Reklama

Niedziela Wrocławska

Złote Pióro wręczone

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się gala finałowa konkursu literackiego dla młodych „My Polacy, my Dolnoślązacy” o Laur Złotego Pióra.

Magdalena Lewandowska

Zwyciężczyni konkursu Alicja Wojnarowska z organizatorami i sponsorami

Zwyciężczyni konkursu Alicja Wojnarowska z organizatorami i sponsorami

W tegorocznych tematach spotkała się przeszłość i przyszłość. Młodzież uczestnicząca w zmaganiach miała do wyboru: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” (św. Jan Paweł II). Patrząc na dzisiejszy świat, jak go widzisz za 10-100 lat? Jaka będzie Polska? I drugi temat: Jak twierdzi Olga Tokarczuk: „Coś co się wydarza, a nie zostanie opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Historia, którą chcesz „ocalić od zapomnienia” i przekazać ją innym.

Reklama

Uczestników biorących udział w XVII edycji Złotego Pióra było 83, a 34 osoby zostały wyróżnione. Zwyciężczynią tegorocznego konkursu została Alicja Wojnarowska z XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Drugie miejsce zajęła Marta Wilk z V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu im. gen. Jakuba Jasińskiego, a trzecie Kamil Hasulak, uczeń Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Dominika Savio w Lubinie – Poziom konkursu jak zwykle był bardzo wysoki, zaskakujecie nas swoim talentem, swoją wrażliwością, swoją dojrzałością – mówiła Elżbieta Warulik, przewodnicząca jury. Czytając fragmenty prac, które nie zostały nagrodzone, podkreślała, że prace na drugi temat były bardzo wzruszające, często związane z osobistymi wspomnieniami i przeżyciami. W pierwszym temacie nie zabrakło czarnowidztwa: – W waszych pracach jest mnóstwo czarnowidztwa wynikającego z obawy o to, co będzie, wieszczycie katastrofę klimatyczną. Oczywiście nie brakuje też optymizmu, że postęp technologiczny nie zniszczy w nas człowieczeństwa, że miłość i rodzina będą najważniejsze.

– Gratuluję zwycięzcom, rodzicom, nauczycielom, gratuluję wszystkim uczestnikom. Cieszymy się, że po zeszłorocznej gali online możemy dzisiaj spotkać się na żywo i zdecydowana większość wyróżnionych przybyła – mówił ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich „Don Bosco” we Wrocławiu, organizator – razem z redakcją Gościa Wrocławskiego – konkursu o laur Złotego Pióra.

Galę finałową ubogacił występ Marcina Stycznia z zespołem, który wykonał utwory z płyty „Święci”.

2021-12-02 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wypatruję Maryi

Maj już niemal przebiegł przez nasze życie. Czas więc najwyższy, żeby zatrzymać się przy Maryi. Czy przez te trzy tygodnie maja choć raz udało ci się choćby westchnąć do Niej? Zadać sobie kilka pytań… Jaką masz z Nią relację? Czy w ogóle jest Kimś istotnym w twoim życiu? Czy odgrywa bądź kiedykolwiek odegrała jakąkolwiek rolę w tym, co za tobą?

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Piastunka Obecności. Wiesz, że twój dzień jest pełen Boga?

2022-05-17 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Romuald M. Sołdek

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Maryja z Nazaretu przynosi nam dzisiaj przede wszystkim Słowo właśnie o tym, że tu – w naszym Nazarecie – możemy rosnąć, nabierać mocy, napełniać się mądrością, a łaska Boga spoczywa na nas, nawet jeśli nie zawsze ją czujemy czy dostrzegamy.

A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim. Łk 2,39-40.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie krwi św. Jana Pawła II w Perugii

2022-05-17 18:47

[ TEMATY ]

relikwie

św. Jan Paweł II

Arturo Mari / Biały Kruk

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

Brak kapłanów i zmniejszająca się liczba wiernych sprawia, że coraz więcej włoskich parafii jest łączonych w tzw. jednostki duszpasterskie. Ma to miejsce m.in. w Perugii, gdzie do kościoła łączącego trzy wcześniejsze parafie przekazano właśnie relikwie św. Jana Pawła II.

Relikwie krwi trafiły do nowoczesnego kościoła pw. św. Jana Pawła II, który wybudowano w stolicy regionu Umbrii. Dar od kard. Stanisława Dziwisza przekazał arcybiskup Perugii. „Wierzymy, że obecność relikwii papieża-ewangelizatora obudzi nasz zapał duszpasterski i rozbudzi naszą wiarę” – podkreślił w czasie uroczystości kard. Gualtiero Bassetti.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję