Reklama

Niedziela Wrocławska

Dzielą się sercem. Kolejna edycja spotkania "Młodzi ubogim"

W klasztorze sióstr elżbietanek na Ostrowie Tumskim trwa kolejne spotkanie z cyklu „Młodzi ubogim”.

Marzena Cyfert

Konferencję do młodych wygłosił bp Jacek Kiciński

Konferencję do młodych wygłosił bp Jacek Kiciński

To piękna inicjatywa, która gromadzi młodych ludzi na modlitwie i czynach miłosierdzia. Wydarzenie rozpoczęło się 18 listopada wieczorem i potrwa do 20 listopada, do czasu rozpoczęcia Dni Młodzieży na Ostrowie Tumskim.

W tym roku zebranym towarzyszy słowo Boże z Ewangelii według św. Mateusza 25, 31-46.

Plan spotkania obejmuje medytację słowa Bożego, konferencję bp. Jacka Kicińskiego: „Miłosierdzie przyjmować – miłosierdzie podarować”, Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście wypiekanie bułek dla bezdomnych oraz spotkanie młodzieży z osobami w kryzysie bezdomności.

„Miłosierdzie przyjmować – miłosierdzie podarować”

Bp Jacek Kiciński na spotkaniu z młodymi mówił, czym jest miłosierdzie i jak je realizować. Młodzież dzieliła się również swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi miłosierdzia.

– Bóg jest miłością i nas kocha, ale miłosierdzie to coś więcej, bo Bóg nie tylko nas kocha, ale również pochyla się nad nami. Miłosierdzie to czynna miłość. To nie tylko to, że Ciebie kocham i szanuję, ale jeszcze czynię dobro – tłumaczył ksiądz biskup i wyjaśniał znaczenie słowa miłosierdzia w różnych językach. W języku hebrajskim miłosierdzie oznacza miłość wierną jak ojciec i czułą jak matka.

– Bóg jest miłosiernym, czyli wiernym jak ojciec i czułym jak matka. Wierność to stałość a czułość to wrażliwość na drugiego człowieka. To jest miłosierdzie. Bóg jest miłością a w Jezusie Chrystusie stał się miłosierdziem. Zobaczmy, w jaki sposób Jezus objawia miłosierdzie. Są różne sposoby, np. odpuszcza grzechy, przebacza, uzdrawia – przypominał ksiądz biskup, podając przykłady przebaczenia i uzdrawiania z Ewangelii. Podkreślał, że Pan Bóg okazuje miłosierdzie, jeśli człowiek podejmuje współpracę. Jeśli chcę, by Pan Bóg okazał mi miłosierdzie, to musi być w tym moje zaangażowanie.

Reklama

Ksiądz biskup przypomniał postać św. Faustyny, która kiedyś usłyszała w sercu takie słowa Jezusa: „Są trzy sposoby czynienia miłosierdzia – na pierwszym miejscu czyn, na drugim słowo i na trzecim modlitwa”.

– Najgorszy widok to ten, jeśli ktoś odchodzi od Ciebie bez pomocy. Miłosierdzie to umiejętność pokonywania własnego egoizmu i wyciągnięcia ręki do drugiego człowieka. Miłosierdzie w czynie to też przebaczenie – podkreślał ksiądz biskup.

Mówiąc o miłosierdziu w słowie, zauważył, że słowa Pana Jezusa zawsze były wypowiadane z szacunkiem do człowieka. – My możemy słowem wiele zbudować, ale słowem możemy też wiele zniszczyć. Jeśli chcemy komuś powiedzieć prawdę i chcemy, by ta prawda odniosła efekt, to ta prawda musi być powiedziana z miłością. Dlatego warto zapamiętać takie słowa: prawda nieogrzana sercem może zabić – mówił ojciec biskup.

Jako przykład miłosierdzia w modlitwie podał m.in. przykład mamy św. Augustyna, która tyle lat modliła się za swojego syna i przykład sióstr klauzurowych modlących się za innych. Przestrzegał również przed uleganiem pozorom i zatrzymywaniem się na „elewacji”, czyli zewnętrzności, bez poznania drugiego człowieka.

Paulina, studentka pedagogiki jest na spotkaniu po raz drugi. – O spotkaniach dowiedziałam się z mediów społecznościowych. Mamy tutaj taki dzień skupienia. I dzięki temu spotkaniu możemy dawać innym to dobro, które dostajemy od Boga, możemy nieść Jego światło do innych ludzi. Spotykamy się z drugą osobą, tutaj bezdomnym lub chorym, i ona jest takim lustrem, w którym możemy się przeglądać. To przemienia nasze serca – dzieli się Paulina.

Po obiedzie młodzież upiecze bułeczki, które rozda osobom w kryzysie bezdomności.

Oprócz tego, że młodzież piecze bułeczki i spotyka się z bezdomnymi, rozdając je, to odwiedza również chorych w pobliskim ZOL-u. – Tam również te bułki rozdajemy i jest bardzo dużo wzruszenia, zwłaszcza wśród młodych. To jeszcze bardziej ich porusza niż spotkanie z bezdomnymi. Młodzi często wzruszają się tą bezradnością chorych, ale to dobre doświadczenie dla nich – mówi siostra.

2022-11-19 13:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję