Reklama

Niedziela Wrocławska

Wspólnota ludzi poszukujących Sensu - Święto PWT we Wrocławiu

Liturgiczne wspomnienie św. Tomasza z Akwinu przypada w sobotę, ale już dziś swojego patrona uczciły władze, wykładowcy oraz studenci Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczystości rozpoczęły się w katedrze wrocławskiej. Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Homilię wygłosił bp Marek Mendyk, ordynariusz diecezji świdnickiej.

2023-01-23 09:48

Magdalena Lewandowska

Homilię w katedrze wrocławskiej w święto PWT wygłosił bp Marek Mendyk.

Homilię w katedrze wrocławskiej w święto PWT wygłosił bp Marek Mendyk.

W słowie skierowanym do wszystkich zgromadzonych na Eucharystii wskazał na poszukiwanie sensu życia. - Człowiek nie został stworzony, aby tylko przez chwilę żyć na Ziemi, ale aby żyć na zawsze. Ten zwrot może być odrzucany, ale wystarczy zauważyć, z jak wielką łatwością zrywa się nawet święte związki: małżeństwo, kapłaństwo, zakonną konsekrację. Dysproporcja, jaka zarysowuje się, pomiędzy naszą małością a naszą wielkością jest wystarczająca, aby się nią przerazić, dlatego też ona świadomie pomniejszana. Stąd też przesuwa się akcent na dobrze wykonywaną pracę, korzystniejsze studia, właściwe relacje z innymi. Wydawałoby się, że to wszystko, ale pragnienie nieskończoności, chociaż bywa zagłuszane, istnieje w człowieku. Duch Święty, który w nas zamieszkuje woła, że zostaliśmy stworzeni do miłości niemającej granic - wskazał biskup, dodając: - Człowiek jest w pewnym sensie skazany na świętość bądź na wieczną rozpacz.

Rozwijając temat zbawienia i świętości, hierarcha zwrócił uwagę na definicję świętości wynikającą z Nowego Testamentu.- Świętość to komunia z Jezusem. W ten sposób wszystko się zmienia. Kiedy się modlę wraz z Jezusem, trwam przed Ojcem, aby Go wielbić, prosić, dziękować. Gdy pracuję razem z Jezusem, służę bliźnim, gdy cierpię, uczestniczę w męce Jezusa, dla zbawienia świata i gdy przychodzi moment mojej śmierci łącze się z odkupieńcza śmiercią Jezusa. Wstępuję na drogę Jego Paschy i doświadczam radości oglądania tego, który mnie umiłował i samego siebie za mnie wydał - mówił bp Mendyk.

W dalszej części, biskup świdnicki nawiązał do czytań mszalnych, w których odniósł się do misji Jezusa zapowiedzianej w Starym Testamencie. Kaznodzieja wspomniał także o nawróceniu i wolności. - Nawrócenie jest drogą do wolności. Osiągnięcie wolności, której pragniemy, wymaga duchowego wzrostu na drodze wyrzeczeń. Nawrócenia pragniemy, gdy uświadomimy sobie, że jego stawką jest wyzwolenie z samotności i pełne zjednoczenie z Bogiem. Niezależnie jak blisko czy daleko jesteśmy Boga, on wzywa nas do nawrócenia, nie tylko tego jednego, ale także następnych. Tylko tam można poznać i pokochać Boga. To najwłaściwsza droga w kierunku szczęśliwości wiecznej - powiedział bp Marek Mendyk.

Reklama

Nie zabrakło także odniesienia do Papieskiego Wydziału Teologicznego nazwanego przez hierarchę wspólnotą ludzi poszukujących Sensu. - Ma ona stawać się warsztatem człowieczeństwa. Nasze czasy wymagają ludzi silnej wiary. Nie tylko zachowujących przykazania, ale odważnie idących za Chrystusem i przyciągających do Niego innych. Żyjemy w czasach, gdzie programowo okalecza się świadomość i wolność człowieka, także jego horyzonty pragnień i aspiracji. Największym zagrożeniem jest uleganie ideologiom, które stawiają człowieka na miejscu Pana Boga. Zauważamy, jak w świecie uniwersytety dostosowują się do ducha czasu i zapominają, że w ferworze wszelkich zmian nie można zatracić tego, co decyduje o istocie uniwersytetu - tradycji uniwersyteckiej, co jest ponadczasowe, niezmienne, wieczne i ważne - zaznaczył biskup świdnicki.

Wskazując na przyczyny odejścia ludzi od Boga, hierarcha wskazał m.in. na analfabetyzm religijny, wynikający z niewielkiej albo fałszywej wiedzy o Bogu. Przywołał także słowa papieża Benedykta XVI, który mówił o ignorancji religijnej. Pomocą w przezwyciężaniu takiego stanu jest PWT we Wrocławiu, która kształcąc teologów i pedagogów przygotowuje ich do zadania głoszenia. - Misja, jaką ma PWT to kształcenie młodych i dorosłych w przekonaniu, że istnieją absolutne i niezmienne od ludzkiej woli wartości, które można odkryć i poznać i które nadają sens ludzkiej egzystencji. Poznawana przez człowieka rzeczywistość nie ogranicza się do sfery materialnej, ale ma także wymiar transcendenty dlatego też świętowanie jest okazją, aby naszej uczelni powiedzieć: „dziękuję”. Dziękujemy za przygotowanie odpowiedniej kadry naukowej i dydaktycznej. Za pedagogów, katechetów i nauczycieli religii, którzy na pierwszej linii frontu mierzą się z ignorancją religijną. Dziękujemy za formację formatorów pomagającym innym wzrastać w wierze i miłości. Jakże wiele mamy powodów, aby dziękować Bożej Opatrzności za naszą uczelnię, wszelkie dobre dzieła podejmowanie na naszej uczelni - podkreślił biskup Mendyk, dodając: - Na kolejne lata życzymy nie tylko coraz wyższych not studentom i uczelni, ale przede wszystkim, by stawała się ważnym z punktu widzenia formacji warsztatem człowieczeństwa - życzył na koniec homilii bp Marek Mendyk.

Po skończonej Eucharystii dalsze uroczystości odbywają się na auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

[ TEMATY ]

muzyka

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję