Reklama

Niedziela Wrocławska

Przetrwali, bo byli wychowani do przyjaźni z Jezusem

Ogólnopolski Oddział Kołomyjan „Pokucie” we Wrocławiu obchodził pierwszą rocznicę ufundowania i poświęcenia swojego sztandaru, połączoną z 100. rocznicą nadania sztandaru 49 Huculskiemu Pułkowi Strzelców przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Marzena Cyfert

Podczas uroczystości przy pomniku Zesłańcom Sybiru

Podczas uroczystości przy pomniku Zesłańcom Sybiru

Obchodzono również 100. rocznicę upamiętnienia żołnierzy WP i internowanych Polaków podczas wojny ukraińsko-polskiej pochowanych na cmentarzu w Kołomyi.

W kościele św. Bonifacego sprawowana była Msza św. z ceremoniałem wojskowym w intencji Kołomyjan i Pokucian, podczas której zaprzysiężono kolejnych członków pocztu sztandarowego. Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Żytowiecki, proboszcz parafii. W homilii nawiązał do czytania z księgi Hioba, podkreślając, że zawiedli go nawet najbliżsi mu ludzie, ale Hiob pokazał głębokość swojej duchowości. Pokazał, że nawet w cierpieniu Boga trzeba uszanować i wysławiać. – Bóg nigdy swojemu stworzeniu nie będzie się tłumaczył, bo On jest Stworzycielem. I nawet w cierpieniu trzeba uznać, że choć my tego nie rozumiemy, to ono ma sens – tłumaczył ks. Żytowiecki. Zauważył, że Jezus też sam poszedł na krzyż i wszelkie możliwe cierpienia, jakich człowiek może doświadczyć, uczynił swoimi.

Nawiązując do Ewangelii mówiącej o posłaniu 72 uczniów, podkreślił, że ich ewangelizacja zakończyła się ogromnym sukcesem. Wskrzeszali, uzdrawiali. – A Jezus pierwsze co zrobił, to wysławiał Ojca. Robił to, co Hiob w cierpieniu, najpierw wysławiał Boga. Ale uczniom też tłumaczył, że nie jest ważne to, co zrobili, ale dlaczego to zrobili – podkreślał kapłan.

Reklama

Przytoczył słowa Jana Pawła II, który na Westerplatte mówił do młodych ludzi, że nieważne jest, ile mają, co mają i co zrobili, ale ważne kim są. Zachęcał do poznawania Jezusa, przebywania z Nim i troski o zbawienie swoje i innych.

– Najpiękniejszymi słowami, jakie usłyszałem od proboszcza z Kołomyi były te, że on chce przede wszystkim pomóc ludziom się zbawić – mówił ksiądz proboszcz i dodał: – Czy moja postawa jest taka, jak była tych naszych przodków tam, na Pokuciu, w czasie czystek stalinowskich, głodu straszliwego? Oni to wszystko przetrwali, bo rodzice wychowali ich do przyjaźni z Jezusem. Oni wiedzieli, że najważniejsze jest kim są: być a nie mieć.

Po Eucharystii zebrani przeszli pod Pomnik Zesłańcom Sybiru, gdzie odbył się Apel Pamięci z udziałem asysty Honorowej WP poświęcony mieszkańcom Kołomyi i Pokucia poległym w wojnach XX wieku oraz zaginionym i pomordowanym w latach 1939-45 a także pochowanym w przeszłości na Ziemi Pokuckiej oraz na „nieludzkiej ziemi”. Złożono wieńce pod pomnikiem i wręczono odznaczenia.

2022-10-01 21:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

[ TEMATY ]

św. Barbara

www.pl.wikipedia.org

Kalendarz katolicki wspomina 4 grudnia św. Barbarę – dziewicę i męczennicę. Mimo że należy do najpopularniejszych i najbardziej onych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała, jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję