Reklama

Kościół

Bp Dziuba: Jan Paweł II wyrażał troskę o przyszłość ojczyzny

- Dziękujemy św. Janowi Pawłowi II za pielgrzymowanie do Kalisza i za słowa, które tutaj wypowiedziane były kierowane do całego świata – mówił biskup łowicki Andrzej Dziuba, który 2 czerwca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum

W spotkaniu z papieżem w Gorzowie 25 lat temu wzięło udział ponad 300 tys. osób

W spotkaniu z papieżem w Gorzowie 25 lat temu wzięło udział ponad 300 tys. osób

Czerwcowa modlitwa rozpoczęła czterodniowe obchody 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Kalisza. Temat spotkania brzmiał: „Życie najpiękniejszym darem Boga”.

W homilii bp Andrzej Dziuba odwołując się do wizyty Jana Pawła II w Kaliszu w dniu 4 czerwca 1997 r. wskazywał na wypowiedziane tutaj pamiętne słowa o życiu i rodzinie. – To życie, które my zapisujemy poprzez lata naszego pielgrzymowania jest niepowtarzalne. Innego życia na ziemi nie będzie, dlatego kochajmy je, ceńmy je i tak zapisujemy karty tego życia, żebyśmy nie musieli kiedyś powiedzieć, „ja muszę wyrwać jedną kartkę z tego życia, bo się go wstydzę”, żebyśmy mogli powiedzieć „dobrze, że zaczęła się moja pielgrzymka życia i dobrze, że w Bogu pełnym miłości moja pielgrzymka życia dobiegnie kresu” – podkreślał celebrans.

Zaznaczył, że Papież w swoim nauczaniu przekazywał słowa pełne nadziei. - Ojciec Święty w swym proroczym nauczaniu nikogo nie strofował, tylko mówił o godności człowieka, o jego życiu, o godności rodziny małżeństwa. Z jakim szacunkiem mówił o kobiecie, matce, żonie, siostrze zakonnej, ale jednocześnie także zauważał te ciemne postawy ludzi, zauważał te dramatyczne postawy, w których niektórym wydaje się, że mają prawo zabić kogoś – powiedział kaznodzieja.

Wskazał, że Jan Paweł II wyrażał troskę o przyszłość ojczyzny. – Papież w tym dramatyźmie swojego przemówienia pytał o przyszłość, o nadzieję, pytał mając na względzie wielkie dzieje Polski o jej przyszłość. Mówił, że ojczyzna to jest dziedzictwo pokoleń, to jest ta niezwykła wspólnota, która ma swoje miejsce i czas – przypomniał hierarcha.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup łowicki Andrzej Dziuba w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski akcentował, że pierwszoczwartkowa modlitwa jest dziedzictwem pobytu Jana Pawła II w Kaliszu. – Od wielu lat w pierwszy czwartek modlimy się w intencjach rodzin i ochrony życia. Chcemy przypominać sobie wartość życia. Spotykamy się tutaj, aby jeszcze głębiej żyć tym wszystkim, co nam zostawił Jan Paweł II 25 lat temu – wskazał bp Bryl.

Reklama

Zaprosił na wydarzenia związane z 25. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II do Kalisza. Wśród nich wymienił ogólnopolskie sympozjum naukowe, którego celem jest analiza, pogłębienie i przypomnienie myśli przekazane przez Papieża w Kaliszu.

O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że już od 18 lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca z sanktuarium św. Józefa transmitowana jest na cały świat modlitwa w intencji życia i rodzin. Dodał, że inicjatorem tego był ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała.

Wcześniej konferencję nt. „Wartość w nauczaniu św. Jana Pawła II” wygłosił ks. prof. dr hab. Marian Machinek, kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny (MSF), kierownik Katedry Teologii Moralnej i Etyki na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z kolei o X Światowym Spotkaniu Rodzin w Rzymie mówili: ks. Rafał Lubryka, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Godzieszach Wielkich, zastępca przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kaliskiej oraz Jolanta Siwek, diecezjalny doradca życia rodzinnego i członek Komisji Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kaliskiej. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, duchowieństwo, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

Po Mszy św. biskupi, kapłani i wierni przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę za rodziny i złożono kwiaty.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

2022-06-03 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Centesimus annus

Do czcigodnych braci w episkopacie,
do kapłanów i rodzin zakonnych,
do wiernych Kościoła katolickiego
i wszystkich ludzi dobrej woli
w setną rocznicę encykliki Rerum novarum

Czcigodni Bracia, Drodzy Synowie i Córki,
pozdrowienie i Apostolskie Błogosławieństwo!

Wprowadzenie

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Kobiece warsztaty

2022-11-30 10:44

[ TEMATY ]

kobiecość

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyły się pierwsze bezpłatne warsztaty dla mam „Mama córce, kobieta kobietce”.

- Spotkania mają na celu pomoc mamom dorastających córek w przygotowaniu się do rozmów na ważne tematy, takie jak: dojrzewanie, płodność, piękno, kobiecość. Warsztaty prowadzą dyplomowane nauczycielki naturalnych metod rozpoznawania płodności, mamy córek: Maria Brzozowska i Katarzyna Jasiewicz – wyjaśnia ks. Rafał Mocny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję