Reklama

Niedziela Wrocławska

Mknie po szynach niebieski tramwaj „Orzech”

Jeden z tramwajów MPK Wrocław od dziś nosi imię ks. Stanisława Orzechowskiego “Orzecha”. W taki właśnie sposób uhonorowano tego zmarłego przed rokiem kapłana.

2022-05-14 14:04

ks. Łukasz Romańczuk

Tramwaj "Orzech"

Tramwaj

Uroczystość nadania imienia odbyła się w zajezdni tramwajowej „Borek”. Na początku pokazany został fragment z filmu „Orzech - zawsze chciałem być z ludźmi”. Po nim nastąpiły przemówienia. Wśród przemawiających był prezes MPK Wrocław. Przemowę rozpoczął od cytatu z papieża Franciszka, posługując się słowami że „pasterz powinien pachnieć owcami”. Zaznaczył także że jego serce raduje się gdy widzi wszystkich tych których gromadził „Orzech”. - Przecież to dla niego i przez niego tutaj przyszliśmy. On pachniał owcami. Nie przymilał się do nich. Był bogaty w dary Ducha Świętego, doświadczenie i wielką charyzmę - mówił prezes MPK Wrocław.

Na zakończenie Krzysztof Balawejder  wyraził słowa wdzięczności. - Dziękuję wszystkim, którzy doprowadzili do tej chwili . W sposób szczególny dziękuję ks. Rafałowi Kowalskiemu, w rozmowie z którym ten pomysł padł po raz pierwszy. Dziękuję Krzysztofowi Pieszce, włożył wiele wysiłku, aby ta uroczystość dzisiaj się odbyła.

Reklama

Jako drugi przemawiał Bohdan Aniczyk, przewodniczący rady miejskiej Wrocławia. Przywołał on kilka cytatów, myśli i historii z życia „Orzecha”.

Na wydarzeniu obecni byli także bracia zmarłego kapłana - Józef i Kazimierz Orzechowscy.

Józef Orzechowski po opowiedzeniu historii z życia podkreślił: - Moim zdaniem ten tramwaj będzie dumą tego miasta i będzie sławił imię naszego brata.

Reklama

Natomiast Kazimierz Orzechowski opowiedział że pisząc książkę, odkrył że tak naprawdę nie znał dobrze swojego brata, mimo że bardzo często z nim rozmawiał i z nim przebywał. - Opisałem to wszystko w książce „Mój brat - prałat”. Pisząc ją dowiedziałem się bardzo wiele dobrego o swoim bracie - mówił.

W dalszej części swojej wypowiedzi przywołał słowa piosenki Marii Koterbskiej: „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”. -Dziś jadąc na to wydarzenie jechałem tramwajem jej imienia. A teraz będę miał okazję pojechać tramwajem imienia mojego brata - zaznaczył.

Jako ostatni głos zabrał Wiesław „Kuzyn” Wowk. - Cieszę się, że ten tramwaj będzie „Orzecha” promował. A skoro ksiądz Orzechowski będzie patronował temu tramwajowi, to bardzo bym chciał, aby był to najbezpieczniejszy tramwaj we Wrocławiu. Niesamowite by było, aby nie brał on udział w żadnej kolizji - mówił „Kuzyn”.

Po odsłonięciu napisu „Ks. Stanisław Orzechowski „Orzech”, wszyscy chętni pojechali nim na ulicę Bujwida gdzie odbywały się dalsze wydarzenia związane z rocznicą śmierci ks. Orzechowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Czesław Urban

Św. Andrzej Bobola – patron Polski żył w Europie rozdartej podziałami religijnymi i politycznymi

Św. Andrzej Bobola – patron Polski żył w Europie
rozdartej podziałami religijnymi i politycznymi

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Janowie

2022-05-16 13:03

[ TEMATY ]

Ukraina

Rafał Staszewski

Matka Boża Janowska

Matka Boża Janowska

Początek kultu maryjnego w Janowie sięga 1655 roku, chociaż parafia rzymskokatolicka istniała tu od 8 sierpnia 1614 roku, kiedy to urzędnik lwowski Jan Swoszowski z herbu Gryf, założyciel miasta Janów ufundował parafię obrządku łacińskiego pw. NMP, św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela.

Parafia została włączona do struktury lwowskiego dziekanatu. Historia pokazuje nam, że już w pierwszych latach działalności parafii szczególnym kultem otoczona tu była Matka Najświętsza. Już od 1664 roku utworzono księgę, która dokładnie notuje o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem Matki Bożej Janowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Apel duszpasterza z Przemyśla: uchodźcy potrzebują psychologów

2022-05-16 18:34

Karol Porwich/Niedziela

Musimy być gotowi na drugą falę uchodźców – powiedział KAI ks. Marek Machała, z ramienia archidiecezji przemyskiej odpowiedzialny za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jego zdaniem, obecnie kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie im opieki psychologicznej, bo niemal wszyscy są w stanie stresu pourazowego.

Ks. Marek Machała, który jest duszpasterzem rodzin archidiecezji przemyskiej przestrzega, że kryzys migracyjny jest procesem długotrwałym i nie rozwiązuje się go w ciągu paru tygodni. Potrzebna jest też duża cierpliwość oraz gotowość na to, że z uchodźców będą „wychodzić” różne emocje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję