Reklama

Kościół

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa odbędzie się 11 września

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa (woj. mazowieckie) odbędzie się 11 września. Mszy św. będzie przewodniczył sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Rokrocznie w obchodach bierze udział ok. 12-13 tys. wiernych i z kilku diecezji - poinformowało PAP Zgromadzenie Sióstr Loretanek.

Kult Matki Bożej Loretańskiej jest najstarszych kultem maryjnym skupiającym w sobie wszystkie inne. Wywodzi się z sanktuarium domu Najświętszej Maryi Panny w Loreto we Włoszech. Na teren Rzeczpospolitej dotarł w początkach XV wieku, dzięki polskim pątnikom. Przyjął się dzięki staraniem ojców jezuitów, franciszkanów i bernardynów.

Sanktuarium w Loreto stało się wzorem do urządzania podobnych miejsc kultu w innych krajach, w tym także w Polsce. Jednym z nich jest sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa (woj. mazowieckie).

Rokrocznie w uroczystościach odpustowych w bierze tam udział kilkanaście tysięcy osób. Najliczniejsze grupy pielgrzymów przybywają z diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji warszawskiej, diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i płockiej. Bywają także pątnicy z innych rejonów kraju. Niektórzy, jak np. pątnicy z Drohiczyna - przychodzą pieszo.

"Odpust w Loretto odbywa się w pierwszą niedzielę po uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli po 8 września. W tym roku wypada on 11 września. Uroczystości odbędą się pod hasłem +Królowo Pokoju, módl się za nami+" - powiedziała PAP s. Wioletta Aneta Ostrowska asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Przekazała, że mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński.

Powiedziała, że liturgię poprzedzi konferencja o. Marcina Ciechanowskiego, paulina z Jasnej Góry, który jest rekolekcjonistą i egzorcystą archidiecezji częstochowskiej. Będzie także okazja wysłuchania świadectwa s. Barbary Łydkowskiej CSL, posługującej w ośrodku dla dzieci i młodzieży z albinizmem w Mwanzie w Tanzanii.

"Dochód z loterii fantowej przeznaczony zostanie na potrzeby świetlicy środowiskowej dla dzieci +Dom Ojca Ignacego+, prowadzony przez siostry loretanki na warszawskiej Pradze" - powiedziała s. Wioletta.

Reklama

Teren pod dzisiejsze sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa zakupił w 1928 r. bł. ks. Ignacy Kłopotowski. 7 września 1928 r. poświęcił on grotę z figurą Matki Bożej Niepokalanej. Z czasem powstała na miejscy kaplica. Kard. Józef Glemp w 1986 r. nadał jej rangę sanktuarium maryjnego.

W 1999 r. pierwszy ordynariusz warszawsko-praski, bp Kazimierz Romaniuk, wydał dekret ustanawiający Loretto sanktuarium diecezjalnym. W roku 2000 r. abp Sławoj Leszek Głódź (kolejny biskup warszawsko-praski) wydał dekret, na podstawie którego jego następca, abp Henryk Hoser SAC, 7 września 2008 r. ukoronował figurę Matki Bożej Loretańskiej.

W Roku Wiary 2012/2013, w diecezji warszawsko-praskiej odbyła się peregrynacja kopii figury Matki Bożej Loretańskiej, zaś w Loretto rozpoczęła się budowa nowej świątyni w stylu neoromańskim, która została konsekrowana 31 lipca 2021 r. przez bp Romualda Kamińskiego na zakończenie roku jubileuszowego 100-lecia powstania Zgromadzenia Sióstr Loretanek, które opiekują się tym miejscem.

Założone przez bł. ks. Kłopotowskiego zgromadzenie realizuj swój charyzmat przez prowadzenie wydawnictwa i drukarni w Polsce, Rumunii, na Ukrainie i we Włoszech oraz podejmując współpracę z rozgłośnią radiową w Chicago w USA.

Siostry prowadzą m.in. ochronkę dla małych dzieci, świetlicę środowiskową dla najmłodszych z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dom pomocy społecznej dla kobiet starszych i chorych somatycznie. Pracują także przy katechezie szkolnej.

Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej w Kościele obchodzone jest 10 grudnia. Data upamiętnia przeniesienie "domu Najświętszej Maryi Panny do Loreto we Włoszech. Miało to miejsce w 1294 r. Zgodnie z tradycją, przeniesienia mieli dokonać aniołowie, by uchronić tę pamiątkę Wcielenia przed muzułmanami. Ze względu na to cudowne przeniesienie, Benedykt XV w 1920 r. ogłosił Matkę Bożą Loretańską Patronką Lotników.

Reklama

W 1944 r. Niemcy zbombardowali bazylikę z cudowną figurą Madonny, polscy żołnierze ocalili świątynię od spłonięcia. Loreto to również miejsce wiecznego spoczynku ponad tysiąca żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy wyszli wraz z gen. Władysławem Andersem z "nieludzkiej ziemi" z zamiarem wyzwolenia Polski i Europy spod niemieckiej okupacji i nigdy nie dotarli do Ojczyzny. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

2022-08-25 07:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekret: wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej w całym Kościele

[ TEMATY ]

dekret

wspomnienie

papież Franciszek

loretańska

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Święty Domek w Loreto

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej będzie odtąd obchodzone w całym Kościele powszechnym. Papież Franciszek polecił wpisać je do Kalendarza Rzymskiego. Ustala to ogłoszony dziś Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kult Matki Bożej Loretańskiej jest związany z sanktuarium Świętego Domku w Loreto. Jest to, jak mówił Jan Paweł II, „sanktuarium cudowne”, składające się z domu z Nazaret, w którym urodziła się i żyła Maryja Panna. W tych ścianach miało miejsce Zwiastowanie, a co za tym idzie również Wcielenie Syna Bożego. W tym domu bywała, a może i żyła Święta Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję