Reklama

Niedziela Wrocławska

We Wrocławiu powstanie szpital, który poprawi warunki leczenia onkologicznego

To będzie jeden z najnowocześniejszych szpitali onkologicznych w Europie. Koncepcja architektoniczna została zaprojektowana przez architektów, projektantów oraz lekarzy, pielęgniarki i personel Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

2022-06-22 09:53

Adobe.Stock

– W warunkach, jakie mamy dziś w naszych placówkach, nie da się rozwijać onkologii. W takich warunkach chorzy w ogóle nie powinni być leczeni – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH. – Dziś chorzy na wizytę w poradni czekają w ciasnych poczekalniach. Sale chorych są przepełnione, a z uwagi na wąskie korytarze karkołomnym wręcz problemem jest diagnostyka osoby leżącej.

W nowej placówce powierzchnia medyczna wzrośnie ponad dwukrotnie. Oddziały zamiast 400 będą miały blisko 1000 m kw. W miejsce przeludnionych sal pacjenci będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe, a liczba gabinetów w ramach opieki ambulatoryjnej zwiększy się z 33 do 73. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych z 8 do 14, z czego dwie sale przeznaczone zostaną dla pacjentów leczonych w trybie jednodniowym. Dzięki temu będzie można wykonywać zamiast 6000 – 10 000 zabiegów rocznie.

– W nowym szpitalu postawiliśmy na realizację świadczeń ambulatoryjnych i hospitalizacji jednodniowych, bo to nie łóżka leczą – mówi dr hab. Adam Maciejczyk. – Znacznie zwiększyliśmy przestrzeń poradni oraz części, gdzie wykonywać będziemy badania profilaktyczne.

Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach unitów, co zapewni chorym kompleksowe leczenie w jednym miejscu.

– Funkcjonowanie w ramach unitów doskonale widać na przykładzie leczenia nowotworów jelita grubego – mówi prof. Marek Bębenek, kierownik Oddziału Chirurgii onkologicznej DCOPiH. – Do tej pory leczenie było bardzo rozproszone w różnych ośrodkach, co powodowało, że wyniki terapii były o około 25 proc. gorsze. W DCOPiH postawiliśmy na kompleksową opiekę, zajmujemy się pacjentem, zaczynając od diagnostyki poprzez leczenie, późniejszą kontrolę i poszpitalną opiekę pielęgniarską i psychologiczną.

W ramach inwestycji został wykonany program funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółowa

dokumentacja zawierająca koncepcję medyczną, architektoniczną i funkcjonalną obiektu.

Reklama

– Na razie stworzyliśmy wyjściowy materiał, na którego bazie powstanie projekt architektoniczny szpitala, faza kluczowa inwestycji dopiero przed nami – mówi architekt dr inż. Michał Grzymała-Kazłowski.

Twórcy PFU nie kierowali się żadnym gotowym rozwiązaniem. Brali pod uwagę ruch pacjentów i personelu wynikający ze specyfiki placówki. Uwzględnili także bezpieczeństwo epidemiologiczne. To wspólna praca architektów i pracowników DCOPiH: medyków, pracowników technicznych, kadry zarządzającej.

– Jest to projekt przemyślany i ściśle konsultowany na każdym etapie z lekarzami, pielęgniarkami, koordynatorami, rejestratorkami oraz ze służbami administracyjnymi – wyjaśnia prof. Rafał Matkowski, kierownik Oddziału Chirurgii Piersi DCOPiH. – Przygotowując koncepcję nowego szpitala, spotykaliśmy się wielokrotnie z architektami, analizując rozmieszczenie każdej sali gabinetu dyżurki, tak by spełnione zostały wymagania nowoczesnej terapii onkologicznej. – Podobnie przed pięcioma laty projektowaliśmy Centrum Chorób Piersi – Breast Unit i to się sprawdziło.

Obecnie trwa przetarg nieograniczony na budowę nowego szpitala. Mając na uwadze zainteresowanie potencjalnych wykonawców realizacją tej inwestycji, wydłużony został termin składania ofert przez wykonawców do 29 lipca br. Budowa Szpitala ma zostać zrealizowana w terminie 51 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą.

– Zależało nam, aby wszelkie potencjalne błędy w dokumentacji projektowej wyeliminować jeszcze na etapie jej tworzenia, dlatego przed ogłoszeniem przetargu zleciliśmy wykonanie tzw. koreferatu – wyjaśnia Paweł Zawadzki, dyrektor ds. rozwoju DCOPiH. – Dokument wskazał obszary, które wymagały zmiany w projekcie w dokumentacji. Większość uwag została uwzględniona.

Pierwszy przetarg na wybór generalnego wykonawcy budowy Nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego we Wrocławiu nie został rozstrzygnięty z uwagi na zbyt wysoką wartość oferty.

Ośrodek będzie skupiał w jednej lokalizacji zakresy lecznictwa realizowane dotychczas przez trzy placówki medyczne: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc oraz Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Scire Christum". 25-lecie sakry biskupiej abp Marka Jędraszewskiego

2022-06-30 00:25

Biuro Prasowe AK

29 czerwca minęło 25 lat od święceń biskupich, jakie abp Marek Jędraszewski otrzymał w poznańskiej katedrze

29 czerwca minęło 25 lat od święceń biskupich, jakie abp Marek Jędraszewski otrzymał w poznańskiej katedrze

    7 maja 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. Marka Jędraszewskiego biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. 29 czerwca minęło 25 lat od święceń biskupich, jakie otrzymał w poznańskiej katedrze.

    Dewiza „Scire Christum” nawiązuje do słów św. Pawła, który w Liście do Koryntian pisze: „Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego (1Kor2,2). W jednej z rozmów metropolita krakowski zaznaczał, że zgodnie z pewnymi regułami heraldyki, zawołanie biskupie powinno mieć co najmniej dwa, najwięcej cztery słowa, zaś najlepiej trzy. – Kiedy przyjmowałem święcenia biskupie trwał czas przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, a 1997 rok z woli Jana Pawła II był rokiem Chrystusa. Tak więc jedno współbrzmiało z drugim. Oprócz tego byłem wtedy profesorem na uniwersytecie, na wydziale teologicznym, więc nauczanie innych wpisywało się w to, co dotychczas czyniłem jako nauczyciel akademicki. „Scire Christum” wyraża niewątpliwie to, co chcę jako biskup urzeczywistniać – sam poznawać Chrystusa i uczyć innych, co to znaczy być blisko Chrystusa, poznając i kochając Go – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Noc Świętojańska z ekologicznym akcentem

2022-06-30 19:23

[ TEMATY ]

Świdnica

Noc Świętojańska

Hubert Gościmski

Podczas Świętojańskiego Ekopikniku mieszkańcy mogli zapoznać się z ofertą ponad 70 okolicznych przedsiębiorców, których stoiska znajdowały się na strefach: wystawców, ekowarsztatów dla dzieci i dorosłych, wellness & beauty, kulinarnej lub alei rękodzieła.

Podczas Świętojańskiego Ekopikniku mieszkańcy mogli zapoznać się z ofertą ponad 70 okolicznych przedsiębiorców, których stoiska znajdowały się na strefach: wystawców, ekowarsztatów dla dzieci i dorosłych, wellness & beauty, kulinarnej lub alei rękodzieła.

Dobra pogoda zachęciła mieszkańców Świdnicy do uczestnictwa w ekologicznym pikniku i widowisku Nocy Świętojańskiej.

Przez całe popołudnie w Parku Centralnym nie brakowało różnorodnych atrakcji: w godzinach popołudniowych rozpoczęła się trzecia edycja Świętojańskiego Ekopikniku, którego celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz ekologicznych produktów wytwarzanych przez lokalnych przedsiębiorców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję