Reklama

Wiara

Co oznacza “łowić ludzi” w Biblii?

Rozważanie do liturgii. V Niedziela zwykła, rok C. Niedziela 6 lutego 2022

1. Zadanie ucznia Jezusa

[ TEMATY ]

rozważania

Sr. Amata CSFN

Jezus powołuje Piotra, Jakuba i Jana. Dotąd łowili ryby. Teraz będą łowić ludzi. To zadanie jest nie tylko dla tych trzech apostołów, ale dla wszystkich chrześcijan będących uczniami Jezusa.

Sr. Amata CSFN

2. Słowa Klucze

Jezus rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać.

Reklama

Ten cud dokonał się dlatego, że Piotr zaufał Jezusowi i nie bał się opinii ludzi. Ryby łowi się w nocy, a nie w ciągu dnia. Połów w środku dnia był po prostu nieracjonalny. Co więcej, wiele osób, które właśnie były nad jeziorem, aby słuchać Jezusa patrzyło ze zdziwieniem na to co robi Piotr. On jednak na słowo Jezusa zarzucił sieci. I stał się cud.

Obecnie Jezus mówi do nas w Piśmie Świętym. Jeśli zaufamy Mu i nie będziemy się obawiali opinii innych ludzi, choć coś wydaje się nieracjonalne, to będziemy zadziwieni dobrymi owocami.

Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił.

Słowo łowić (greckie zōgreō) ma nie tylko „rybackie” znaczenie. Dosłownie oznacza „branie do niewoli zamiast zabijania”. W ewangelii św. Łukasza 5, 10 ma znaczenie figuratywne: „przywracanie kogoś do życia”.

Komentując ten fragment Ewangelii w homilii na rozpoczęcie pontyfikatu Papież Benedykt XVI powiedział „Także dzisiaj Kościół i następcy apostołów słyszą wezwanie, by wypłynąć na głębię morza dziejów i zarzucić sieci, by zdobywać ludzi dla Ewangelii – dla Boga, dla Chrystusa, dla prawdziwego życia”. (…) Sieć Ewangelii wydobywa nas z odmętów śmierci i przybliża do blasku Bożego światła, do prawdziwego życia”.

Dziś

Święty Piotr używał sieci rybackich. Obecnie zaś „sieć”, po angielsku „net” to Internet. Tam jako chrześcijanie możemy również „łowić ludzi”, czyli „przywracanie kogoś do życia”. Dlatego tak ważna jest obecność każdego z nas w Internecie z przekazem Ewangelii, bo tu chodzi o dusze.

2022-02-05 18:47

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawężone horyzonty

Niedziela Ogólnopolska 49/2016, str. 30

[ TEMATY ]

rozważania

magdal3na/fotolia.com

Zawsze za późno. Nigdy nie w czas. Może warto choć raz się nie spóźnić? Nie spóźnić się na spotkanie z Bogiem, z drugim człowiekiem, z samym sobą. Zdążyć na święta

Nie tak bowiem człowiek widzi, jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce” (1Sm 16,7). Nasze horyzonty coraz częściej się zawężają. Zamiast patrzeć w górę, spoglądamy w dół. Nic dziwnego, że wtedy nie dostrzegamy potrzeb innych, a czasem nawet i swoich. Oczy mamy zdrowe, ale coś się z nami dzieje. Co?

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję