Reklama

Franciszek

Papież o ofiarnej służbie Kościoła na rzecz chorych

Na wielki wkład Kościoła w niesienie pomocy chorym na całym świecie wskazał Franciszek w przesłaniu na webinar poświęcony znaczeniu i celom Światowego Dniach Chorego. Został on zorganizowany przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka w przededniu tego wydarzenia, które w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią”.

[ TEMATY ]

papież

chorzy

służba

PAP

Ojciec Święty przypomniał, że choroba sprawia, iż nie tylko czujemy własną kruchość i potrzebujemy innych, ale budzą się w nas pytania o sens, które w wierze kierujemy do Boga.

„Św. Jan Paweł II wskazał, wychodząc od swojego osobistego doświadczenia, drogę tego poszukiwania. Nie chodzi tu o poddanie się, ale przeciwnie o otwarcie na większą miłość. Jeżeli człowiek staje się uczestnikiem cierpień Chrystusa — to dlatego, że Chrystus otworzył swe cierpienia dla człowieka, że On sam stał się w swoim odkupieńczym cierpieniu poniekąd uczestnikiem wszystkich ludzkich cierpień. Człowiek odkrywając przez wiarę odkupieńcze cierpienie Chrystusa, odkrywa zarazem w nim swoje własne cierpienia, odnajduje je przez wiarę na nowo, nasycone nową treścią i nowym znaczeniem – mówił Franciszek. – Nigdy nie można zapomnieć o wyjątkowości chorego, z jego godnością i kruchością. To cała osoba potrzebuje opieki: ciało, umysł, uczucia, wolność i wola, życie duchowe. Święci, którzy opiekowali się chorymi zawsze postępowali zgodnie z nauką Mistrza: leczyć rany na ciele i duszy; modlić się i działać na rzecz fizycznego i duchowego uzdrowienia”.

Papież zauważył, że pandemia uczy nas spoglądać na chorobę, jako zjawisko globalne a nie indywidualne. Zachęca jednocześnie do podjęcia refleksji na temat innych „patologii”, które zagrażają człowiekowi i światu.

Reklama

„Indywidualizm i obojętność na innych to formy egoizmu, które niestety nasilają się w społeczeństwie dobrobytu, konsumpcjonizmu i liberalizmu gospodarczego – mówił papież. – Wynikające z tego nierówności występują również w służbie zdrowia, gdzie niektórzy korzystają z tak zwanych «doskonałości», a wielu innych ma trudności z dostępem nawet do podstawowej opieki. Aby uleczyć ten «wirus» społeczny, antidotum jest kultura braterstwa, oparta na przekonaniu, że wszyscy jesteśmy równi jako osoby ludzkie, wszyscy równi, dzieci jednego Ojca. Na tej podstawie możliwe będzie uzyskanie skutecznego leczenia dla wszystkich. Jednak, jeśli nie jesteśmy przekonani o naszej równości, to tak się nie stanie”.

Franciszek podkreślił, że idąc za przykładem Miłosiernego Samarytanina Kościół od zawsze angażuje się w pomoc cierpiącym. Wspomniał m.in. przychodnie zdrowia powstające w krajach rozwijających się, ogromne zaangażowanie misjonarzy, którzy niosą wsparcie często sami płacąc za to zdrowiem oraz świętych, którzy dla prowadzenia tej misji założyli wiele zgromadzeń zakonnych. „To powołanie i misja integralnej troski o człowieka powinny odnowić charyzmat także w dzisiejszej służbie zdrowia, aby nie zabrakło bliskości z cierpiącymi ludźmi” – podkreślił Franciszek w przededniu Światowego Dnia Chorego, który już po raz 30 będzie obchodzony w całym Kościele.

2022-02-10 18:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zapalił świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek pozdrowił Polaków zgromadzonych na dzisiejszej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie. Zapalił też świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Był to "znak jedności z najsłabszymi, pomijanymi, najbardziej potrzebującymi pomocy oraz symboliczne rozpoczęcie roku Caritas obchodzonego w Polsce w 2015 roku" - poinformowała Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP złożył życzenia Franciszkowi z okazji Święta Papieskiego

2022-06-29 20:19

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

papież Franciszek

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przesłał na ręce abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce życzenia dla Ojca Świętego Franciszka z okazji przypadającego dziś Święta Papieskiego.

W życzeniach Przewodniczący Episkopatu zapewnił Franciszka o modlitwie, zarówno swojej, jak i Kościoła w Polsce. Abp Gądecki nawiązał także do wizyty ad limina apostolorum polskich biskupów w październiku zeszłego roku – napisał, że ta wizyta „okazała się być ważnym elementem umacniania naszej nadziei oraz więzów braterskiej jedności i miłości ze Stolicą Świętą”.

CZYTAJ DALEJ

Tarnów: Najstarsze w kraju Muzeum Diecezjalne można zwiedzać podczas wakacji

2022-06-30 16:25

[ TEMATY ]

Muzeum Diecezjalne

#Tarnów

Adobe.Stock

Pochodząca z XIII w. rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie to najstarszy eksponat znajdujący się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie - najstarszym w Polsce. Przyjeżdżają do niego turyści z całej Polski. W oprowadzaniu po muzeum pomogą w wakacje klerycy tarnowskiego seminarium i studenci filologii angielskiej. Placówka w ten sposób przygotowuje się na przyjęcie turystów z całego świata.

Wystawa czasowa związana jest z 35.rocznicą wizyty Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacją Karoliny Kózkówny. Są pamiątkowe zdjęcia, plakaty którymi ludzie dekorowali swoje domy. Ponadto można zobaczyć monstrancję i kielich papieski, które były używane podczas Mszy św. i nieszporów. Są także prace siostry Dolorozy Jeziorskiej, sercanki, która swoje obrazy maluje na szkaplerzach od zakonnych habitów. Na wystawie znajduje się obraz prof. Macieja Bieniasza w formie szkicu, bo oryginał dzieła „Pielgrzym” jest w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Wystawa czasowa czynna będzie w Muzeum Diecezjalnym do 9 października.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję