Reklama

Kościół

Rektor polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie o obchodach rocznicy wizyty Jana Pawła II

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, rektorem polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Włodzimierz Rędzioch: Dziś mija trzydzieści lat od dnia, w którym Jana Paweł II odwiedził kościół polski św. Stanisława BM w Rzymie. Ale to nie była jego pierwsza wizyta...

Ks. prał. Paweł Ptasznik: To prawda. W 1992 r. Ojciec Święty nawiedził nasz kościół, z okazji 400-leca jego konsekracji i była to jego druga wizyta. Pierwsza miała miejsce w 1979 r. W tamtym roku władze komunistyczne nie zgodziły się, aby Jan Paweł II przyleciał do Polski na obchody 900-lecia śmierci św. Stanisława B.M. Papież zatem przewodniczył tej uroczystości w Rzymie, pośród rzymskiej Polonii, w naszym kościele poświęconym temu wielkiemu Patronowi Polski.

Czym był kościół sw. Stanisława dla dawnego arcybiskupa krakowskiego, który zasiadał na Katedrze tego biskupa męczennika?

Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika w Rzymie był dla Jana Pawła II miejscem szczególnym. Bywał tu już jako młody kapłan podczas rzymskich studiów. Jako biskup krakowski nawiedzał nasz kościół i spotykał się z wiernymi za każdym razem, gdy przybywał do Rzymu. Czuł się odpowiedzialny za to miejsce i tę wspólnotę, gdyż statut nadany Kościołowi i Hospicjum św. Stanisława przez papieża Grzegorza XIII w 1578 r. stanowi, że każdorazowy biskup krakowski jest tzw. protektorem tej polskiej placówki w Rzymie.

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Zostało udokumentowanych osiemdziesiąt dziewięć oficjalnych wizyt, podczas których arcybiskup, potem kardynał Karol Wojtyła celebrował Msze św. i wygłaszał homilie i przemówienia. Niedawno ukazał się drukiem zbiór tych wystąpień. Uważał to miejsce za swój rzymski dom. Dlatego, na przykład, podczas posiedzeń Soboru Watykańskiego II, choć mieszkał z innymi polskimi biskupami w Papieskim Instytucie Kościelnym, swoje spotkania z ojcami soborowymi i teologami organizował przy kościele św. Stanisława. Zawsze starał się wspierać nasz kościół również materialnie.

Reklama

Moża więc powiedzieć, że polski kościół św. Stanisława jest ścisle związany z Osobą św. Jana Pawła II, jest papieską „pamiątką” w Rzymie...

To prawda. Papież Franciszek w naszym kościele odprawił Mszę św. dziękczynną po kanonizacji św. Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz ofiarował relikwie krwi Świętego - zostały one umieszczone w specjalnej witrynie wraz z sutanną, którą otrzymałem jako pamiątkę od samego Jana Pawła II. W ten sposób kościół św. Stanisława jest dla nas, Polaków żyjących w Rzymie, małym sanktuarium św. Jana Pawła II.

2022-06-28 15:44

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Archidiecezji Krakowskiej w sprawie publikacji notatek Jana Pawła II

W kontekście wielu dyskusji na temat książki „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003” wydanej przez oficynę ZNAK oświadcza się, że materiał zawarty w książce jest dopełnieniem duchowej sylwetki bł. Jana Pawła II - napisał w oświadczeniu przesłanym KAI Ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Kolędnicy Misyjni – mali misjonarze posłani przez papieża

2022-12-01 10:59

Adobe Stock

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażują się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI. Ewangelizują, formują i uwrażliwiają na potrzeby dzieci świata, a wszystko to w łączności z Ojcem Świętym.

Kolędnicy misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, niosą radość i pokój Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję