Reklama

Kościół

Centrum Heschela KUL – miejsce dialogu Kościoła z judaizmem

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela ma przede wszystkim dowartościować dialog między Kościołem katolickim a religią mojżeszową, a także doprowadzić do spotkań młodych ludzi z Izraela i Polski - wyjaśnia rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

[ TEMATY ]

Żydzi

RJA1988/pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centrum Relacji powstaje na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II; uroczysta inauguracja odbędzie się 17 października z udziałem łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Pierbattisty Pizzaballi, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika. Gościem inauguracji będzie prof. Susannah Heschel, córka Abrahama J. Heschela oraz zasłużony dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego rabin Walter Homolka.

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela to nowa jednostka naukowa, edukacyjna i kulturalna, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury w wymiarze międzynarodowym, głównie pomiędzy społecznością akademicką z Polski i Izraela. Wśród najważniejszych zadań Centrum są badania naukowe, działalność wydawnicza, wymiana studentów, a także międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty oraz wydarzenia kulturalne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wyjaśnia rektor KUL, działalność Centrum będzie wpisywać się nie tylko w misję KUL, ale także nauczanie Soboru Watykańskiego II. - Centrum Heschela ma pokazywać wspólny fundament związany z wyznawaniem wiary w Boga Jedynego, gdy te relacje Synagogi i Kościoła katolickiego dowartościowują stanowisko Ojca Świętego, że rozpoznajemy w religii judaistycznej naszych starszych braci w wierze - powiedział ks. Kalinowski. Rektor przypomniał o spotkaniu papieża Jana Pawła II, jednego z najwybitniejszych wykładowców KUL, z Naczelnym Rabinem Rzymu Elio Toaffem. 13 kwietnia 1986 r. rabin Toaff jako pierwszy w żydowskim środowisku powitał polskiego papieża w rzymskiej Wielkiej Synagodze, a kilkanaście lat później (w 2000 r.) został doktorem honoris causa KUL. - Centrum Heschela będzie kontynuować dzieło wzajemnego zbliżenia Żydów i chrześcijan, a zwłaszcza dialog pomiędzy Synagogą a Kościołem katolickim - podkreślił ks. Kalinowski.

Reklama

Patronem Centrum jest rabin prof. Abraham Joshua Heschel (1907-1972), żydowski teolog, filozof i poeta. Odegrał on ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji „Nostra Aetate” (dotyczy stosunku Kościoła katolickiego do różnych religii, w tym do judaizmu), która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich. Inicjatywa, na czele której stoi ks. prof. Mirosław Wróbel, została pozytywnie przyjęta przez środowiska żydowskie.

Uroczystość inauguracji Centrum Heschela rozpocznie się o godz. 11. Wydarzenie będzie transmitowane w języku polskim:

oraz w języku angielskim

2022-10-17 10:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: zainaugurowano obchody 69. rocznicy pogromu kieleckiego

[ TEMATY ]

Żydzi

Grzegorz Pietrzak/pl.wikipedia.org

Kamienica przy ul. Planty 7 w Kielcach, miejsce pogromu Żydów w 1946 r.

Kamienica przy ul. Planty 7 w Kielcach, miejsce pogromu Żydów w 1946 r.

Dyskusja pt. „Jak pamiętać o pogromie w Kielcach? Kształty i formy pamięci”, z udziałem znawców tej problematyki: prof. Stanisławem Meduckim, prof. Stanisławem Żakiem, red. Jerzym Danielem, red. Bohdanem Gumowskim i prowadzącym Bogdanem Białkiem, zainaugurowała 2 lipca br. w Kielcach czterodniowe obchody 69. rocznicy pogromu kieleckiego.

Spotkanie odbyło się na tle wystawy fotografii Żydów polskich „I ciągle widzę ich twarze” w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, mieszczącym się w kamienicy, która była miejscem pogromu. Dyskusja z udziałem znawców problematyki pogromu kieleckiego wzbudziła żywe zainteresowanie przybyłych uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bralczyk: dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów

2024-07-21 10:10

[ TEMATY ]

język polski

Adam Koprowski

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów, bo przecież nie na tym polega nasz stosunek do płci – powiedział PAP prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.

PAP: Dzień dobry, panie profesorze. A może powinnam raczej powiedzieć dobry wieczór?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin w Berdyczowie: błagamy o cud pokoju dla umęczonej Ukrainy!

2024-07-21 11:35

www.vaticannews.va

W trzecim dniu swego pobytu na Ukrainie, kard. Pietro Parolin nawiedził Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie. Na prośbę papieża Franciszka, przewodniczył tam uroczystej Eucharystii będącej zwieńczeniem pielgrzymki katolików obrządku łacińskiego do tego narodowego sanktuarium maryjnego, które dziś zostało podniesione do rangi bazyliki mniejszej. Papieski legat modlił się dla Ukrainy o „cud tak bardzo upragnionego pokoju”, podkreślając, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego”.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że przebywa jako legat Ojca Świętego Franciszka, który zechciał go posłać na uroczystości w Berdyczowie, aby zapewnić, że podziela smutek Ukraińców i nosi w sercu ich ukochany kraj, a także chce im też okazać szczególną bliskość i przekazać swe błogosławieństwo. Kard. Parolin przypomniał, że sanktuarium w Berdyczowie, wraz z tym w Zarwanicy, stało się centrum duchowym katolickiej Ukrainy. Wznosi się stąd błaganie do Boga o to, „co w oczach wielu wydaje się niemożliwe, o cud: cud tak bardzo upragnionego pokoju!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję