Reklama

Włochy

Generał paulistów: chrześcijański styl życia przenośmy do Internetu

W listopadzie mija 50 lat od śmierci założyciela paulistów, ks. Jakuba Alberione. Z okazji rocznicy podejmują oni refleksję nad wyzwaniami stojącymi obecnie przed zgromadzeniem. Zorganizowali internetowe sympozjum, podczas którego rozeznają, jak współcześnie wcielać w życie charyzmat swojego założyciela. „Głównym celem pozostaje głoszenie Ewangelii za pomocą dostępnych środków komunikacji” – podkreśla generał paulistów.

[ TEMATY ]

internet

Rzym

pauliści

generał

W Uroczystość Wszystkich Świętych urna z prochami apostoła środków społecznego przekazu została przeniesiona z groty pod Bazyliką Królowej Apostołów w Rzymie, do górnego kościoła. „Chcieliśmy, aby przed jego trumną mógł się modlić każdy, nie tylko członkowie naszego zgromadzenia” – podkreśla generał.

Internet jest wielkim wyzwaniem dla ewangelizacji – uważa ks. Valdir José De Castro. Podkreśla, że Kościół nie ma dziś jednej recepty za zagospodarowanie świata cyfrowego. „Staramy się integrować Internet z rzeczywistością, prowadzimy szkoły komunikacji, usiłujemy przenieść chrześcijański styl życia do świata cyfrowego. Dzisiaj błogosławiony ks. Alberione nie miałby żadnego problemu z głoszeniem Ewangelii na portalach społecznościowych” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim przełożony generalny paulistów.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę społeczeństwo w erze post-pandemicznej, zobaczymy, że potrzebuje ono uzdrowienia nie tylko w aspekcie fizycznym, ale i psychologicznym. Nasza misja komunikacyjna staje się coraz ważniejsza i bardziej potrzebna. Pytanie, które sobie stawiamy brzmi: co robić, aby pomóc społeczeństwu z ludzkiego i chrześcijańskiego punktu widzenia? – powiedział generał paulistów. – Nie chcemy porzucać tradycyjnej komunikacji, ale zgodnie z ideą naszego założyciela, powinniśmy w ewangelizacji wykorzystywać wszystkie środki, zwłaszcza te najnowocześniejsze. Dlatego jako zgromadzenie, intensywnie poszukujemy sposobów funkcjonowania w świecie cyfrowym. Prowadzimy szkoły komunikacji, które mają młodym ludziom przybliżyć najnowocześniejsze metody obecności w świecie cyfrowym. Staramy się również odpowiadać na apele kolejnych papieży. Szczególnie kierujemy się słowami Benedykta XVI, który wzywał, by przenieść chrześcijański styl życia do Internetu. Próbujemy więc przenosić także nasz zakonny charyzmat do sieci. To droga, którą obecnie podążamy, próbując łączyć siły”.

26 listopada, w dniu liturgicznego wspomnienia ks. Jakuba Alberione, kard. Marcello Semeraro odprawi o godz. 18.00 Mszę przy jego grobie. Tego dnia zostanie także otwarte muzeum błogosławionego i ukaże się poświęcony mu specjalny numer tygodnika „Famiglia Cristiana”.

2021-11-04 19:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek najczęściej komentowaną osobą w internecie

[ TEMATY ]

internet

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Osobą, o której w internecie rozmawia się najczęściej, jest papież Franciszek - wynika z najnowszego, tegorocznego badania amerykańskiego ośrodka Global Language Monitor. Wyniki przytacza na swoim portalu telewizja CNN. Ojciec Święty wyprzedził w tym rankingu m.in. Edwarda Snowdena, księżną Kate czy piosenkarkę pop Miley Cyrus. Global Language Monitor, śledząca aktywność w sieci najpopularniejszych postaci, instytucji i wydarzeń, przeprowadziła swoje badanie po raz czternasty. Jej ranking opiera się na analizie angielskojęzycznych blogów, portali społecznościowych i ponad 275 tys. stron mediów elektronicznych.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Bułgaria: protesty kościelne, społeczne i państwowe przeciw wizycie metropolity Antoniego z Moskwy

2022-12-10 08:03

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Ostre sprzeciwy i demonstracje antyrosyjskie wywołuje w Bułgarii trwająca obecnie w tym kraju wizyta przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity wołokołamskiego Antoniego. Swój sprzeciw wobec przyjazdu 5 grudnia dwuosobowej delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) wyrazili oficjalni przedstawiciele Patriarchatu Bułgarskiego oraz parlamentu i rządu tego kraju a także liczni świeccy.

Formalnym powodem, a właściwie pretekstem do tego wydarzenia był udział gości z Rosji w obchodach przypadającego 6 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego) święta św. Mikołaja, będącego patronem tzw. „ruskiej” [lub rosyjskiej] cerkwi w Sofii. Zwyczajowo w tych uroczystościach biorą udział wysłannicy rosyjscy niższej rangi, podczas gdy samej liturgii przewodniczy zwykle metropolita Łoweczu – Gabriel. Tym razem po raz pierwszy na uroczystości te przybyła delegacja RKP tak wysokiego szczebla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję