Reklama

Niedziela Wrocławska

Ty, który szukasz sam/sama staniesz się poszukiwanym - Światowy Dzień Młodzieży w Oławie

Niedziela Chrystusa Króla od kilku lat stała się także Światowym Dniem Młodzieży. W Archidiecezji Wrocławskiej młodzież świętuje dziś w trzech miejscach: we wrocławskiej katedrze, w Oławie oraz w Wołowie. W Oławie obecny był bp Maciej Małyga.

ks.Łukasz Romańczuk

Do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie oprócz miejscowej młodzieży przyjechali także młodzi m.in.z Namysłowa, Marcinkowic, Brzegu, KLO z Henrykowa,

W procesji wejścia uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie wnieśli relikwie bł. Carlo Acutisa.

W homilii bp Maciej przekazał młodym egzegezę biblijną fragmentu Ewangelii, którą Kościół przekazuje do słuchania i rozważania w Niedzielę Chrystusa Króla. Biskup podkreślił znaczenie postawy faryzeuszów, ale także dwóch łotrów, którzy zostali ukrzyżowani wraz z Jezusem. W sposób szczególny zwrócił uwagę na Dobrego Łotra, który w trudnym dla siebie momencie uznaje Jezusa za Króla. - Jezus spojrzał na niego. Jest to bardzo poruszający gest Jezusa. I dlatego na krzyżach Pan Jezus ma obróconą głowę w prawo. Jak ten człowiek potrafił rozpoznać w Jezusie króla? Jak uwierzył, że Jezus jest Synem Bożym? Jest to zaproszenie dla każdego, aby uznać Jezusa za Króla nawet wtedy, gdy inny tego nie uznają. Nawet wtedy, gdy jest to Król, którego nikt nie chce. - Możliwe, że Dobry Łotr w tamtej chwili zorientował się, że jest to niezwykła wspólnota pomiędzy nim a Jezusem - wskazał bp Małyga.

Hierarcha przywołał słowa papieża Franciszka z orędzia na Światowy Dzień Młodzieży. - Wielu z nas zdarzyło się, że Jezus niespodziewanie wyszedł nam na spotkanie: to w Nim po raz pierwszy doświadczyliśmy bliskości, szacunku, braku uprzedzeń i potępienia, miłosiernego spojrzenia, którego nigdy nie spotkaliśmy u innych. A to nie wszystko, poczuliśmy też, że Jezusowi nie wystarczało spoglądanie na nas z oddali, ale chciał być blisko nas i dzielić z nami swoje życie. Radość z tego doświadczenia wzbudziła w nas pośpiech, by Go przyjąć, pilną potrzebę bycia z Nim i lepszego poznania Go.

Komentując ten fragment w połączeniu z Ewangelią, bp Maciej zaznaczył, że spojrzenie Dobrego Łotra jest wskazówką, aby uczyć się patrzeć na Jezusa. W sposób szczególny zostały wyartykułowane słowa: poczuliśmy też, że Jezusowi nie wystarczało spoglądanie na nas z oddali, ale chciał być blisko nas i dzielić z nami swoje życie.

Reklama

Fragment z Ewangelii wg św. Łukasza jest zaproszeniem dla każdego, podobnie jak Światowy Dzień Młodzieży jest okazją do wzajemnego spojrzenia na Jezusa.. - Dla mnie ten dzień jest bardzo ważny. W 1997 roku, gdy byłem na Światowych Dniach Młodzieży w Paryżu, wrażenie zrobiło dla mnie jedno zdanie papieża Jana Pawła II: “Poszukujący staje się poszukiwanym”. Było to o uczniach, którzy w Ewangelii wg św. Jana poszli za Jezusem i zadawali Mu pytania - opowiadał biskup.

Jezus poszukuje każdego człowieka, ale czy on da się Jemu znaleźć? - Ty, który szukasz sam sama staniesz się poszukiwanym - mówił do młodych biskup Maciej, wspominając ŚDM w stolicy Francji. - Pewien ksiądz zabrał mnie do Paryża autobusem i to wyjątkowe spotkanie z Ojcem Świętym, było dla mnie taką białą daleką kropką. Wtedy zapragnąłem żyć, tak jak On. Tego też wam życzę, aby takie piękno odkrywać w Kościele.

Na zakończenie homilii bp Maciej wyraził słowa zachęty. - Dzisiaj możemy z wielkim wzruszeniem spojrzeć na głowę Jezusa obróconą w prawo. Łotr, który na krzyżu [patrząc po ludzku - przyp. red.] tę walkę przegrał, dzięki spojrzeniu Chrystusowemu, stał się pierwszym obywatelem Królestwa Bożego.

Po Mszy świętej wszyscy udali się do Zespołu Szkół nr 1 w Oławie, gdzie odbył się posiłek i zabawy prowadzone przez Wodzirejów Freak Frak. W wydarzeniu wzięło udział ok. 350 osób. 

2022-11-20 15:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż: ataki na trzy kościoły w ciągu tygodnia

2023-01-27 14:36

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

W ciągu tygodnia w Paryżu doszło do ataków na trzy kościoły katolickie. Każdą ze świątyń próbowano podpalić. Najnowszym przykładem takich działań jest uszkodzenie ogniem lewej strony portalu kościoła św. Wawrzyńca w nocy z 24 na 25 stycznia. Sprawca tego czynu, 47-letni mężczyzna został zatrzymany przez patrol policji, który wezwał na miejsce straż pożarną.

Wcześniej, 17 i 22 stycznia dwukrotnie oblano łatwopalnym płynem drzwi kościoła Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję