Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Salvatore Pennacchio w Krakowie: Znośmy siebie nawzajem w miłości

19 stycznia, we wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, założyciela sercanek, abp Salvatore Pennacchio przewodniczył Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Garncarskiej.

Anna Bandura

Nuncjusz apostolski zapewnił podtrzymanie przyjaźni ze zgromadzeniem Sióstr Sercanek

Nuncjusz apostolski zapewnił podtrzymanie przyjaźni ze zgromadzeniem Sióstr Sercanek

Nuncjusz apostolski przyjechał do Krakowa na zaproszenie m. Olgi Ewy Posadniej – przełożonej generalnej sióstr sercanek. Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII w Krakowie, ks. prof. Antoni Świerczek, ks. prał. Grzegorz Szewczyk.

Słowo wstępne wygłosił ks. dr Zbigniew Wójcik, franciszkanin, kapelan Zgromadzenia Sióstr Sercanek.

Reklama

– W imieniu papieża Franciszka chciałbym zachęcić was, drogie siostry, do podjęcia pewnego trudu, jakim jest ciągły powrót do Jezusa, do jego Ewangelii, powrót do słowa Bożego – powiedział w homilii nuncjusz apostolski.

– Obyśmy postępowali w sposób godny powołania: z cichością, cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości – kontynuował. Zachęcił, by przypominać sobie słowa św. Jana Pawła II, który ponad 20 lat temu mówił, że „największym wyzwaniem w tym tysiącleciu będzie krzewienie duchowości komunii, czyli poszukiwania dróg jedności, zrozumienia i miłości”. Duchowny dodał, że do tej myśli powraca w naszych czasach papież Franciszek, który zachęca nas do ponownego odkrycia braterstwa.

Arcybiskup Pennacchio przypomniał niezwykłą braterską relację, jaka łączyła św. Józefa Pelczara z monsignore Achille Rattim, ówczesnym nuncjuszem apostolskim w Polsce. – Przyjaźń była tak wielka, że św. Józef Pelczar został jednym ze współkonsekratorów Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. W sposób pokorny chcę potrzymać tę przyjaźń (…), poprzez podtrzymanie przyjaźni między mną, nuncjuszem, a dzisiejszą kongregacją sióstr sercanek – powiedział abp Salvatore.

Na zakończenie celebracji odczytano błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka z okazji 180. rocznicy urodzin i chrztu świętego św. Józefa Sebastiana Pelczara. Błogosławieństwem zostali objęci: siostry zakonne, dobroczyńcy i przyjaciele zgromadzenia oraz cała sercańska rodzina świeckich.

Anna Bandura

Uczestnicy liturgii

Uczestnicy liturgii
2022-01-20 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Sławomir Stasiak nowym rektorem PWT we Wrocławiu

2022-05-17 11:33

mat. pras

ks. prof. Sławomir Stasiak

ks. prof. Sławomir Stasiak

Senat Papieskiego Wydziału Teologicznego dokonał wyboru nowego rektora uczelni. W wyniku głosowania został nim ks. prof. PWT dr hab. Sławomir Stasiak, który został wybrany na rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu na kadencję 2022 - 2026.

Powyższy wybór zatwierdził Wielki Kanclerz PWT we Wrocławiu, ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. Swój urząd Ksiądz Profesor obejmie 1 września br., po akceptacji wyboru przez Stolicę Apostolską.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

239 ukraińskich prawosławnych parafii odeszło od Patriarchatu Moskiewskiego

2022-05-17 20:10

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele tamtejszych parafii prawosławnych, podporządkowanych dotychczas Patriarchatowi Moskiewskiemu, zrywa obecnie z nim więzi. Tylko w niedzielę 21 takich parafii przeszło do niezależnego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – poinformował ukraiński portal informacyjny RISU. Według raportu, prawie wszystkie parafie znajdują się w zachodniej Ukrainie.

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy Ukraiński Kościół Prawosławny [Patriarchatu Moskiewskiego; UKP PM] nigdy nie stracił tylu parafii w ciągu jednego dnia” – podał portal. Według jego danych, od czasu rozpętania przez Rosję 24 lutego wojny przeciw Ukrainie. Z UKP PM odeszło 239 parafii. Zgodnie z prawem ukraińskim, wierni parafii mogą większością dwóch trzecich głosów zadecydować o jej przejściu do innego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję