Reklama

Niedziela Wrocławska

Doktor Honorowy z Opus Dei

Ks. prof. Fernando Ocariz Brana, prałat Opus Dei i Wielki Kanclerz Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie został Doctorem Honoris Causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. To 25 Doktor Honorowy PWT.

2022-06-22 16:31

Magdalena Lewandowska

Nowy Doktor Honorowy po otrzymaniu tytułu z rąk rektora PWT ks. prof. Włodzimierza Wołyńca.

Nowy Doktor Honorowy po otrzymaniu tytułu z rąk rektora PWT ks. prof. Włodzimierza Wołyńca.

Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. W homilii bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej, podkreślał, że w swoich dociekaniach Doktor Honorowy kontynuuje i pogłębia teologiczne idee bliskie założycielowi Opus Dei Josemarii Escrivie. Wskazał także głęboki warsztat naukowy oraz ogromny dorobek naukowy księdza prałata.

Podczas nadzwyczajnej sesji senatu PWT w laudacji rektor ks. prof. Włodzimierz Wołyniec przypomniał, że w czasie rzymskich studiów ks. Fernando zdobywał nie tylko wiedzę teologiczną, ale mieszkał także pod jednym dachem ze św. Josemarią Escrivą de Balaguerem, założycielem i pierwszym prałatem Opus Dei: – Zapewne młody student teologii nie przypuszczał wtedy, że będzie kiedyś jego następcą. Kilkuletni okres przebywania razem ze św. Josemarią Escrivą, wspólne modlitwy, rozmowy, praca pozostawiają niezatarty ślad w duchowości przyszłego prałata.

Fernando Ocariz Brana pracę doktorską obronił w 1971 roku na Uniwersytecie Nawarry, w tym samym roku przyjął też święcenia kapłańskie. Od 1973 roku pracuje naukowo w Rzymskim Ateneum Świętego Krzyża (później Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża), a od 1986 w Kongregacji Nauki Wiary, jest też członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej. Od 2003 roku jest konsultorem Kongregacji ds. duchowieństwa, a od 2011 Papieskiej Rady ds. promocji Nowej Ewangelizacji. 12 grudnia 2017 roku został wybrany prałatem Prałatury Opus Dei.

– Pragnę wyrazić swoją wdzięczność za ten Doktorat Honoris Causa, który w nowy sposób łączy mnie z Polską, a teraz także z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu – mówił ksiądz prałat. W okolicznościowym wykładzie skupił się na aspektach dotyczących misterium Jezusa Chrystusa i metafizycznego wymiaru teologii, odniósł się także do kultury postchrześcijańskiej i jej zagrożeń: pochodnych marksizmu, ideologii gender i scjentyzmu nazywanego nowym ateizmem. – Jak oprzeć się tym silnym kampaniom medialnej presji, która jest wywierana na dzisiejsze społeczeństwo? - pytał i podpowiadał: – Przede wszystkim trzeba wzmocnić, zarówno w formacji kapłanów, jak i świeckich, nauczanie filozoficzne i teologiczne na temat istnienia Boga i na temat stworzenia. Z drugiej strony byłoby użyteczne rozwijanie większego poznania aktualnego stanu nauki, szczególnie tych teorii, które znajdują się na pograniczu naszego obecnego poznania natury.

Reklama

Gratulacje z zaszczytnego tytułu złożył nowemu Doktorowi Honorowemu abp Józef Kupny. – To także okazja, aby podziękować Prałaturze Opus Dei. Stypendia, które otrzymujemy są dobrze wykorzystywane przez księży, którzy realizują specjalistyczne studia na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie i na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie – podkreślał metropolita wrocławski.

Uroczyste posiedzenie senatu było także okazją, by podziękować za wieloletnią pracę naukową i dydaktyczną ks. prof. Piotrowi Liszce CMF i wręczyć mu Księgę Jubileuszową.

Po uroczystościach w Auli PWT ks. prof. Fernando Ocariz Brana odsłonił w gmachu uczelni tablicę pamiątkową wśród innych Doktorów Honorowych Papieskiego Wydziału Teologicznego. A są to m.in. kard. Joseph Ratzinger, kard. Angelo Sodano czy kard. Gerhard Muller.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongregacja ds. Kultu Bożego: "Desiderio desideravi" to tekst medytacyjny

2022-06-29 13:27

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

Dokument ten nie ma charakteru instrukcji ani dyrektorium: jest to raczej tekst medytacyjny, z żywym akcentem biblijnym, patrystycznym i liturgicznym, który dostarcza wielu bodźców do zrozumienia piękna płynącego z prawdy o celebracji liturgicznej - wyjaśnia watykańska Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w komentarzu do opublikowanego dziś listu apostolskiego "Desiderio desideravi", poświęconego formacji liturgicznej członków Kościoła.

Publikujemy treść komunikatu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów:

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Wimbledon - Magdalena Fręch awansowała do trzeciej rundy

2022-06-30 18:38

[ TEMATY ]

tenis

Wimbledon

PAP/KIERAN GALVIN

Magdalena Fręch

Magdalena Fręch

Magdalena Fręch awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Polka wygrała w czwartek ze słowacką tenisistką Anną Karoliną Schmiedlovą 6:4, 6:4.

92. w rankingu Fręch w zasadniczej części Wimbledonu występuje po raz pierwszy. We wtorek sprawiła niespodziankę wygrywając z rozstawioną z numerem 21. włoską tenisistką Camilą Giorgi 7:6 (7-4), 6:1. W drugiej rundzie teoretycznie czekało ją łatwiejsze zadanie, bo Schmiedlova na liście WTA jest 84.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję