Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Nieszpory w Chemin neuf | Dni modlitw o Jedność Chrześcijan

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Spotkanie w Międzynarodowej Katolickiej Wspólnocie, która od kilku lat ma swój dom w centrum Łodzi, rozpoczął o. Peter Seyfried. Wyraził radość ze spotkania, podczas którego wsłuchiwano się w słowo Boże, śpiewano psalmy oraz modlono o jedność. Następnie, ks. Adam Strojny powiedział świadectwo o swoim doświadczeniu w pracy ekumenicznej.

Po wysłuchaniu Ewangelii komentarz powiedział ks. Arkadiusz Raczka, duchowny z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.Wyjaśniał, że w podanym fragmencie czytaliśmy o czterech powołanych apostołach, których łączyło rybołówstwo. Mimo że każdy z nich będąc inny, podjął decyzję o realizowaniu misji Pana. - My też jesteśmy różni. Nie tylko osobowościowo, ale także różnimy się wyznaniowo, a te różnice przysparzają nieco więcej problemów. Określamy siebie mianem sióstr i braci w Chrystusie, ale jak to w rodzinie - różnie bywa.

Reklama

Duchowny podkreślał, że w całej istocie tych dni nie chodzi o jednolitość, ale o jedność, do której wzywa Jezus. - Łowienie ludzi, to wciąganie ich do Dobrej Nowiny. To wciąganie ich w Bożą miłość, po to by mogli doświadczyć bezwarunkowej miłości, akceptacji Bożego przebaczenia, by mogli odnaleźć, jak powiedział to Luter, miłosiernego Boga - powiedział duchowny luterański.

Na zakończenie ks. Raczka podkreślał, że jesteśmy powołani także do tego, by czynem pokazywać miłość i zachęcać tym ludzi do wypełnienia misji danej od Boga.

W kolejnej części spotkania wszyscy odmówili modlitwę o jedność chrześcijan, po której Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział o istocie przeżywanego czasu. - W naszej modlitwie o jedność chodzi o coś znacznie innego niż tylko jedność Kościoła. Niezależnie od tego, jak ta jedność Kościoła jest ważna, chodzi o coś znacznie ważniejszego. Kościół jest wezwany przez Pana nie sam dla siebie, jest wezwany jako narzędzie, sakrament, skuteczne narzędzie laski - podsumował metropolita łódzki. Ostatecznie więc chodzi o jedność między wszystkimi ludźmi, o którą, dzięki Bożej łasce, będą zabiegać chrześcijanie.

Reklama

Katolicką ekumeniczną wspólnotę Chemin Neuf założył Laurent Fabre we Francji w 1971 roku. Przygodę życia we wspólnotowym naśladowaniu Chrystusa podejmują małżeństwa, osoby konsekrowane i osoby stanu wolnego, kobiety i mężczyźni, chrześcijanie różnych Kościołów i różnych kultur. Podczas spotkań doświadczają bogactwa różnorodności i pojednania z tymi, do których pozornie nie jest im najbliżej.

Powołani do ekumenizmu nieustannie modlą się o jedność chrześcijan i potrzebne łaski do przezwyciężania wszelkich podziałów. Katolicy, protestanci, ewangelicy, zielonoświątkowcy, prawosławni i anglikanie prowadzą działania, które mają na celu otworzenie się i doświadczenie Bożej miłości. Chemin Neuf znajduje się w 30 krajach, pośród których posługuje 2400 osób.

2022-01-20 16:30

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaką posługę pełni Administrator apostolski

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

archidiecezja łódzka

Diecezja Kaliska

ks. Paweł Kłys

abp Grzegorz Ryś

abp Grzegorz Ryś

Wczoraj wszystkie media obiegła informacja, a właściwie decyzja podjęta przez Stolicę Apostolską mówiąca, że administratorem diecezji kaliskiej został arcybiskup Grzegorz Ryś. W Łodzi wielu, szczególnie świeckich wiernych, zaczęło zadawać pytania, czy z tym powołaniem związane jest z odejściem abp Grzegorza Rysia z archidiecezji łódzkiej. Oczywiście, że nie. Podobnie, jak do niedawna było to w diecezji płockiej, gdzie pod nieobecność biskupa diecezjalnego, administratorem był kard. Kazimierz Nycz, tak i w przypadku diecezji kaliskiej, sytuacja ta jest przejściowa tj. Administrator sprawuję urząd w diecezji w imieniu papieża tzn., że dysponuje on wszystkimi uprawnieniami biskupa diecezjalnego, ale nie nosi on tytułu biskupa diecezjalnego, ponieważ on przynależy do kogoś innego. 

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

239 ukraińskich prawosławnych parafii odeszło od Patriarchatu Moskiewskiego

2022-05-17 20:10

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele tamtejszych parafii prawosławnych, podporządkowanych dotychczas Patriarchatowi Moskiewskiemu, zrywa obecnie z nim więzi. Tylko w niedzielę 21 takich parafii przeszło do niezależnego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – poinformował ukraiński portal informacyjny RISU. Według raportu, prawie wszystkie parafie znajdują się w zachodniej Ukrainie.

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy Ukraiński Kościół Prawosławny [Patriarchatu Moskiewskiego; UKP PM] nigdy nie stracił tylu parafii w ciągu jednego dnia” – podał portal. Według jego danych, od czasu rozpętania przez Rosję 24 lutego wojny przeciw Ukrainie. Z UKP PM odeszło 239 parafii. Zgodnie z prawem ukraińskim, wierni parafii mogą większością dwóch trzecich głosów zadecydować o jej przejściu do innego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję