Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wystawa szopek

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adam Kuźmicki

Świadectwem wiary nazwał bp Ireneusz Pękalski pasję tworzenia szopek. Łódzki bp pomocniczy otworzył wystawę szopek ludowych w holu poczty przy al. Kościuszki w Łodzi.Bp Ireneusz Pękalski podkreślał, że twórcy ludowi rzeźbiący szopki odnoszą się do wydarzeń historycznych i religijnych, a nie magicznych.

- Jako twórcy przedstawiają nam owoc swojej pracy, ale jestem także przekonany, że to jest ich świadectwo wiary, dlatego że szopka Bożonarodzeniowa ma określone religijne przesłanie. Jest ona bowiem przypomnieniem wydarzenia historycznego, nie magicznego. Wydarzenia historycznego przyjścia na świat Tego, który został nazwany w Starym Testamencie, ale objawił się także w pełni jako Emanuel, czyli inaczej "Bóg z nami" – podkreślał duchowny.

Wystawa szopek na poczcie to prezentacja ponad 30-tu rzeźb i konstrukcji twórców ludowych ze wszystkich regionów kraju i reprezentujących różnorodne style rzeźbiarskie i tradycje ludowe. Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Macieja Balceraka. - Zachwycają mnie swoim pięknem, swoim autentyzmem i tym, że artyści wyrażają przez nie swoje uczucia, emocje, swoją duchowość. Nieprzypadkowo tematy sakralne to główny obszar zainteresowań artystów ludowych. Sama szopka jest ich ulubionym, umiłowanym tematem - tak kolekcjoner sztuki ludowej uzasadniał swoja pasję.

Reklama

Twórcą jednej z prezentowanych w urzędzie pocztowym szopek jest Tadeusz Kacalak z Kutna. Poza rzeźbieniem on także zajmuje się zbieraniem sztuki ludowej. - Dzisiaj, po 50 latach, obdarowany tym talentem Bożym, mogę powiedzieć, że to nie ode mnie wyszło - kutnowski rzeźbiarz sam przyznaje, że zarówno tworzenie, jak i popularyzowanie, traktuje jako misję. - Ja to czuję, że dostałem taką misję: mam tworzyć na chwałę Pana naszego, w Którego bardzo wierzę. I mam rozszerzać piękno polskiej rzeźby ludowej - wyjaśnia.

Na poczcie przy al. Kościuszki wystawę szopek oglądać można jedynie do 22 grudnia. Na szczęście nie jest to jedyna szansa na bliski kontakt z sakralną sztuką ludową. Jak przekonywał i do czego zachęcał kolekcjoner Maciej Balcerak, każdy zainteresowany podziwianiem poszczególnych rzeźb i rozmową o twórcach ludowych może się zgłosić do jednego z nich, właśnie do Tadeusza Kacalaka. Mieszkający w Kutnie rzeźbiarz chętnie przyjmuje gości i prezentuje niezwykle bogatą kolekcję prac swoich kolegów.

2022-12-10 10:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś w Święto Miłosierdzia: rany Jezusa są bardzo szczególnym portretem Boga!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Rany Jezusa są bardzo szczególnym portretem Boga, bo pokazują Kim jest Bóg! Ten szczególny portret Boga wyzwala w nas miłość do Boga, a wiara przestaje być takim chłodnym światopoglądem – tak przyjmuję że Bóg istnienie, ale co z tego? – pytał metropolita łódzki.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego – która od wielu lat obchodzona jest jako Święto Diecezjalnej Caritas – w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki na Mszy świętej pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia modlili się wszyscy zaangażowani w dzieło pomocy potrzebującym Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

[ TEMATY ]

muzyka

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję