Reklama

Niedziela Częstochowska

Ekumenia w Kleszczowie

18 stycznia w kościele ewangelicko-reformowanym w Kleszczowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

[ TEMATY ]

ekumenizm

Marian Florek

Uczestnicy nabożeństwa ekumenicznego w Kleszczowie

Uczestnicy nabożeństwa ekumenicznego w Kleszczowie

Świątynia zgromadziła wiernych nie tylko z miejscowej wspólnoty. Spotkanie zainaugurowała znana kolęda „Mędrcy świata, monarchowie”. Przed Ewangelią wg św. Mateusza o Mędrcach ze Wschodu, odczytaną przez gospodarza spotkania ks. Krzysztofa Michałek-Górala, odmawiano modlitwy i śpiewano. Wspólnie wybrzmiały słowa „Wierzę w Boga” i „Ojcze nasz”.

Kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

Mówił w nim o tym, że Jezus narodził się dla wszystkich. Wskazał, że przewodnikami na tegorocznych drogach ekumenicznych są Mędrcy ze Wschodu. Oni mają nam wskazać, jak mamy się modlić i dążyć do jedności. Pierwszych chrześcijan nazywano ludźmi drogi. I my jesteśmy nadal w drodze i dążymy do celu. Podobnie jak Mędrcy. – Kiedyś ta droga naszej wiary się zaczęła i wszyscy dążymy do jednego celu. Taka jest wspólna droga chrześcijan – podkreślał bp Przybylski. Wskazywał na wspólny początek drogi, na narodzenie się Jezusa, i na ostateczny cel wędrówki, który jest wspólny. Wyraził nadzieję, że w niebie nie będzie już podziałów. – I ten cel powinien nas, chrześcijan różnych denominacji, jednoczyć – deklarował w dalszej części kazania. Zakończył przypomnieniem myśli św. Jana Pawła II o ekumenizmie z encykliki „Ut unum sint”, że jedność chrześcijan należy budować na wspólnej modlitwie. Nabożeństwo w Kleszczowie było wypełnieniem testamentu Jana Pawła II.

W nabożeństwie uczestniczyli: ks. Mariusz Frukacz, redaktor prowadzący edycję częstochowską Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Andrzej Pękalski, proboszcz parafii św. Leonarda Opata w Mykanowie, oraz ks. Mateusz Jelinek z kościoła ewangelicko-reformowanego w Kleszczowie.

Na zakończenie ks. Michałek-Góral podziękował wszystkim zebranym i udzielił błogosławieństwa. W rozmowie z „Niedzielą” wyraził nadzieję, że w przyszłości modlitwy o jedność chrześcijan będą się odbywały częściej niż tylko jeden raz w styczniu.

2022-01-18 23:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

OdNowa: Ekumenizm i Odnowa w Duchu Świętym?

[ TEMATY ]

duchowość

ekumenizm

Odnowa w Duchu Świętym

Basia Grudzień/ mat. prasowe

Ruszamy z cyklem prezentującym bliżej określone wspólnoty Kościoła katolickiego. Na początek zaczynamy od wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Celem serii „OdNowa” jest przybliżenie czytelnikom „Niedzieli” charyzmatu i ducha tej wspólnoty w naszym Kościele.

- Bardzo ważne dla naszych wspólnot Odnowy w Duchu Świętym jest zagadnienie ekumenizmu – zaznacza związany z ruchem charyzmatycznym bp Andrzej Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Wypatruję Maryi

Maj już niemal przebiegł przez nasze życie. Czas więc najwyższy, żeby zatrzymać się przy Maryi. Czy przez te trzy tygodnie maja choć raz udało ci się choćby westchnąć do Niej? Zadać sobie kilka pytań… Jaką masz z Nią relację? Czy w ogóle jest Kimś istotnym w twoim życiu? Czy odgrywa bądź kiedykolwiek odegrała jakąkolwiek rolę w tym, co za tobą?

CZYTAJ DALEJ

239 ukraińskich prawosławnych parafii odeszło od Patriarchatu Moskiewskiego

2022-05-17 20:10

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele tamtejszych parafii prawosławnych, podporządkowanych dotychczas Patriarchatowi Moskiewskiemu, zrywa obecnie z nim więzi. Tylko w niedzielę 21 takich parafii przeszło do niezależnego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – poinformował ukraiński portal informacyjny RISU. Według raportu, prawie wszystkie parafie znajdują się w zachodniej Ukrainie.

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy Ukraiński Kościół Prawosławny [Patriarchatu Moskiewskiego; UKP PM] nigdy nie stracił tylu parafii w ciągu jednego dnia” – podał portal. Według jego danych, od czasu rozpętania przez Rosję 24 lutego wojny przeciw Ukrainie. Z UKP PM odeszło 239 parafii. Zgodnie z prawem ukraińskim, wierni parafii mogą większością dwóch trzecich głosów zadecydować o jej przejściu do innego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję