Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie narzekać! Za nami pierwsze spotkanie animatorów synodalnych

Spotkanie odbyło się 4 grudnia w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Poprzedziła je Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

– Zdajemy sobie sprawę tutaj, przy sercu Matki, że pewne wzorce synodalności i Kościoła w innych regionach świata czy Europy nie są dla nas wzorcowe. Dlatego tym bardziej musimy poddać się działaniu Ducha Świętego, a klimat Adwentu współgra z naszymi prośbami, aby Pan Bóg podtrzymywał nas w drodze i uczył całym sercem szukać tego, co prawdziwe i co wieczne – powiedział w homilii metropolita częstochowski.

W obradach wzięło udział ponad 200 animatorów synodalnych z parafii i wspólnot archidiecezji częstochowskiej. Przybyli z nadzieją, że dyskusja stanie się zaczynem zmian w Kościele na wszystkich płaszczyznach społecznej aktywności.

Reklama

Pierwsze słowa do zebranych skierował bp Andrzej Przybylski, przewodniczący zespołu koordynującego prace synodalne w archidiecezji częstochowskiej. Duchowny podziękował za wiarę w Kościół. Następnie tłumaczył, po co jest synod i jakie wyznaczył sobie cele. Podkreślił, że schemat pierwszego spotkania synodalnego odbywającego się pod hasłem: „Komunia – uczestnictwo – misja” powinien być wzorem dla podobnych spotkań we wspólnotach parafialnych. Biskup przywołał także symptomatyczny przykład rozmowy z młodą dziewczyną, która zarzuciła kapłanom hipokryzję: „Mówicie, byśmy nie odchodzili od Kościoła, a jaką ofertę, chociażby na poziomie parafii, macie dla nas?”.

W dalszej części grupa wspomagająca bp. Przybylskiego w realizacji procesu synodalnego odpowiadała na pytania z sali. Dyskusję moderowała Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat, należąca do zespołu koordynującego prace synodalne.

Bardzo sensowną propozycją odbywania spotkań w ramach działań synodalnych była sugestia, by odbywały się one nie tylko na terenie parafialnym, kościelnym, ale w miejscach neutralnych, tak by ośmielić osoby mniej związane ze wspólnotami katolików, niewierzące albo nawet wrogie Kościołowi.

Reklama

Ostatnim etapem spotkania była praca w grupach. Ksiądz Andrzej Kuliberda z zespołu koordynującego prace synodalne przeczytał na wstępie Ewangelię o uczniach idących do Emaus i wygłosił krótką katechezę, w której odsłonił paradygmat synodalności.

Prace w grupach polegały na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w „Konspekcie spotkania synodalnego parafialnych rad duszpasterskich w archidiecezji częstochowskiej”.

Optymistycznym znakiem dla efektywności synodu była frekwencja, która nie zmniejszyła się znacząco po kilkugodzinnej obecności obradujących na Jasnej Górze.

2021-12-04 20:05

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: W lutym premiera spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” w Teatrze Polskim

2022-01-19 17:05

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

teatr

Archiwum prywatne

Zaszczytem był udział w obsłudze wizyty w Szczecinie Ojca Świętego Jana Pawła II

Zaszczytem był udział w obsłudze wizyty w Szczecinie Ojca Świętego Jana Pawła II

5 lutego w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” w reż. Jakuba Skrzywanka. Spektakl został oparty na dokumentacji medycznej i wspomnieniach najbliższych współpracowników papieża, w tym kard. Stanisława Dziwisza i abp Mieczysława Mokrzyckiego.

Twórcy spektaklu przypomnieli, że „2 kwietnia 2005 roku o 21.37 osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził zgon Jana Pawła II. W jednej chwili cale życie społeczne i kulturalne stanęło w miejscu. Tysiące ludzi wyszło na ulice, zatrzymały się samochody i komunikacja miejska, kibice przerwali rozgrywki ligowe. Najważniejszymi słowami tamtych dni stały się Santo Subito! (Święty natychmiast!)”.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska uregulowała zasady współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości w Polsce (pełne teksty dokumentów)

2022-01-20 16:22

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Stolica Apostolska

wymiar sprawiedliwości

Nuncjatura

Adobe Stock

Nuncjatura Apostolska w Warszawie przekazała biskupom na prośbę Konferencji Episkopatu Polski szczegółowe regulacje dotyczące zasad współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości w zakresie postępowań dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich oraz przekazywania dokumentacji procesowej. Poniżej publikujemy pełne teksty „Wskazań dotyczących współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości” oraz „Uwagi Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych”.

Dokumenty te wskazują na potrzebę współpracy podmiotów kościelnych z państwowym wymiarem sprawiedliwości i przewidują możliwość udostępniania władzom sądowniczym dokumentów postępowań toczących się w diecezjach czy zakonach. Wskazują też na potrzebę poszanowania zasady autonomii i niezależności kanonicznego porządku prawnego oraz przypominają o międzynarodowym statusie Stolicy Apostolskiej. W związku z tym, od momentu kiedy postępowanie kanoniczne zostało przekazane do odpowiedniej kongregacji watykańskiej i prowadzone jest z jej delegacji, to udostępnienie akt procesowych może nastąpić na drodze wniosku o międzynarodową pomoc prawną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję