Reklama

Kościół

Biskup spadochroniarz kościelnym delegatem na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu

Francuski biskup Emmanuel Gobilliard został delegatem Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu. Aby watykańscy sportowcy mogli uczestniczyć w olimpiadzie, potrzebne jest jeszcze stworzenie krajowego komitetu olimpijskiego, a to jest możliwe, gdy co najmniej pięć dyscyplin zostało przyjętych do międzynarodowych federacji.

Watykańska reprezentacja mogłaby wziąć udział w kolejnych igrzyskach, zaplanowanych na 2028 rok w Los Angeles. Sprawy te będą omawiane podczas sympozjum na temat sportu, jakie odbędzie się w Watykanie 29-30 września z udziałem papieża Franciszka i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Obecny tam będzie również bp Gobillard.

W 2019 roku powstał w Watykanie wielodyscyplinowy klub sportowy Athletica Vaticana. Od 2021 roku należy on do Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Do swego grona przyjęły go także międzynarodowe federacje taekwondo, padla (połączenie tenisa i squasha) i lekkoatletyczna. Wkrótce powinny to samo zrobić federacje szermierki, koszykówki i krykieta. – Potrzebnych jest pięć, aby wnioskować o przyjęcie do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i móc stworzyć narodowy komitet olimpijski – tłumaczy bp Gobilliard, na co dzień biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji liońskiej.

Jego nominacja na delegata Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu jest pierwszą tego rodzaju w historii. Dotychczas bowiem ks. Melchor Sánchez de Toca, odpowiedzialny za relacje ze światem sportowym w istniejącej do czerwca br. Papieskiej Radzie ds. Kultury, bywał jedynie gościem MKOl na uroczystości otwarcia igrzysk.

Biskup Gobilliard wyjaśnia, że jego zadaniem jest bycie łącznikiem między Kościołem i sportem. – Niemal 90 proc. ludzi jest związanych ze sportem, bo go uprawiają, oglądają w telewizji lub mają dzieci, które go uprawiają. Kościół interesuje się tym, co składa się na życie ludzi – zaznacza hierarcha, który jako sportowiec zajmuje się spadochroniarstwem wraz z biskupem pomocniczym archidiecezji paryskiej Philippe’m Marssetem. Zadaniem tego ostatniego będzie zorganizowanie duszpasterstwa olimpijczyków w miejscach zmagań olimpijskich: Paryżu, Lille, Marsylii i Papeete.

Podziel się cytatem

Reklama

Wiadomo już, że decyzją MKOl wioska olimpijska i paraolimpijska w podparyskim Saint-Denis będzie wyposażona w wieloreligijny ośrodek dla wyznawców pięciu religii: chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu i hinduizmu. – Chcielibyśmy z niego uczynić raczej salę informacji i spotkań – deklaruje bp Gobilliard.

Jego celem jest stworzenie listy kościołów poza wioską, do których sportowcy mogliby się udać na modlitwę. Nie znajdzie się wśród nich katedra Notre-Dame, której odbudowa po pożarze z 2019 roku nie zakończy się przed grudniem 2024 roku. Delegat Stolicy Apostolskiej chciałby również zmobilizować 45 tys. wolontariuszy. – Można kochać sport i Boga, nie ma tu sprzeczności – zaznacza 54-letni hierarcha.

W młodości Emmanuel Gobilliard uprawiał tenis, narciarstwo, judo i rugby. W wieku 15 lat odkrył dla siebie skoki ze spadochronem z lecącego samolotu. Należy do klubu spadochronowego w Lyonie-Corbas i skacze co tydzień. Przyczynił się do stworzenia Sali modlitewnej na liońskim stadionie Groupama Arena, gdzie ostatnio, 18 września, siedział na trybunach w czasie przegranego meczu Olympique Lyon z Paris Saint-Germain (0:1).

W styczniu br. zabrał grupę wysokiej klasy sportowców, w tym kapitana piłkarzy Olympique Lyon na pielgrzymkę do Rzymu, gdzie spotkali się z papieżem Franciszkiem. W jego imieniu przekazał potem Lionelowi Messiemu z PSG koszulkę Athletica Vaticana z autografem papieża.

2022-09-27 16:57

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy szef „Niedzieli Sosnowieckiej”

Niedziela sosnowiecka 43/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Niedziela

ksiądz

Ks. Andrzej Cieślik

Ks. Tomasz Zmarzły

Ks. Tomasz Zmarzły

Ksiądz Tomasz Zmarzły urodził się 11 grudnia 1975 r. w Jędrzejowie (województwo świętokrzyskie). W 1994 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Jędrzejowie i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie. W 2000 r. uzyskał tytuł magistra teologii z przygotowaniem pedagogicznym. Jego praca magisterska dotyczyła historii sztuki - „Malarstwo Andrzeja Radwańskiego”. Promotorem pracy był prof. dr hab. Jan Samek z Katedry Historii Sztuki Sakralnej Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Również w 2000 r. ks. Tomasz Zmarzły otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.
Rozpoczął posługę duszpasterską w parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, a rok później podjął studia na kierunku historii sztuki Wydziału Humanistycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2006 r. uzyskał tytuł magistra historii sztuki. Praca magisterska nosiła tytuł „Gotycki fresk ze sceną «Ukrzyżowania» w dawnym kościele Bożogrobców w Miechowie”. Promotorem pracy była prof. dr hab. Jadwiga Kuczyńska z Katedry Historii Sztuki Średniowiecznej Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2006 r. ks. Tomasz Zmarzły podjął obowiązki pastoralne i katechetyczne w parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie również pełnił funkcję asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. W 2009 r. rozpoczął studia doktoranckie z zakresu teologii kultury na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ks. Tomasz Zmarzły od 2006 r. należy do Diecezjalnej Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych (sekretarz komisji), od 2009 r. - do Polskiego Towarzystwa Teologicznego, od 2010 r. - do Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
Ponadto w 2011 r. ukończył studia podyplomowe: Zarządzanie Placówkami Oświatowymi w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W czasie swojej posługi duszpasterskiej i naukowej podejmował różnorodne zadania, m.in. jako katecheta w Szkole Podstawowej w Chrząstowicach, Zespole Szkół w Gołaczewach, Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Górniczej i w Zespole Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, a także jako rekolekcjonista, m.in. wśród wiernych parafii archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i kieleckiej oraz dla grup indywidualnych, m.in. katechetów i organistów, również jako wykładowca, m.in. w Diecezjalnej Akademii Rodziny w Sosnowcu i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W 2009 r. ks. Tomasz Zmarzły został uhonorowany medalem „Mater Verbi” przez redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję