Reklama

Niedziela Wrocławska

Streetbus wrócił na wrocławskie drogi

Przejechał ponad połowę równika, aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym i nie ma zamiaru się zatrzymać. Streetbus powrócił na ulice Wrocławia i znów niesie wsparcie oraz ciepło. To bardzo ważny projekt uzupełniający istniejący system wsparcia dla osób bezdomnych i ubogich, obejmujący finansowane i współfinansowane przez miasto schroniska, noclegownie czy jadłodajnie.

caritas.pl

Dotychczas Streetbus przejechał 24 079 kilometrów, czyli pokonał ponad połowę równika Ziemi. Ząjęło mu to 3 000 godzin. Osoby potrzebujące – w kryzysie bezdomności lub trudnej sytuacji życiowej – ogrzewają się w nim w chłodne wieczory i otrzymują porcję gorącej zupy. Mogą też napić się ciepłej herbaty oraz porozmawiać z osobami, które wskażą możliwe ścieżki pomocy. W tym roku Streetbus wystartował 17 listopada i do 30 marca będzie kursował przez 7 dni w tygodniu od godziny 20:00 do 23:30.

Jego trasa nie uległa zmianie: wyrusza z przystanku przy ulicy Sieradzkiej i jedzie przez najważniejsze arterie miasta, aż do ogrzewalni św. Brata Alberta przy ulicy Gajowickiej. Po drodze odwiedza m.in. przystanki „Bzowa” w pobliżu Centrum Historii Zajezdnia, „Katedra” przy ul. Wyszyńskiego. „Na życzenie” zatrzymuje się na al. Hallera, pod FATem, na pl. Orląt Lwowskich, pod Galerią Dominikańską i przy ul. Pułaskiego (przystanek „Kościuszki”).

- Pomoc potrzebującym jest szczególnie istotna w tym trudnym czasie, kiedy przez szalejące ceny rośnie liczba osób, których nie stać na porządny posiłek. Streetbus jest kołem ratunkowym, na które można liczyć każdego chłodnego wieczoru – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. - Będę naprawdę szczęśliwy dopiero wtedy, kiedy Streetbus nie będzie już nikomu potrzebny.

O tym, jak bardzo istotna jest działalność Streetbusa, świadczy liczba wydanych posiłków. Załoga autobusu, która składa się z przedstawicieli fundacji Homo Sacer, od początku akcji wydała ich aż ponad 68 tysięcy. Szacunki wskazują, że w tym sezonie potrzebującym wydawanych będzie 200 talerzy z zupą dziennie. Ten projekt uzupełnia istniejący system wsparcia dla osób bezdomnych i ubogich, obejmujący finansowane i współfinansowane przez miasto schroniska, noclegownie czy jadłodajnie.

Osoby w kryzysie bezdomności we Wrocławiu

Reklama

Bezdomność niewątpliwie należy do jednych z najtrudniejszych do rozwiązania problemów społecznych. We Wrocławiu jest ponad 900 osób bezdomnych - liczba ta od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. W większości są to osoby przebywające w placówkach.

Bardzo rzadko powodem bezdomności konkretnej osoby jest tylko jeden czynnik. Najczęściej wynika ona z wielu, często nakładających się na siebie przyczyn - bezrobocia, ubóstwa, rozpadu rodziny, uzależnienia, przemocy w rodzinie, zadłużenia i eksmisji, czy kryzysu psychicznego. Dlatego ważne jest, by reagować, jeśli widzimy kogoś, kto potrzebuje pomocy.

W sezonie niskich temperatur, liczba osób bezdomnych przebywających w placówkach, wzrasta o 20 – 30% dlatego - od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023 roku - uruchamiana jest całodobowa Ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy ul. Gajowickiej 62.

We Wrocławiu działa łącznie 13 placówek - 11 schronisk, ogrzewalnia i noclegownia. Ośrodki te prowadzone są na zlecenie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przez organizacje pozarządowe (to m.in.: Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Ludzie Ludziom, Homo Sacer, Akson, Stowarzyszenie Nadzieja, Stowarzyszenie Pierwszy Krok).

- „Nikt zmarznięty i głodny, kto zapuka do takiej placówki, nie zostaje odsyłany. Każda z tych placówek jest przygotowana na doraźną pomoc. Jeśli nie może danego dnia kogoś pomieścić – pracownik dzwoni do innych ośrodków i znajduje takiej osobie miejsce „– mówi Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W placówkach całorocznych udostępnionych jest około 650 miejsc dla osób w kryzysie bezdomności. Dodatkowo w okresie zimowym, możliwe jest uruchomienie kolejnych 100.

Działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Reklama

Zimą pracownicy socjalni zbierają informacje o wolnych miejscach w placówkach pomocowych i na bieżąco przekazują informacje do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. Każdego roku - w godzinach porannych i popołudniowo-wieczornych - razem ze Strażą Miejską patrolują ulice Wrocławia. Nawiązują kontakt z osobami bezdomnymi i żebrzącymi, udzielają im pomocy, wskazują możliwe formy uzyskania wsparcia. Dodatkowo rozdają samopodgrzewające posiłki. Dzięki wspólnym patrolom udaje się dotrzeć do osób bezdomnych przebywających na ogródkach działkowych, strychach, w piwnicach czy pustostanach. Otrzymują one ulotki i informatory z adresami wszystkich placówek pomocowych i jadłodajni na terenie Wrocławia, gdzie mogą uzyskać schronienie i odzież, a także gorący posiłek.

- Szczególnie ważna jest reakcja i wrażliwość każdego z nas - szczególnie teraz, gdy spada temperatura. Za każdym razem kiedy widzimy, że ktoś śpi na ławce, przystanku autobusowym czy gdziekolwiek zobaczymy, że potrzebuje pomocy – nie bądźmy obojętni i zaalarmujmy służby - podkreśla Andrzej Mańkowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Aktywizacja zawodowa

Osoby bezdomne w ośrodkach zapraszane są do różnego rodzaju projektów aktywizujących. To szkolenia, staże, spotkania z doradcami zawodowymi, pomoc psychologiczna oraz prawna. Osoby w kryzysie bezdomności biorą także udział w projektach mieszkaniowych, dzięki którym wychodzą z bezdomności i się usamodzielniają np. Housing First, Droga do domu czy Trampolina.

Od dwóch lat Miasto jest członkiem Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej, która zatrudnia osoby (głównie mężczyzn) z noclegowni. Malują, koszą trawniki, sprzątają mieszkania komunalne. Koordynatorzy znajdują takie obszary, w których można zlecać im różnego rodzaju prace. Dzięki tej spółdzielni zaczynają płacić ZUS, podatki oraz regulują swoje zobowiązania.

2022-11-19 00:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #129

2023-01-29 08:31

[ TEMATY ]

Młode Homilie

Ewangelia komentarz

ks. Konrad Jasiewicz

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #129

Czy chcesz być szczęśliwy? Co to w ogóle znaczy? I czy każdy może osiągnąć taki stan? Posłuchajcie komentarza ks. Konrada Jasiewicza na IV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję