Reklama

Polska

Jasna Góra: Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej

IV Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar generała zakonu zakończone. Po raz pierwszy zmagania miały charakter międzynarodowy. Uwieńczyła je Msza św. na Jasnej Górze oraz wręczenie tu pucharów i medali. W turnieju, w trzech kategoriach: ministranci, lektorzy młodsi i lektorzy starsi, udział wzięło 10 drużyn z Polski i Słowacji.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

piłka nożna

Liturgiczna Służba Ołtarza

flooy/pixabay.com

O. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów podkreślił, że mistrzostwa to bardzo ważne wydarzenie w ramach paulińskiego duszpasterstwa wśród młodzieży. - Zawsze trzeba wychodzić od wydarzenia, które jednoczy młodych ludzi, a sport jest najlepszą okazją do spotkania, do przeżycia wspólnie pięknych chwil, związanych także z rywalizacją, którą chłopcy bardzo lubią. To sposobność, by być z młodymi i prowadzić ich do Chrystusa - powiedział paulin. Przypomniał, że charyzmatem „białych mnichów” jest dzielenie się z innymi osobistym doświadczeniem spotkania z Bogiem.

Jakub ze Skórzewa jest ministrantem od ponad 6 lat. Z radością przyjechał na Jasną Górę i na ten turniej, by rywalizować, zobaczyć, jak grają inni, by spotkać się z kolegami, poznać nowe osoby. - Paulini są u nas od niedawna, bo od sierpnia, ale bardzo dobrze się z nimi współpracuje. Jasna Góra bardzo mi się podoba, zwłaszcza wieża. To kapitalnie, że takie spotkania są organizowane - powiedział ministrant. Zaznaczył, że jego drużynie nie poszło zbyt dobrze, bo jeszcze nie są ze sobą zgrani, ale postarają się, by za rok było już lepiej.

- Na tym turnieju było bardzo fajnie. Najbardziej podobało mi się, jak graliśmy finał. My często spotykamy się i ćwiczymy. Lubię służyć przy ołtarzu. Na Jasnej Górze bardzo mi się podobało - opowiadał Tymon z Torunia.

O. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów i współorganizator zawodów zauważył, że piłkarskie mistrzostwa ministrantów i lektorów to okazja do integracji młodych. - To ważne, byśmy razem się zobaczyli, ale też byśmy dotknęli paulińskich korzeni - Jasnej Góry, która jest naszym pierwszym klasztorem na ziemiach polskich, byśmy zobaczyli jej piękno zewnętrzne i poczuli tę duchowość - powiedział.

Po raz pierwszy w zawodach wzięła udział także drużyna z zagranicy. O. Konrad Blicharski z Vranova na Słowacji przywiózł nie tylko zawodników, ale i grupę kibiców. - U nas piłka nożna jest mniej popularna niż np. hokej, stąd sportowo nie mamy zbyt wysokiego poziomu, ale z młodzieżą czujemy się bardzo dobrze. Spotykamy się dosyć często, dużo rozmawiamy, jesteśmy jak rodzina. Ten przyjazd to dla nas wspaniałe przeżycie - powiedział zakonnik.

Reklama

Turniej odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: ministrantów, lektorów młodszych i lektorów starszych. Reprezentowane były paulińskie parafie z: Torunia, Wągrowca, Włodawy, Leśnej Podlaskiej, ze Skórzewa i z Vranova na Słowacji. Mecze rozgrywane były w hali sportowej liceum ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza u podnóża Jasnej Góry. Dla najlepszych przygotowano pamiątkowe puchary, medale i dyplomy. Zostały wręczone dziś na Sali Rycerskiej.

Zwycięzcami zostali: w kategorii ministranci - I miejsce - drużyna z Leśnej Podlaskiej, II z Torunia, III ze Skórzewa; w kategorii lektorzy młodsi: I miejsce - drużyna z Wągrowca, II z Torunia, III ze Słowacji; w kategorii lektorzy starsi: I miejsce zajęli klerycy z krakowskiej Skałki, a II młodzi ze Skórzewa.

Janek z Wągrowca ministrantem jest od 6 lat. - Paulinów postrzegam bardzo pozytywnie. Wspólnie modlimy się, spotykamy się także poza kościołem. Wiara jest tym, bez czego nie da się żyć - podkreślił. Dodał, że bardzo cieszy się z wygranej, a turniej to „super zabawa i fajne spotkanie”. Jego kolega Gracjan też wyraził radość ze zdobycia I miejsca. - Jestem z nas dumny, że podołaliśmy zadaniu, to bardzo nas umacnia - powiedział.

Uroczystość wręczenia medali na Sali Rycerskiej poprzedziła Msza św. w bazylice celebrowana pod przewodnictwem przeora Jasnej Góry.

- Gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim, którzy wzięli udział w tym turnieju. Najważniejszym zwycięstwem w życiu każdego z nas jest to, że przełamujemy swoje ograniczenia i słabości i odpowiadamy na wezwanie Pana Boga, który zawsze jako miłośnik życia chce naszego dobra i szczęścia, wyrywa nas z naszego lenistwa, bylejakości po to, byśmy mogli doświadczyć czegoś nowego - mówił o. Samuel Pacholski. Zaprosił już na kolejne mistrzostwa za rok i zachęcał do przybycia na Jasną Górę w jeszcze szerszym gronie.

2022-10-30 15:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministrancki awans. Wkrótce piłkarskie finały Bosko Cup

2023-01-23 20:52

[ TEMATY ]

piłka nożna

ministranci

turniej Bosko Cup

Ks. Marcin Pomper Bosko Cup

Losowanie grup.

Losowanie grup.

Z jakich parafii przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza wystąpią w finałach Bosko Cup?

Po emocjonujących piłkarskich eliminacjach, jakie odbyły się w okręgach bielskim, cieszyńskim żywieckim i kęckim, wyłoniło się kilkanaście drużyn, które zagrają w XV halowych finałach Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2023 - rokiem Rodziny Ulmów na Podkarpaciu

2023-02-01 09:54

Michał Hubala/ Biuro Prasowe UMWP

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział marszałek Władysław Ortyl w czasie styczniowej sesji lokalnego parlamentu. Gośćmi sesji sejmiku byli m.in. posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła, Adam Śnieżek i Andrzej Szlachta oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję