konkretny sposób pójścia w swoim życiu za Jezusem? - pytał Ksiądz Arcybiskup, podkreślając, że wierzyć, to iść za Bogiem w sposób bezwarunkowy. Jak wskazywał ks. abp Władysław Ziółek, przy tej ewangelicznej przypowieści warto przyjrzeć się św. Urszuli Ledóchowskiej.

- Jej życie od najmłodszych lat kształtowała wiara, najpierw ta przekazana przez dom rodzinny, w którym doświadczyła i nauczyła się miłości, dobroci. Nieustanne kształtowanie w duchu wiary pozwoliło jej pójść za Jezusem i podjąć pracę apostolską i wychowawczą w wielu krajach - podkreślał ks. abp Ziółek. Święta powierzyła swoje życie Panu Bogu. Dała możliwość edukacji dzieciom nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Na ozorkowskiej ziemi powtarzała rodzinom, aby dawały dzieciom Pana Jezusa, ponieważ wtedy wyrosną na dobrych chrześcijan. - Stulecie Sióstr Urszulanek w Ozorkowie należy odczytać jako znak i równocześnie przesłanie, że wszyscy powołani jesteśmy do życia zgodnego z Ewangelią Chrystusa, czyli do świętości - podsumował.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą przybycie na Bugaj św. Urszuli Ledóchowskiej, którą poświęcił ks. abp Władysław Ziółek. Umieszczona jest na budynku przedszkolnym, w którym posługują siostry urszulanki. Na zakończenie uroczystości dzieci z przedszkola przedstawiły postać św. Urszuli w krótkim występie artystycznym. Święta Urszula jako 21-letnia dziewczyna wstąpiła do klasztoru sióstr urszulanek w Krakowie. Od samego początku gorliwie wypełniała swoje obowiązki, a powołanie do wychowania młodzieży odkryła już w nowicjacie. Zakładała szkoły na całym świecie, w których posługiwała. Poruszona pragnieniem pracy apostolskiej wróciła do Polski w 1920 roku i założyła zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwane urszulankami szarymi. Całe życie służyła Panu Bogu, powtarzając: „Naszą polityką jest miłość i dla tej polityki jesteśmy gotowe poświęcić nasze siły, nasz czas i nasze życie”. Zmarła 29 maja 1939 r. w Rzymie, a w 2003 roku Jan Paweł II ogłosił ją świętą.

2021-10-25 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nie jesteś sama” – modlitewne spotkanie kobiet na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum KEP

W związku z trwającymi obostrzeniami epidemiologicznymi, w tym modlitewnym spotkaniu wezmą udział jedynie przedstawicielki kobiecych duszpasterstw i diecezjalni duszpasterze kobiet (w tym również delegacja z Archidiecezji Łódzkiej - w ramach Duszpasterstwa Kobiet AŁ).

CZYTAJ DALEJ

Od czego zacząć czytać Pismo Święte?

2022-01-20 08:11

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

Słowo ma moc. Gdy dziecko usłyszy od taty, że da radę przepłynąć określoną długość basenu, to ufając mu, spróbuje. Gdy dziewczyna usłyszy od swojego chłopaka, że jest piękna i kochana – od razu jej dzień będzie inny.

Słowo naprawdę ma moc, a im bardziej kochamy osobę, która to słowo wypowiada, tym większe cuda mogą się wydarzyć. Słyszałeś zapewne nieraz, że Bóg cię kocha. Może w szkole, może w kościele, może także w domu. Te trzy popularne słowa – choć często spowszedniałe i czasem mogłoby się wydawać, puste – zmieniły całkowicie świat. Te słowa mogą zmienić także twój świat. Żeby tak się jednak mogło stać, zachęcam cię, abyś poszukał w swoim domu Pisma Świętego i zaczął je otwierać.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Arborelius: pandemia otworzyła Szwedów na Ewangelię

2022-01-20 18:00

[ TEMATY ]

Ewangelia

Szwecja

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

Pandemia sprawiła, że nawet w społeczeństwie tak zsekularyzowanym jak w Szwecji, ludzie zaczęli się otwierać na Ewangelię, na podstawowe pytania o sens życia, cierpienia i śmierci. Wskazuje na to kard. Anders Arborelius, katolicki biskup Sztokholmu. Przyznaje on, że dla Kościoła jest to niespodziewana szansa dla ewangelizacji.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim zauważa, że pandemia otworzyła też nowe pole do ekumenicznej współpracy. Wszystkie chrześcijańskie wyznania wspólnie podejmowały negocjacje z władzami w sprawie drastycznych obostrzeń sanitarnych w miejscach kultu. Chrześcijanie razem starają się też nieść pomoc ofiarom pandemii i to nie tylko materialną, lecz również duchową. Kard. Arborelius przyznaje, że w tym roku ze względu na koronawirusa nie ma wielkich zgromadzeń ekumenicznych podczas trwającego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Większa jest natomiast współpraca na szczeblu lokalnym i na polu ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję