Reklama

Kościół

Ksiądz z filmu Sekielskich prawomocnie uniewinniony

Były proboszcz parafii katolickiej w Grądach-Woniecku został uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Łomży - poinformowało TVP Info.

[ TEMATY ]

ksiądz

parafia

Karol Porwich/Niedziela

Adam S. został wcześniej oskarżony i nieprawomocnie skazany w pierwszej instancji m.in. za przestępstwa pedofilii. Wyrok uniewinniający jest prawomocny. S. był jednym z antybohaterów filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich.

Podziel się cytatem

W marcu 2021 roku Sąd Rejonowy w Zambrowie nieprawomocnie skazał mężczyznę na cztery lata i dwa miesiące więzienia za przestępstwa popełnione w latach 2012-15, orzekł dożywotni zakaz prowadzenia działalności i zajmowania stanowisk związanych z edukacją nieletnich; na pięć lat nałożył na niego obowiązek powstrzymywania się od przebywania na terenie parafii w Grądach-Woniecku i kontaktowania się z pokrzywdzonym.

Od wyroku odwołał się Adam S. Jak poinformował w poniedziałek prezes łomżyńskiego sądu Jan Leszczewski, uniewinniając oskarżonego sąd odwoławczy uznał jednak, że jeśli zdarzenia objęte zarzutami miały miejsce, to działo się to wtedy, gdy pokrzywdzony miał już ukończone 18 lat. – I jako osoba pełnoletnia mógł decydować o swoim zachowaniu, czy chce, czy nie chce poddać się takim czynom – dodał sędzia Leszczewski.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 3,5 roku temu, po zawiadomieniu osoby pokrzywdzonej.

Prokuratura Okręgowa w Łomży podawała wówczas w swoich komunikatach, że oskarżony – nadużywając stosunku zależności i zaufania małoletniego – kilka razy doprowadził go do „poddania się innym czynnościom seksualnym”, za które udzielił tej osobie korzyści majątkowych. Drugi zarzut dotyczył rozpijania osoby małoletniej.

W połowie października 2018 r. kuria diecezjalna w Łomży (do tej diecezji należy parafia Grądy-Woniecko) informowała w komunikacie, że do delegata biskupa łomżyńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło zgłoszenie dotyczące proboszcza tej parafii. Duchowny zrezygnował po tym z urzędu proboszcza, a jego rezygnacja została przyjęta.

Z kolejnych komunikatów kurii wynikało, że księdzu nie został powierzony żaden inny urząd czy funkcja „o charakterze duszpasterskim” i miał on przebywać w ośrodku w Czerwonym Borze. Tam mógł jedynie prywatnie odprawiać mszę w kaplicy znajdującej się na terenie tego ośrodka.

Reklama

Kiedy jednak w mediach – Adam S. był jednym z antybohaterów filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich, który poruszał problem zachowań pedofilskich w Kościele – pojawiły się informacje, że duchowny pełni obowiązki kapłańskie i miał kontakt z dziećmi we wskazanym przez biskupa miejscu pobytu, kuria podała, że w tej sytuacji wobec byłego proboszcza z parafii w Grądach-Woniecku wprowadzony został zakaz pełnienia wszystkich funkcji kapłańskich i noszenia stroju duchownego.

Jesienią 2019 r. rzecznik kurii potwierdził lokalnym mediom, że były proboszcz poprosił papieża o tzw. dyspensę od pełnienia obowiązków wynikających z przyjęcia święceń kapłańskich i o przeniesienie do stanu świeckiego, a ta prośba została przez Watykan zaakceptowana.

2022-02-02 09:12

Ocena: +35 -13

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości ku czci św. Jakuba Apostoła

[ TEMATY ]

Częstochowa

parafia

odpust

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie

„Jesteśmy na modlitwie w centrum „częstochowskiej Composteli”, by uczyć się ewangelizacji w duchu św. Jakuba Apostoła” - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 25 lipca przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Wierni modlili się m.in. za ofiary katastrofy kolejowej w Hiszpanii.

Uroczystości ku czci św. Jakuba Apostoła zgromadziły kapłanów, osoby życia konsekrowanego, członków bractw i stowarzyszeń katolickich m.in. Akcji Katolickiej i Bractwa Eucharystycznego. - We wspólnocie modlitwy chcemy uwielbiać Boga i odkrywać światło wiary przez pośrednictwo św. Jakuba Apostoła - mówił witając zebranych ks. kan. Stanisław Mendakiewicz, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję