Reklama

Wiadomości

Piotr Müller: wszystkie puzzle, składają się w obraz, który pokazuje poważne ryzyko

Tak jak informowaliśmy rano, premier Mateusz Morawiecki zaprosił na dzisiejsze spotkanie wszystkich przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych, które są w naszym parlamencie. Tematem naszych rozmów była trudna sytuacja geopolityczna - powiedział Piotr Müller.

[ TEMATY ]

premier

granica

materiał prasowy

Dodał, że - między 15 a 18.30 została przedstawiona informacja dotycząca zagrożeń pochodzących bezpośrednio z Białorusi, ale również zagrożeń dotyczących ogólnej sytuacji geopolitycznej, m.in. narzędzi i strategii działań, które mogą być przeprowadzone ze strony Federacji Rosyjskiej. Wśród tych zagrożeń, nie tylko wprost militarnych, ale również dotyczących energetyki, wskazano na kwestie manipulowania dostawami energii, gazu oraz cenami gazu na terenie Europy, ale również manipulowania tymi dostawami na teren Ukrainy, w celu m.in. destabilizacji tego kraju i potencjalnych innych działań, które mogłyby się odbywać na terenie Ukrainy.

Powiedział, że - przez te trzy godziny były przedstawione również informacje, które zostały przedstawione przez Sojusz Północnoatlantycki - informacje wywiadowcze, które mają charakter tajny. Z częścią z tych informacji zapoznali się również posłowie, którzy są przedstawicielami opozycji, którzy dzisiaj brali udział w tym spotkaniu.

Reklama

Zwrócił uwagę - że spotkanie odbywało się w atmosferze dużego zrozumienia powagi sytuacji. Pytania, dyskusje, które się odbywały, miały charakter konstruktywny. Z całą pewnością w zasadniczej części zgadzamy się co do tych realnych ryzyk, które pochodzą ze strony wschodniej, zarówno jeśli chodzi o kwestie związane z energetyką, kwestię organizowania ruchów migracyjnych, działania cybernetyczne, działania dezinformacyjne, działania destabilizujące sytuację polityczną w Unii Europejskiej.

- Te wszystkie puzzle, niestety, składają się w obraz, który pokazuje poważne ryzyko, które może urzeczywistnić się w najbliższych miesiącach.

Podziel się cytatem

- Mamy zbliżający się okres zimowy, który jest niezwykle ważny, jeżeli chodzi o stabilizację i bezpieczeństwo na terenie Ukrainy, o dostawy gazu, energii, węgla. Te wszystkie czynniki mogą wpłynąć na destabilizacji tego regionu, a co za tym idzie - destabilizację sytuacji w Europie.

Reklama

- To co pan premier podkreślał w wypowiedziach podczas spotkań z premierami innych krajów - chcę powtórzyć to dziś, że my indetynfikujemy wprost ryzyko zwiększania ruchów migracyjnych, które mogłyby pochodzić za pośrednictwem kanału rosyjskiego, białoruskiego z terytorium Afganistanu. Wczoraj czy przedwczoraj wprost wskazał to dyktator Łukaszenko, który sygnalizuje Europie, że jest gotów na uruchomienie takiego kanału migracyjnego, który by pochodził z tego terenu.

Na końcu przypomniał, że - pan premier mówił o tym na spotkaniach z premierami i prezydentami innych krajów. Niestety ten scenariusz wydaje się być prawdopodobny, co może również w najbliższym czasie oznaczać kolejne ruchy na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

2021-11-29 19:25

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: prezydent jedzie do USA po nowe, wielkie inwestycje

Prezydent Andrzej Duda jedzie do USA po nowe wielkie inwestycje energetyczne, nowe technologie - tak o wizycie prezydenta w Waszyngtonie mówił podczas spotkania wyborczego w Bydgoszczy w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przekonywał, że to dzięki "planowi Dudy" udało się przekazać 100 mld zł na ratowanie miejsc pracy w ciągu 100 dni od ogłoszenia stanu epidemii. Dziękował ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi za "obronienie pięciu milionów miejsc pracy".

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę ingresu nowego biskupa polowego Wojska Polskiego

2022-01-19 15:12

[ TEMATY ]

Wojsko Polskie

P. Tracz / KPRM

Ingres nowego biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza do katedry polowej WP odbędzie się w sobotę 12 lutego 2022 roku o godz. 11. Uroczystości odbędą się z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Decyzję Ojca Świętego o nominacji bp. Wiesława Lechowicza na biskupa polowego WP ogłosiła 15 stycznia Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska uregulowała zasady współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości w Polsce (pełne teksty dokumentów)

2022-01-20 16:22

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Stolica Apostolska

wymiar sprawiedliwości

Nuncjatura

Adobe Stock

Nuncjatura Apostolska w Warszawie przekazała biskupom na prośbę Konferencji Episkopatu Polski szczegółowe regulacje dotyczące zasad współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości w zakresie postępowań dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich oraz przekazywania dokumentacji procesowej. Poniżej publikujemy pełne teksty „Wskazań dotyczących współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości” oraz „Uwagi Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych”.

Dokumenty te wskazują na potrzebę współpracy podmiotów kościelnych z państwowym wymiarem sprawiedliwości i przewidują możliwość udostępniania władzom sądowniczym dokumentów postępowań toczących się w diecezjach czy zakonach. Wskazują też na potrzebę poszanowania zasady autonomii i niezależności kanonicznego porządku prawnego oraz przypominają o międzynarodowym statusie Stolicy Apostolskiej. W związku z tym, od momentu kiedy postępowanie kanoniczne zostało przekazane do odpowiedniej kongregacji watykańskiej i prowadzone jest z jej delegacji, to udostępnienie akt procesowych może nastąpić na drodze wniosku o międzynarodową pomoc prawną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję