Reklama

Kościół

Msza święta za ofiary Zbrodni Lubińskiej z udziałem prezydenta i premiera

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Elżbieta Witek w Lubinie na Dolnym Śląsku wzięli udział w mszy świętej odprawionej za ofiary Zbrodni Lubińskiej. Doszło do niej 40 lat temu: od kul ZOMO zginęło trzech mężczyzn, a kilkadziesiąt osób zostało rannych.

[ TEMATY ]

rocznica

PAP/Aleksander Koźmiński

W środę po południu w Lubinie na Dolnym Śląsku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek uczestniczyli w obchodach 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.

31 sierpnia 1982 r., podczas pokojowej manifestacji w Lubinie, od milicyjnych kul zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak; kilkadziesiąt zostało rannych. Odpowiedzialni za zbrodnię lubińską zostali prawomocnie skazani w 2007 r. Wrocławski sąd skazał wówczas Jana M., b. z-cę komendanta miejskiego MO w Lubinie, Bogdana G. - b. z-cę komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy oraz Tadeusza J., b. dowódcę plutonu ZOMO za "sprawstwo kierownicze zabójstwa trzech osób" podczas manifestacji w Lubinie.

O godz. 17 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca odprawiona została msza święta za ofiary tej masakry dokonanej przez władze komunistyczne. Obok prezydenta Dudy i marszałek Witek w nabożeństwie uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki.

„Modlimy się dzisiaj za zabitych w Lubinie, ale również za wszystkich innych, którzy zginęli za naszą ojczyznę. Jeśli jeszcze nie zostali zbawieni to otoczmy ich dusze naszą modlitwą, aby dobry Pan przyjął ich do królestwa bożego” - powiedział bp Dec.

Podkreślił, że Lubin nie zapomina i nie zapomni o swoich bohaterach, którzy oddali życie za takie wartości jak solidarność, wolność, możliwość demonstrowania swej wiary.

W homilii nawiązał do tego, że powodzenie ruchu społecznego, jakim była Solidarność wzięło się przede wszystkim z tego, że nawiązywała ona do wartości ewangelicznych i narodowych, była zainspirowana słynnym słowami papieża świętego Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki w 1979 toku w Warszawie powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej ziemi”.

„Niech nasza ojczyzna jednoczy i buduje się wokół tych wartości ewangelicznych i narodowych. I wyznacza dla Europy i dla świata drogę prawdy i życia, drogę świętości, drogę sprawiedliwości, miłości i pokoju” - powiedział biskup Dec.

Reklama

Prezydent Lubina Robert Raczyński przypomniał, że zbrodnia komunistyczna w Lubinie była przez wiele lat banalizowana i określana mianem „wydarzenia lubińskie”.

„To była zbrodnia z użyciem karabinów wobec pokojowej manifestacji. Nasze miasto było pacyfikowane i okupowane przez 48 godzin. Zomowcy strzelali do mieszkańców na ulicy, do mieszkań wrzucano race, gaz łzawiący. Jestem wdzięczny panu prezydentowi, pani marszałek, panu premierowi za to, że jako najwyższe władze w kraju swoją obecnością na obchodach rocznicy tej zbrodni sprawiacie, iż więcej osób dowiaduje się prawdy o tej zbrodni i jej przebiegu” - powiedział Raczyński.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ aszw/

2022-08-31 20:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noc, która miała przynieść wolność

Niedziela rzeszowska 48/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

rocznica

powstanie

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz z kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie

Obraz z kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie

30 listopada mija kolejna rocznica wielkiego zrywu powstańczego, jakim było Powstanie Listopadowe, które miało przynieść Polakom wolność

W rzeszowskiej farze

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję