Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W górach było wszystko, co kochał

Książka ze zdjęciami i wspomnieniami jest pokłosiem wystawy zdjęć Pawła Mendrocha.

[ TEMATY ]

książka

wystawa

Monika Jaworska

Tę publikację można otrzymać w Muzeum św. Jana Sarkandra.

Tę publikację można otrzymać w Muzeum św. Jana Sarkandra.

W styczniu br. w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie były prezentowane zdjęcia wykonane przez Pawła Mendrocha, lektora z tutejszej parafii Świętych Apostołów Piotr i Pawła, który zginął w ub.r. w Tatrach. Rodzice wybrali najciekawsze górskie zdjęcia swojego syna wykonane aparatem analogowym i wystawili w muzeum.

Od samego początku mam jeden obraz w głowie – widzę scenę z pasji Mela Gibsona, kiedy po biczowaniu Jezusa Maryja upada na ziemię i chustą z głowy ściera z ziemi krew Syna. Tak się czuję. Przytulam plecak Pawła, w którym odbył swoją ostatnią wędrówkę. Patrzę na ślady krwi, urwane paski, sprzączki, wyrwane fragmenty materiału i czuję to, co Maryja po śmierci Chrystusa: „A Twoje serce miecz przeniknie” – mówi Barbara Mendroch.

Wystawa miała wymiar charytatywny – podczas zwiedzania można było złożyć darowiznę na leczenie młodszego brata Pawła – Franciszka.

Reklama

Wdzięczni za ten dar rodzice, we współpracy ze stowarzyszeniem Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”, wydali publikację pt. „W górach jest wszystko co kocham”, którą jest darem dla osób wspierających leczenie chłopca. Zawiera ona zdjęcia Pawła oraz teksty napisane przez p. Barbarę.

Przesłanie, jakie niosła wystawa, pełne mądrości, piękna, wiary i rodzinnego ciepła, jest w dzisiejszym świecie nieocenione. Dlatego chcieliśmy utrwalić to niezwykłe wydarzenie w pamięci osób, które w nim uczestniczyły – podkreśla prezes stowarzyszenia Andrzej Bacza.

Publikację można otrzymać nieodpłatnie w muzeum.

Natomiast wystawa obecnie gości w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej, gdzie Paweł uczył się i zdobył tytuł mechanika lotniczego.

2022-03-17 19:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świat w panoramie

[ TEMATY ]

wystawa

Archiwum stowarzyszenia

Stowarzyszenie Senior Tur zaprasza na wystawę Zbigniewa Dudy zatytułowaną „Świat w panoramie”, która jest prezentowana w budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie przy ul. Focha.

Autor wystawy Zbigniew Duda przedstawia swoje prace fotograficzne wykonane techniką panoramy w Polsce i w innych krajach. Autor jest członkiem stowarzyszenia i jak mówi, fotografuje amatorsko od 45 lata. Jego pierwszym aparatem była pożyczona od ojca „Leica”, a pierwszym własnym „Practica Super TL”. Zaczynał od pamiątkowych zdjęć ze szkolnych wycieczek i harcerskich rajdów, potem zaczął się specjalizować w zdjęciach architektury i krajobrazu. Wystawa „Świat w panoramie” jest jego pierwszą wystawą indywidualną, wcześniej prezentował zdjęcia na 25 wystawach Stowarzysznie „Senior Tur”, którego jest członkiem od pięciu lat. – Zdjęciami panoramicznymi interesuję się od około 12 lat, od czasu, gdy odkryłem możliwości pokazania świata w szerszej perspektywie – mówi Zbigniew Duda. – Tworzę panoramy obiektów, widoków i miast. W mojej kolekcji mam około tysiąca tego typu zdjęć, na wystawie prezentuję zaledwie 50.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję