Reklama

Niedziela Wrocławska

Małe - znaczy wielkie [Felieton]

Być cierpliwym każdego dnia, nie próbując przyśpieszyć biegu zdarzeń… Jakże to trudne czasem dla mnie i być może także dla Ciebie. Zauważam jednak, że z biegiem lat moja niecierpliwa natura ulega stopniowemu wyciszeniu. Wiem już, że jeśli Bóg mówi „nie” moim obecnym planom, nie oznacza to zamknięcia drogi do ich spełnienia. Wiele razy bowiem przekonałam się, że warto poczekać, aby radość okazała się jeszcze pełniejsza… Cierpliwość może dotyczyć nie tylko wydarzeń, ale także działań, których się podejmujemy. Każdy czeka na efekty - wszyscy chcemy, by były jak najlepsze, w jak najkrótszym czasie. Tymczasem, czy tylko spektakularne rezultaty nadają wartość naszym czynom? Dostrzegam już, że równie ważne są te małe (jak mogłoby się wydawać) sukcesy.

2023-03-16 14:08

Pixabay/ geralt.

Inspiracją do powstania tego felietonu są słowa św. Ojca Pio: ,,Nie trać odwagi, jeżeli Ci przypadnie dużo siać, a zbierać mało […]. Jeśli zastanowiłbyś się nad tym, jak wiele kosztuje tylko jedna dusza zdobyta dla Chrystusa, nie narzekałbyś”. Choć cytat ten odnosi się do konkretnej sytuacji - mówienia innym o Bogu, co może zapalić iskrę wiary, sądzę, że zawiera ważne przesłanie również dla innych aspektów życia. Natrafiłam na niego około miesiąc temu. Im częściej go czytam, tym coraz więcej odpowiedzi mi dostarcza. Pięknie by było, gdyby wszystko, co robimy, przynosiło najlepsze rezultaty. Przez wiele lat wydawało mi się, że głównym wyznacznikiem powodzenia jest zwycięstwo, które definiowałam jako bycie lepszym od innych. Myślę, że coraz lepiej radzę sobie w oddzielaniu własnych sukcesów od osiągnięć innych.

Jak już wspominałam w jednym z felietonów, wychodzę z założenia, że praca nad sobą trwa tak naprawdę przez całe życie. W ostatnim czasie zauważyłam, że chciałabym popracować nad tym, by nie oczekiwać wielkich efektów od razu, ale być wdzięczna nawet za najmniejsze sukcesy. Staram się być uważna na te drobne wydarzenia. Zdarza się jednak, że pojawia się we mnie pokusa, żeby dążyć do doskonałości i tylko z nią wiązać stan satysfakcji. Skupiając się na dokonaniach, które obiektywnie można przyporządkować do tej najwyższej rangi, łatwo stracić z oczu inne, ważne aspekty. Po pierwsze, sam proces jest ważny - zakręty, które zwykle pojawiają się po drodze, mogą przemienić nasze myślenie, nasz stosunek do innych i samego siebie. Po drugie, każdy, nawet najmniejszy postęp powoduje, że znajdujemy się dalej niż byliśmy jeszcze wczoraj. Doskonalenie umiejętności, a przede wszystkim pokonywanie własnych ograniczeń jest cenne, bez względu na wielkość osiągnięcia. Warto doceniać każdy krok naprzód i traktować go jako swoje osobiste zwycięstwo - czy to w życiu codziennym, czy duchowym.

Reklama

Nawiązując bezpośrednio do cytatu św. Ojca Pio, może pojawić się w nas czasem rezygnacja, gdy mimo licznych wysiłków, nie udaje się zachęcić wielu do wiary. Nawet jeśli liczba osób, którym udało się pomóc przybliżyć do Boga, będzie niska w stosunku do tych, z którymi rozmawialiśmy, nie oznacza to, że zrobiliśmy coś nieudolnie albo że nasza wiara nie jest wystarczająco autentyczna. Ojciec Pio zwraca uwagę, że dla Chrystusa drogocenna jest nawet jedna dusza, która uwierzy. On cieszy się z każdego, kto zapragnie Go poznać, przyjąć Jego miłość i w rezultacie rozpocząć z Nim wspólną wędrówkę przez życie. Nie patrzmy w dzieleniu się miłością na ilość. Dla Boga nawet najmniejsze dobro ma ogromne znaczenie. On działa w życiu każdego inaczej, często nie od razu, dlatego też możliwe, że za jakiś czas okaże się, że zdobytych dusz jest więcej...

Bóg raduje się każdym krokiem naprzód w Twoim życiu. Nie potrzebuje wzniosłych czynów, by być z Ciebie dumny. Z Nim każde, nawet niewielkie osiągnięcie może zapoczątkować coś wielkiego. Na wszystko potrzeba czasu, dlatego też nie chcę przyspieszać żadnego z wydarzeń, ale iść - codziennie do przodu, ufając, że jedyną ,,właściwą godziną jest ta, którą biją Boże zegary…” (R. Brandstaetter)

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem

2023-03-24 12:08

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe.Stock

Miłość uwalnia z różnych więzów, zniewoleń. Wiąże ludzi z sobą. Buduje pokój i zgodę.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo. Wiedziałam, że Matka Boża może wszystko, ale w głębi serca czułam, że brat umrze...

2023-03-22 21:29

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

Adobe Stock

Druga część teologicznego śledztwa przeprowadzonego przez ks. Wiktora Szponara. Po sukcesie wydawniczym pierwszego tomu zaczęli się zgłaszać do autora czytelnicy, którzy doświadczyli zjawisk towarzyszących śmierci klinicznej: wierzący, ateiści i poszukujący. Te przejmujące wydarzenia, odmieniły radykalnie ich późniejsze losy. Życie po śmierci 2 stanowi zapis rozmów ks. Szponara z osobami, które doświadczyły NDE.

Chrystus zaprowadził mnie do dużego pomieszczenia, w którym nie było żadnych mebli, tylko od mojej lewej strony na stojaku stało duże lustro. Pan Jezus nakazał, abym przed nim stanęła. I zwrócił się do aniołów którzy się tam pojawili: „Przynieście białą szatę”. Krzyknęłam zachwycona: „Panie Jezu, ona na mnie idealnie pasuje”. A On uśmiechnął się i odrzekł: „Została uszyta na miarę”.

CZYTAJ DALEJ

Kaziuki w zielonogórskiej Ochli

2023-03-27 17:03

[ TEMATY ]

kaziuki

skansen

Zielona Góra‑Ochla

Krystyna Dolczewska

Na scenie zaprezentował się m.in. Zespół Folklorystyczny "Sasanka" z gm. Rudna

Na scenie zaprezentował się m.in. Zespół Folklorystyczny

W skansenie w zielonogórskiej Ochli 26 marca odbyły się Kaziuki. Skąd wzięła się tradycja jarmarku?

Święty Kazimierz (1458-1484) to jeden z najbardziej znanych polskich świętych. Pochowany został w katedrze wileńskiej. Bardzo zdolny, pełnił wiele funkcji w państwie. Wszędzie jednał sobie ludzi , którzy go spotykali. Dlatego jego przedwczesna śmierć na gruźlicę wzbudziła powszechny smutek, a katedra w Wilnie stała się ośrodkiem jego kultu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję