Reklama

Kościół

Rzym: zmarł kard. Javier Lozano Barragán

W wieku 89 lat zmarł w Rzymie były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Javier Lozano Barragán. Liczba członków Kolegium Kardynalskiego spadła do 210, z czego 117 ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe.

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

Javier Lozano Barragán urodził się 26 stycznia 1933 w Toluce w środkowym Meksyku. Po ukończeniu seminarium duchownego w mieście Zamora wyjechał do Rzymu na dalsze studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał licencjat z filozofii i doktorat z teologii. W Wiecznym Mieście przyjął 30 października 1955 święcenia kapłańskie. Po powrocie do kraju pracował w swej diecezji (Zamora), m.in. jako wykładowca i prefekt studiów w swym dawnym seminarium, zajmował się też stałą formacją duchowieństwa.

Był także przewodniczącym Meksykańskiego Towarzystwa Teologicznego, dyrektorem Instytutu Teologii Pastoralnej, prowadzonego przez Latynoamerykańską Radę Biskupią (CELAM) w Medellinie (Kolumbia) i członkiem zespołu ds. refleksji teologicznej w łonie tej organizacji. Jako ekspert wziął udział w III konferencji ogólnej CELAM-u w meksykańskiej Puebli (27 stycznia-13 lutego 1979).5 czerwca 1979 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Miasta Meksyk (sakrę nowy hierarcha przyjął 15 sierpnia tegoż roku w narodowym sanktuarium meksykańskim w Guadalupe).

W 5 lat później – 28 października 1984 papież przeniósł go na stanowisko biskupa jego dawnej diecezji – Zamory. Bp Lozano uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach Kościoła lokalnego i powszechnego, m.in. w IV konferencji ogólnej CELAM-u w Santo Domingo (1992) i w obradach Synodu Biskupów.31 października 1996 Ojciec Święty ściągnął go do Watykanu, mianując go przewodniczącym Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia i wynosząc do godności arcybiskupa tytularnego. A na konsystorzu 21 października 2003 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Na nowym stanowisku kurialnym wielokrotnie reprezentował papieża jako jego specjalny wysłannik na ważne spotkania i konferencje, zwłaszcza na kolejne centralne obchody Światowego Dnia Chorego (11 lutego) w różnych krajach.

W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. W maju 2007 uczestniczył w pracach V konferencji ogólnej CELAM-u w Aparecidzie (Brazylia).18 kwietnia 2009, mając 76 lat, kard. Lozano ustąpił z urzędu przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Reklama

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 210 członków, w tym 117 ma prawo udziału w ewentualnym konklawe, zaś 93 jest tego prawa pozbawionych, z których 42 mianował Jan Paweł II, 26 – Benedykt XVI i 25 – Franciszek; a wśród 117 purpuratów, mających prawa wyborcze, 12 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież-Polak, 38 – jego następca i 67 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Słowak Jozef Tomko (ur. 11 III 1924), Angolczyk Alexandre do Nascimento (1 III 1925) i Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926), najmłodszymi zaś Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowoafrykańskiej (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (15 XII 1965) i Włoch Mauro Gambetti OFM Conv (27 X 1965). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI ustanowił kardynałem św. Paweł VI dnia 27 VI 1977, a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

2022-04-20 09:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: trzeba położyć kres fałszywemu przeciwstawianiu papieża Kurii Rzymskiej

[ TEMATY ]

kardynał

Katarzyna Cegielska

„Myślę, że należy położyć kres stereotypowi, jakoby z jednej strony był papież, który chce reform, a z drugiej grupa stawiająca opór, która chciałaby go zablokować” – powiedział dziennikowi "Corriere della Sera", kard. Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się do słów byłej członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, Marie Collins, uzasadniającej swoją rezygnację niechętnym nastawieniem Kurii do zastosowania pewnych wskazań dotyczących walki z pedofilią.

Kard. Müller zaznaczył, że nigdy nie spotkał się z panią Collins, ale jest gotów, nic go nie powstrzymuje przed ewentualnym spotkaniem. Następnie stanowczo stwierdził: „Myślę, że należy położyć kres stereotypowi, jakoby z jednej strony był papież, który chce reform, a z drugiej grupa stawiająca opór, która chciałaby go zablokować. Do naszej wiary katolickiej i etosu pracy Kurii Rzymskiej należy wspieranie powszechnej misji papieża, powierzonej jemu przez Jezusa Chrystusa”

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: program papieskiej pielgrzymki do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2022-12-01 13:35

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa, wiernymi, duchowieństwem, a także ofiarami konfliktów zawarte są w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej programie podróży apostolskiej papieża Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego w dniach od 31 stycznia do 5 lutego 2023 roku.

Wtorek, 31 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję