Reklama

Bp Zadarko dla CNA: nie rozumiem braku wsparcia UE dla uchodźców

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw dla Polski, która przyjęła blisko 3,4 mln uchodźców z Ukrainy - powiedział w rozmowie z amerykańską agencją CNA bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Zadarko

Karol Porwich/Niedziela

Zaznaczył, że trzeba stworzyć dla nich systemową i długofalową pomoc.

Podziel się cytatem

Podsumowując pomoc niesioną w całej Polsce uchodźcom z Ukrainy w trzecim miesiącu od wybuchu wojny bp Zadarko powiedział CNA, że "skala pomocy humanitarnej udzielanej przez Kościół w Polsce jest gigantyczna".

"Nie ma parafii, która nie włączyłaby się w pomoc - czy poprzez przyjmowanie uchodźców, czy organizację zbiórek pieniędzy i darów rzeczowych. Całe społeczeństwo zaangażowane jest w pomoc. Wszyscy czujemy to samo pragnienie pomocy biednym i potrzebującym".

Podziel się cytatem

Reklama

W ocenie przewodniczącego Rady ds. Migracji - w Polsce obecnie wszyscy stali się wolontariuszami.

Zwrócił uwagę, iż mimo że minęły już ponad dwa miesiące od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia napływu uchodźców do Polski, wciąż brakuje profesjonalnie zorganizowanej sieci wolontariatu.

"Spontaniczna pomoc, która stała się dzisiaj formułą, wręcz marką naszej formy pomocy, jest dobra na krótki czas. Możemy apelować o solidarność i wytrwałość tej pomocy, co dziś jest bardzo potrzebne, bo słabnie i wyczerpuje się naturalna kondycja społeczeństwa, napotyka na przeszkodę, którą jest wypalenie i zmęczenie" – podkreślił polski biskup.

Podkreślił, że "konieczne jest stworzenie systemowej, długofalowej i strukturalnej pomocy zabezpieczonej prawnie i finansowo - programu opartego na spójnej polityce migracyjnej". "Będziemy apelować w dalszym ciągu o to, by nie zapominać o tych, którzy dzisiaj nie tylko wśród nas są, ale również o tysiącach osób, które codziennie docierają do nas z Ukrainy" - zaznaczył przewodniczący Rady ds. Migracji polskiego episkopatu.

W ocenie hierarchy państwo polskie coraz lepiej, z tygodnia na tydzień, stara się sprostać niezwykle trudnej sytuacji.

"Został powołany Pełnomocnik Rządu do Spraw Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz przyjęta przez rząd specustawa ułatwiająca dostęp migrantom z Ukrainy do rynku pracy, służby zdrowia i szkolnictwa. Trzeba jednak stworzyć dużo bardziej rozbudowaną i długofalową pomoc, niż ta doraźna i humanitarna. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw" – podkreślił bp Zadarko.

Reklama

"Potrzebujemy funduszu, który idzie w miliardy euro, na pomoc nie Polsce, tylko tym uchodźcom, którzy do nas docierają. Nie chcemy funduszu dla siebie, chcemy funduszu na pomoc uchodźcom" – powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker po zakończonej w Warszawie międzynarodowej konferencji poświęconej pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Zauważył, że "wielu przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych przyjeżdża do Polski na wizyty studyjne, jednak nie ma to - jak dotąd - przełożenia na konkretną pomoc materialną". Dodał, że wiele państw popiera polskie starania na rzecz utworzenia dodatkowego funduszu unijnego dla uchodźców.

"Myślę, że ten postulat Polski, aby zwołać jak najszybciej szczyt Unii Europejskiej, żeby móc rozmawiać o dodatkowych środkach, ma w naszej części Europy, wśród tych państw, które graniczą z Ukrainą, duże poparcie" – oznajmił wiceszef MSWiA.

Od wybuchu wojny z Ukrainy uciekło 5,3 mln osób, z czego granicę z Polską przekroczyło 3,36 mln uchodźców. Dla porównania 1,3 mln uchodźców zostało przyjętych przez 28 państw EU 2015 roku.

Wśród przybywających ukraińskich uchodźców 47,9 proc. to dzieci, 44,9 proc. kobiety poniżej 65 roku życia. Obecnie każdego dnia granicę polsko-ukraińską przekracza ok. 20 tys. osób uciekających przed wojną.

2022-05-16 17:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaczynajmy od modlitwy - rozmowa z bp. Krzysztofem Zadarką przed Dniem Migranta i Uchodźcy

[ TEMATY ]

migranci

bp Krzysztof Zadarko

fotolia.com

Niewiara w potęgę modlitwy zdradza naszą słabość w wierze - stwierdza w rozmowie z KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przyznał, że słowa najbardziej przeciwne przyjmowania przez Polskę uchodźców usłyszał z ust najbardziej zdeklarowanych katolików. W niedzielę obchodzony będzie 105. Dzień Migrantów i Uchodźców, który w Polsce zainauguruje tydzień modlitw w ich intencji.

Bp Krzysztof Zadarko: - Ufam, że przez drążenie skały drobnymi kroplami, odciśnie się na nas znak wrażliwości i pamięci o tych, którzy na wodach Morza Śródziemnego zginęli, pukając do bram Europy, jak swego czasu wyraził się papież Franciszek.
W odniesieniu do jakichkolwiek wyzwań, czymś najważniejszym jest dla chrześcijanina modlitwa. Tymczasem uważam, że za mało się modlimy, że brakuje nam wiary w to, że modlitwa potrafi zmieniać świat, przemieniać największych zbrodniarzy i usunąć największe trudności, żeby – powiem górnolotnie – można było żyć według Ewangelii, zobaczyć zwycięstwo Pana Jezusa i człowieczeństwa.
Jestem bardzo wdzięczny osobom ze Wspólnoty Sant’Egidio, ponieważ robią oni rzecz, której brak w wielu innych sprawach. Na przykład jest zaangażowanie w działalność Caritas, wielka mobilizacja ludzi wokół programu „Rodzina rodzinie” - i bardzo dobrze. Jednakże brakuje nam pomysłu na modlitwę. Ona nic nie kosztuje a jest świadectwem wrażliwości i chęci bycia modlitwy przed Panem Bogiem za tych, którzy są w nieporównywalnie gorszej sytuacji od naszej, albo wręcz giną.
Jestem wdzięczny ludziom z tej Wspólnoty za to, że wierzą w potęgę modlitwy. Szkoda, że ta inicjatywa [Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”, w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy – przyp. KAI] nie znajduje, niestety, zbyt powszechnego oddźwięku i ciągle nie przebija się wśród wszelkich postaw, zachowań i reakcji wobec uchodźców, zwłaszcza tych, którzy giną docierając do Europy. Boli mnie to, że bardziej wybija się postawa niechęci i „załatwiania” sprawy przez pomoc humanitarną na miejscach tragedii, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie czy Północnej Afryce, a nie ma mobilizacji modlitewnej. Jesteśmy w stanie zmobilizować dziesiątki tysięcy ludzi z różańcem albo pod krzyżem a na naszych oczach giną tysiące ludzi – to jakoś nas to nie mobilizuje do zorganizowanej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Noc Świętojańska z ekologicznym akcentem

2022-06-30 19:23

[ TEMATY ]

Świdnica

Noc Świętojańska

Hubert Gościmski

Podczas Świętojańskiego Ekopikniku mieszkańcy mogli zapoznać się z ofertą ponad 70 okolicznych przedsiębiorców, których stoiska znajdowały się na strefach: wystawców, ekowarsztatów dla dzieci i dorosłych, wellness & beauty, kulinarnej lub alei rękodzieła.

Podczas Świętojańskiego Ekopikniku mieszkańcy mogli zapoznać się z ofertą ponad 70 okolicznych przedsiębiorców, których stoiska znajdowały się na strefach: wystawców, ekowarsztatów dla dzieci i dorosłych, wellness & beauty, kulinarnej lub alei rękodzieła.

Dobra pogoda zachęciła mieszkańców Świdnicy do uczestnictwa w ekologicznym pikniku i widowisku Nocy Świętojańskiej.

Przez całe popołudnie w Parku Centralnym nie brakowało różnorodnych atrakcji: w godzinach popołudniowych rozpoczęła się trzecia edycja Świętojańskiego Ekopikniku, którego celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz ekologicznych produktów wytwarzanych przez lokalnych przedsiębiorców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję