W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.
Aż 72 osoby wybrały temat pierwszy. – Dotknęła mnie w ocenianych pracach umiejętność dostrzegania zła, ale również problematyczne podejście do tematu zgodnie z tezą, że dla jednych to, co dobre, może być złe i odwrotnie. Twarze tego zła były różnorodne, a bolało to, że młodzież tak bardzo dostrzega, jak wiele jest w świecie okrucieństwa, tragedii, nieszczęść i bardzo trudno jest znaleźć na to antidotum. A jeśli coś takiego uda się znaleźć, to są to drobne rzeczy, takie jak współtworzenie, współpraca, współodczuwanie, współczucie – mówiła przewodnicząca jury Elżbieta Warulik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Każdy talent w człowieku jest dany od Boga. Ważne, aby w życiu te talenty odkryć i je pomnażać. Bardzo się cieszę, że wy swoje talenty odkrywacie. Proszę, żeby te talenty nie służyły tylko i wyłącznie wam, ale by służyły też Bogu i bliźnim – tłumaczył młodym finalistom ks. Bartłomiej Polański, salezjanin, inspektor Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu. – Podtrzymujecie w moim sercu nadzieję w młodego człowieka. Dziś przeżywamy rożnego rodzaju kryzysy, począwszy od wojny, kryzysu gospodarczego, ale jest także kryzys relacji, kryzys słowa mówionego i pisanego. Wasze zaangażowanie w konkurs literacki, piękne i mądre prace, napawają nadzieją i radością.
1. miejsce w konkursie zajęła Julia Morawska z X LO im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu, 2. Piotr Gurgurewicz z LO im. Adama Mickiewicza w Górze, a 3. Michalina Mordalska, uczennica LO nr XIV we Wrocławiu – To już 18. edycja „Złotego Pióra”, ale wierzę, że nie ostatnia. Chcemy kultywować tę piękną tradycję i zapraszać młodych ludzi do zastanowienia się nad tym, jak być dobrym Polakiem, dobrym Dolnoślązakiem – mówił ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich.
Przez wszystkie edycje powstało 3000 wyjątkowych prac.