Reklama

Niedziela Wrocławska

Złote Pióro wręczone

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się gala finałowa konkursu literackiego dla młodych „My Polacy, my Dolnoślązacy” o Laur Złotego Pióra.

Magdalena Lewandowska

Zwyciężczyni konkursu Alicja Wojnarowska z organizatorami i sponsorami

Zwyciężczyni konkursu Alicja Wojnarowska z organizatorami i sponsorami

W tegorocznych tematach spotkała się przeszłość i przyszłość. Młodzież uczestnicząca w zmaganiach miała do wyboru: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” (św. Jan Paweł II). Patrząc na dzisiejszy świat, jak go widzisz za 10-100 lat? Jaka będzie Polska? I drugi temat: Jak twierdzi Olga Tokarczuk: „Coś co się wydarza, a nie zostanie opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Historia, którą chcesz „ocalić od zapomnienia” i przekazać ją innym.

Uczestników biorących udział w XVII edycji Złotego Pióra było 83, a 34 osoby zostały wyróżnione. Zwyciężczynią tegorocznego konkursu została Alicja Wojnarowska z XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Drugie miejsce zajęła Marta Wilk z V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu im. gen. Jakuba Jasińskiego, a trzecie Kamil Hasulak, uczeń Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Dominika Savio w Lubinie – Poziom konkursu jak zwykle był bardzo wysoki, zaskakujecie nas swoim talentem, swoją wrażliwością, swoją dojrzałością – mówiła Elżbieta Warulik, przewodnicząca jury. Czytając fragmenty prac, które nie zostały nagrodzone, podkreślała, że prace na drugi temat były bardzo wzruszające, często związane z osobistymi wspomnieniami i przeżyciami. W pierwszym temacie nie zabrakło czarnowidztwa: – W waszych pracach jest mnóstwo czarnowidztwa wynikającego z obawy o to, co będzie, wieszczycie katastrofę klimatyczną. Oczywiście nie brakuje też optymizmu, że postęp technologiczny nie zniszczy w nas człowieczeństwa, że miłość i rodzina będą najważniejsze.

– Gratuluję zwycięzcom, rodzicom, nauczycielom, gratuluję wszystkim uczestnikom. Cieszymy się, że po zeszłorocznej gali online możemy dzisiaj spotkać się na żywo i zdecydowana większość wyróżnionych przybyła – mówił ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich „Don Bosco” we Wrocławiu, organizator – razem z redakcją Gościa Wrocławskiego – konkursu o laur Złotego Pióra.

Galę finałową ubogacił występ Marcina Stycznia z zespołem, który wykonał utwory z płyty „Święci”.

2021-12-02 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego mnie bijesz?

2022-09-27 13:12

Niedziela świdnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Do pytania Jezusa skierowanego do sługi arcykapłana odniósł się bp Marek Mendyk w liście do wiernych. Odpowiada w nim na medialne zarzuty sprzed miesiąca.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy oskarżeń o niestosowne zachowanie wobec nieletniego, które rzekomo miało miejsce 30 lat temu w głuszyckim szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję