Reklama

Polska

Konferencja prasowa i panelowa pt. „Ku szczęśliwej rodzinie”

13 grudnia odbyła się konferencja prasowa i panelowa pt. „Ku szczęśliwej rodzinie”.

13 grudnia odbyła się konferencja prasowa i panelowa pt. „Ku szczęśliwej rodzinie”, w której wzięli udział:

1. bp dr hab. Wiesław Śmigiel – Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy KEP, biskup toruński

2. abp dr Wacław Depo – Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP, metropolita częstochowski

3. ks. dr Paweł Gałuszka, specjalista z zakresu nauczania św. Jana Pawła II w aspekcie rodziny, dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin archidiecezji krakowskiej

4. prof. Jacek Kurzępa

5. dr hab. Mieczysław Guzewicz, specjalista z zakresu małżeństwa i rodziny, członek Rady ds. Rodziny przy KEP, konsultant projektu

6. ks. dr Jarosław Grabowski – Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

7. Mariusz Książek, Wiceprezes Zarządu „Fundacji Instytut Mediów”, beneficjent projektu

8. Marcin Nowak – Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

9. ks. dyr. Zbigniew Kucharski, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

W trakcie konferencji uczestnicy odnieśli się do bardzo istotnego zagadnienia, jakim jest przygotowanie młodych ludzi do zawarcia sakramentu małżeństwa. Bp dr hab. Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy KEP rozpoczynając konferencję odniósł się do współczesnych wyzwań stojących nie tylko przed młodymi ludźmi, ale także przed tymi, którzy prowadzą edukację, formację, wychowanie młodzieży.

- Podejmowanie tematów młodzieży i wychodzenie ku ich potrzebom jest kierunkiem, który Fundacja będzie rozwijać intensywnie, ponieważ wiąże się to z podstawowymi celami, dla których fundacja powstała. Konsekwencją tego jest podjęcie się realizacji projektu „Ku szczęśliwej rodzinie” - mówił Mariusz Książek, wiceprezes Fundacji Instytut Mediów.

Podziel się cytatem

Reklama

Piękne świadectwo o potrzebie przygotowywania się do małżeństwa przez młodych ludzi w ich imieniu dał Marcin Nowak z Krakowa. Podkreślił na swoim przykładzie, że jego przygotowanie do małżeństwa nie trwało tylko w okresie narzeczeństwa, ale również wsparciem w tym zakresie było przeżywanie wieloletniej formacji w środowisku KSM-u, z którego również pochodzi jego żona.

- Podstawą społeczeństwa nie jest nawet rodzina, ale przede wszystkim małżeństwo, ponieważ to małżeństwo jest fundamentem, z którego tworzy się i rozwija rodzina – mówił dr hab. Mieczysław Guzewicz. - Nawet badania naukowe prowadzone przez wielu ekonomistów dowodzą, że dobrobyt materialny społeczeństw jest nierozerwalnie związany z istnieniem szczęśliwych małżeństw, a w konsekwencji rodzin.

- Moje utożsamianie się jako katolika z Kościołem nie zmienia faktu, że jako naukowiec muszę operować rzetelnymi informacjami, wynikami badań - mówił dr hab. Jacek Kurzępa. - W procesie wychowywania młodzieży istnieje realna potrzeba stawiania przed nimi wzorców, ale również wymagań i oczekiwań. W konsekwencji będzie się to także przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa w przyszłości – oceniał dr Kurzępa.

Reklama

W drugiej części konferencji prowadzonej w formie dyskusji panelowej abp dr Wacław Depo – Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP podkreślił potrzebę wykorzystywania różnych środków masowego przekazu jako narzędzi do kształtowania postaw w społeczeństwie.

Podziel się cytatem

- Nauczanie Jana Pawła II w aspekcie rodziny jest niezmiernie bogate, ponieważ wpływ na to miało jego praktyczne doświadczenie i zaangażowanie w formację młodzieży i rodziny jeszcze za czasów krakowskich – podkreślił ks. dr Paweł Gałuszka.

Natomiast ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA powiedział:

- Samo towarzyszenie młodzieży w duszpasterstwie i jej formacji jest formułą niepełną, na której nie można poprzestawać. Sama obecność z młodymi jest niewystarczająca, aby sprostać współczesnym wyzwaniom, jakie stoją przed młodzieżą i ich formatorami.

W konferencji uczestniczyły osoby z całego kraju reprezentujące różne środowiska aktywne w obszarze formacji młodzieży, przygotowaniu do małżeństwa.

2021-12-14 07:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debata o Unii Europejskiej

[ TEMATY ]

Unia Europejska

KSM

MAIKA

Archiwum MAIKI

– Chcieliśmy, żeby debata poszerzała wiedzę nt. Unii Europejskiej – mówi Łukasz Brodzik

– Chcieliśmy, żeby debata poszerzała wiedzę nt. Unii Europejskiej – mówi Łukasz Brodzik

Koło Akademickie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra wspólnie zorganizowały debatę o Unii Europejskiej.

Gośćmi spotkana byli socjologowie dr hab. Jacek Kurzępa, prof. SWPS i dr hab. Barbara Toroń-Furmanek, prof. UZ oraz politolog dr hab. Łukasz Młyńczyk, prof. UZ. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i średnich, nauczyciele, studenci i wykładowcy akademiccy – w sumie ponad 50 osób.

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję