Reklama

Niedziela Wrocławska

Dlaczego w Archidiecezji Wrocławskiej Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w czwartek? Odpowiada ks. Mariusz Szypa

Pytanie: Dlaczego w Archidiecezji Wrocławskiej Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w czwartek, a Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w piątek, skoro w całej Polsce kolejność obchodzenia tych uroczystości jest odwrotna? Odpowiedzi udziela ks. Mariusz Szypa, ceremoniarz katedralny oraz dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

2022-06-22 17:42

Agnieszka Bugała

Figura Serca Pana Jezusa z kościoła przy ul. Kruczej we Wrocławiu

Figura Serca Pana Jezusa z kościoła przy ul. Kruczej we Wrocławiu

Rzadko się zdarza, aby dwie uroczystości, które są na równi w kalendarzu liturgicznym i tabeli pierwszeństwa się zbiegały. W tym roku taka koincydencja nastąpiła, dlatego też Stolica Apostolska wystosowała pismo i wyjaśniła, jak postępować. We wszystkich diecezjach na całym świecie Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzona będzie w piątek, a Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela dzień wcześniej.

Został też stworzony wyjątek dla diecezji, które mają tę uroczystość - Narodzenia św. Jana Chrzciciela jako patronalne diecezji. Do tych diecezji należy Archidiecezja Wrocławska i dlatego u nas Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzone będzie w czwartek - 23 czerwca, a 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela.

Pojawiają się pytania: Czy ważniejszy Pan Jezus, czy św. Jan Chrzciciel? Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nie wyjaśniła, jaki był powód tej zmiany. Możemy się domyślać, że chodzi o historyczność Uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, Ur. Serca Pana Jezusa jest świętem idei i nie jest związana z konkretnym dniem. Innym z powodów może być czas sprawowania tych uroczystości. Narodzenie św. Jana Chrzciciela świętujemy od czasów niepamiętnych, natomiast Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa po raz pierwszy obchodzona była w Polsce w 1765 roku, później rozszerzono je na cały Kościół.

Reklama

Ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce w 1960 roku, czyli jeszcze przed reformą Soboru Watykańskiego II. To pokazuje, że nie jest to częsta sytuacja, że takie uroczystości się nakładają.

Skoro Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w archidiecezji wrocławskiej będzie obchodzona 23 czerwca, to osoby odmawiające Liturgię Godzin rozpoczynają świętowanie w środę [22 czerwca] od I Nieszporów. A świętowanie Narodzenia św. Jana Chrzciciela w czwartek [23 czerwca] od I Nieszporów. Dodatkowo przewidziana jest Msza św. w wigilię Uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

2022-06-30 09:20

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Miesiąc lipiec zawsze był w tradycji Kościoła poświęcony czci Krwi Chrystusa, co podkreślali również w swoich różnych przemówieniach i kazaniach ostatni papieże, m.in. św. Jan XXIII, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI. Natomiast dzień 1 lipca był uroczystością liturgiczną dla całego Kościoła, aż do reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, który połączył tę uroczystość z uroczystością Bożego Ciała i dlatego od tej pory obchodzimy uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej.

Jednakże duchowa Rodzina Krwi Chrystusa, do której należy kilka zgromadzeń zakonnych (m.in. Misjonarze Krwi Chrystusa, Adoratorki Krwi Chrystusa, Misjonarki Krwi Chrystusa) oraz wiele świeckich wspólnot (m.in. Wspólnota Krwi Chrystusa, Stowarzyszenie Krwi Chrystusa), ma ten przywilej, że każdego roku dnia 1 lipca obchodzi uroczystość odpustową Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Stąd poprzez te zgromadzenia zakonne oraz wiele grup świeckich jest również dzisiaj rozpowszechniane to nabożeństwo do przenajdroższej Krwi Chrystusa, szczególnie w miesiącu lipcu, w którym odmawia się litanię do Krwi Chrystusa, nazywaną „nabożeństwem lipcowym” (analogicznie do nabożeństwa majowego i czerwcowego).

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Drzeworyty Dürera w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

2022-06-30 20:07

[ TEMATY ]

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

drzeworyt

Public Domain

Drzeworyt Dürera

Drzeworyt Dürera

W zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się bezcenne dzieło – trzy cykle drzeworytów Albrechta Dürera: Żywot Maryi, Wielka Pasja i Apokalipsa. Drzeworyty zostały wydane w 1511 r. i oprawione w jeden wolumin. Ze względów konserwatorskich są pokazywane okazjonalnie. Prezentację Ksiegi z drzeworytami i wybranych reprodukcji można oglądać na wystawie czasowej do 4 września.

„Można powiedzieć, że jest to wystawa jednego dzieła, ale prezentowanego wszechstronnie” – mówi dr Ewa Korpysz kurator wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, i dodaje: „Zdecydowaliśmy się na eksponowanie Księgi na prośbę zwiedzających, którzy wiedzieli, że mamy takie dzieło. Trudno jest jednak eksponować drzeworyty: można otworzyć Księgę pokazując jedną rycinę. Postanowiliśmy więc wykonać reprodukcje znacznej części rycin w skali 1:1 i na papierze najbardziej zbliżonym do oryginału” – zaznacza kurator.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję