Reklama

Kościół

Kard. G. Bassetti kończy 80 lat – 118 elektorów

Przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, metropolita Perugii-Città della Pieve kard. Gualtiero Bassetti kończy 7 kwietnia 80 lat, tracąc tym samym prawo do udziału w konklawe. Liczba purpuratów, mających takie uprawnienia, wynosi obecnie 118, podczas gdy nieelektórów jest 93.

[ TEMATY ]

kardynał

Grzegorz Gałązka

Przyszły kardynał urodził się 7 kwietnia 1942 w Popolano di Marradi (obecna diecezja Faenza-Modigliana, prowincja Rawenna) jako najstarszy z trójki rodzeństwa. Jego dwaj kuzyni z linii ojcowskiej: Giuseppe i Luca Bassetti również są księżmi. W 1956 wstąpił do arcybiskupiego seminarium duchownego we Florencji. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1966 w tym mieście z rąk miejscowego metropolity kard. Ermenegildo Florita. Pełnił następnie różne funkcje w archidiecezji florenckiej, był m.in. rektorem seminarium duchownego w tym mieście (1979-90) a od 1992 wikariuszem generalnym.

9 lipca 1994 św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Massa Marittima-Piombino (w Toskanii), sakrę nominat przyjął 8 września tegoż roku we Florencji z rąk tamtejszego arcybiskupa kard. Silvano Piovanellego. Za swoje zawołanie biskupie nominat przyjął słowa "In charitate fundati" (Na miłości oparci). W 4 lata później – 21 listopada 1998 – papież przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji Arezzo-Cortona-Sansepolcro. W 2001 bp Bassetti został powołany na delegata ds. seminariów duchownych we Włoszech, po czym poitwierdzony na tym stanowisku w 2006 na kolejną kadencję.

16 lipca 2009 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą Perugii-Città della Pieve a na konsystorzu 22 lutego 2014 Franciszek włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako biskup, a następnie jako kardynał pełnił i nadal pełni różne ważne funkcje w Kościele włoskim i powszechnym, będąc członkiem różnych komisji i instytucji w łonie episkopatu swego kraju i w Watykanie, m.in. Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, Kongregacji ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa i ds. Kościołów Wschodnich. Na prośbę Franciszka poprowadził rozważania Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek 25 marca 2016. Z nominacji papieskiej jest od 24 maja 2017 przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupiej (wcześniej, w latach 2009-14 był jej wiceprzewodniczącym).

Reklama

Szczególnie wiele uwagi kard. Bassetti zwraca na sprawy młodzieży i rodziny, którym poświęcił wiele listów i inicjatyw duszpasterskich i które często przy różnych okazjach odwiedza.

Kolegium Kardynalskie liczy obecnie 211 członków, w tym 93 nieelektorów, z których 43 mianował Jan Paweł II, 26 – Benedykt XVI i 24 – Franciszek; a wśród 118 purpuratów, mających prawa wyborcze, 12 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież-Polak, 38 – jego następca i 68 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Słowak Jozef Tomko (ur. 11 III 1924), Angolczyk Alexandre do Nascimento (1 III 1925) i Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926), najmłodszymi zaś Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowoafrykańskiej (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (15 XII 1965) i Włoch Mauro Gambetti OFM Conv (27 X 1965). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI ustanowił kardynałem św. Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

2022-04-07 09:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Niemiec: Nasz kraj jest krajem imigrantów

[ TEMATY ]

kardynał

Marian Sztajner

Problematyka uchodźców zdominowała czterodniowe obrady jesiennego zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Niemieckich w Fuldzie. O wynikach zakończonych obrad poinformował przewodniczący episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx.

Migracja i uchodźcy, to najważniejszy temat obrady episkopatu Niemiec. Według informacji Konferencji Biskupów w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku 27 niemieckich diecezji przeznaczyło co najmniej 79,5 mln. euro na pomoc uchodźcom, z czego 52,2 mln – na projekty pomocy w Niemczech i ok. 27,3 mln euro – w regionach ogarniętych kryzysem. Dane te nie obejmują zaangażowania zakonów i organizacji, a także pomocy niefinansowej, takiej jak mieszkanie dla ok. 28 tysięcy uchodźców w 1.381 budynkach kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju

2023-02-01 07:37

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

Panie Prezydencie Republiki,

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję