Reklama

Kard. Schönborn: Papież stawia na "zdrową” decentralizację

Reforma Kurii przeprowadzona przez papieża Franciszka ma zasadniczo na celu "zdrową decentralizację" Kościoła. Zwrócił na to uwagę kard. Christoph Schönborn po publikacji nowej Konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium" (Abyście głosili Ewangelię). "Tym dokumentem papież Franciszek chce wyrazić wzmocnienie wspólnej odpowiedzialności między papieżem i Kurią Rzymską z jednej strony a Kościołami lokalnymi z drugiej" - wyjaśnił arcybiskup Wiednia w odpowiedzi na pytanie austriackiej agencji katolickiej Kathpress. „Tytuł nowej Konstytucji odnosi się dość ogólnie do ducha, w którym ma być kształtowana organizacja i działalność organów Kurii Rzymskiej", podkreślił kard. Schönborn.

[ TEMATY ]

kardynał

Erzdiözese Wien/Stephan Schönlaub

Kardynał Schönborn

Kardynał Schönborn

Papież Franciszek opublikował w sobotę długo oczekiwaną Konstytucję apostolską o Kurii Rzymskiej. 54-stronicowy dokument, który wejdzie w życie 5 czerwca 2022 roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w 250 paragrafach reguluje na nowo strukturę Kurii Rzymskiej, w tym rozmieszczenie "dykasterii" w Watykanie, organów sądowniczych i ekonomicznych oraz innych urzędów i instytucji Stolicy Apostolskiej.

Decentralizacja i ewangelizacja były już centralnymi punktami programowej adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium", opublikowanej na początku pontyfikatu Franciszka w 2013 r. Kilka elementów reformy Kurii, które zostały zapisane w nowej Konstytucji, zostało już zrealizowanych w ostatnich latach.

Nowością jest między innymi połączenie dawnej Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w "Dykasterię ds. Ewangelizacji" na czele której stoi sam papież. Ponadto Franciszek przekształcił dotychczasowy urząd papieskiego jałmużnika w "Dykasterię ds. posługi charytatywnej".

Reklama

Po opublikowaniu "Praedicate Evangelium" wielką uwagę mediów zwróciła zmiana w stosunku do obowiązującej wcześniej konstytucji Jana Pawła II "Pastor bonus" z 1988 roku. Zgodnie z nią w przyszłości na stanowiska kierownicze w kurii będą mogli być mianowani także świeccy, mężczyźni i kobiety.

„Ponieważ władza organów Kurii Rzymskiej jest "potesta vicaria" (władzą sprawowaną w imieniu papieża), Konstytucja Apostolska stwierdza, że przy odpowiednich kompetencjach każdy wierny może przewodniczyć dykasterii lub organowi" – zacytował kard. Schönborn fragment papieskiego dokumentu. Jednocześnie kardynał przypomniał, że taka sytuacja ma już miejsce w watykańskiej Dykasterii ds. mediów. Paolo Ruffini, osoba świecka, pełni funkcję prefekta dykasterii od jesieni 2018 r.

Według kard. Schönborna, "obiecujące" są również zmiany w dziedzinie zarządzania ekonomicznego, które idą w parze z reformą Kurii. Ogólnie rzecz biorąc, podkreślił, że cieszy się z długo oczekiwanej publikacji Konstytucji Apostolskiej. Papież Franciszek spełnia w ten sposób życzenie jasno wyrażone przez kardynałów przed konklawe w 2013 roku.

77-letni arcybiskup Wiednia przez wiele lat sam był członkiem wielu organów i instytucji Kurii Rzymskiej. Obecnie kardynał jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich i Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, a przez wiele lat był także członkiem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Kard. Schönborn jest także członkiem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów oraz Komisji Kardynałów IOR – Instytutu Dzieł Religijnych.

2022-03-21 14:42

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marian Jaworski w ciężkim stanie

Kard. Marian Jaworski jest w ciężkim stanie - poinformował KAI ks. Jacek Waligóra z archidiecezji lwowskiej, proboszcz sanktuarium św. Jakuba Strzemię i św. Hipolita w Haliczu. Kapłan gorąco zachęca do modlitwy za ciężko chorego kardynała.

18 sierpnia kard. Marian Jaworski trafił do szpitala w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję