Reklama

Niedziela Wrocławska

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

Wasza obecność w szkole jest bardzo potrzebna i istotna - Wielkopostna formacja katechetów

Przez trzy dni [wtorek, środa, piątek] trwały Wielkopostne Dni Skupienia dla katechetów. Spotkania podzielone były na dwa bloki: duchowy i edukacyjny. Nie zabrakło także czasu na rozmowy i wspólne bycie z sobą. Wydarzenie organizowane było przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli

2023-03-17 17:31

ks. Łukasz Romańczuk

Katecheci podczas wykładu dr. Tomasza Dekerta

Katecheci podczas wykładu dr. Tomasza Dekerta

Dni Skupienia podzielone były na grupy. Pierwsze dwa dni skierowane były do katechetów szkół podstawowych i przedszkoli. Z racji tego, że jest to spora grupa nauczycieli, postanowiono przygotować dwa terminy [wtorek i środa]. Natomiast w piątek zaproszeni zostali katecheci szkół średnich.

Poprzez organizację Wielkopostnego Dnia Skupienia chcieliśmy skupić się na formacji duchowej i intelektualnej. To dobra okazja, aby lepiej też przeżyć ważny czas w Kościele, jakim jest Wielki Post. Chcemy także, aby katecheci mieli okazję do spotkania, aby podzielić się swoim doświadczeniem, a także dowiedzieć się czegoś nowego, podyskutować czy wymienić się swoimi opiniami - mówi ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Formację duchową, podczas Eucharystii w katedrze wrocławskiej prowadził o. Oskar Maciaczyk, franciszkanin. W swoim słowie dodawał otuchy i nadziei katechetom, którzy niejednokrotnie mierzą się z różnego rodzaju trudnościami - Wasza obecność w szkole jest bardzo potrzebna i istotna i ona przyniesie owoce w przyszłości - mówił franciszkanin, dodając: - Kiedy jest się na etapie bycia młodym, jest wiele buntu i wątpliwości oraz gestów przeciwnych trendom. Gdy człowiek zaczyna wchodzić w życie dorosłe i spotyka się z trudnościami, to zaczyna poszukiwać sensu życia i szczęścia. Pojawia się pragnienie zaspokojenia pustki duchowej. Wtedy wraca się myślami do autorytetów, do tych, co przekazywali wiarę - mówi o. Oskar, porównując tę sytuację do hollywoodzkiej sceny przekazania wizytówki, a bohater nie jest tym zainteresowany, lecz po jakimś czasie, na bazie różnych wydarzeń, sobie o niej przypomina i wraca do tego człowieka z prośbą o pomoc. - W pracy duszpasterskiej i katechetycznej musimy mieć świadomość, że efekty naszego oddziaływania dla drugiego człowieka mogą być widoczne za kilkanaście, kilkadziesiąt lat lub nigdy nie zobaczymy ich efektów - podkreślił franciszkanin.

Reklama

Nawet jeśli ktoś wypisuje się z katechezy i nawet spotyka katechetę na korytarzu lub wchodzi w zaczepne dyskusje na temat Kościoła i wiary, to i tak zbawienne okazują się te kontakty. Kiedyś przyjdzie pragnienie stabilizacji życia i zaspokojenia pustki duchowej. Albo tę pustkę wypełnią sekty, albo ktoś sobie przypomni swojego katechetę czy znajomego księdza i poszuka do niego kontaktu, aby pomógł mu rozwiać jakieś problemy - wskazał kapłan, dodając, że mówiąc te słowa, opiera się na swoim doświadczeniu bycia duszpasterzem akademickim, do którego przychodzili zarówno ci, co byli blisko Kościoła, jak i ci, co byli od Niego daleko - A powody były różne. Po latach ci ludzie wspominają, że doświadczyli żywego Kościoła i tutaj znaleźli odpowiedź na nurtujące ich pytania i rozwiali swoje wątpliwości.

W części metodycznej katecheci szkół podstawowych mogli uczestniczyć w wykładzie - dr Anety Rayzacher-Majewskiej "Spektrum autyzmu - wachlarz możliwości", a katecheci szkół ponadpodstawowych - dr. Tomasza Dekerta „Czy budzenie ciekawości intelektualnej mogłoby być pomocą w przeciwdziałaniu porzucenia wiary przez młodzież?"

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dr hab. Łucja Marek z IPN: Badania historyczne wykazują, że kard. Wojtyła reagował prawidłowo na przestępstwa pedofilii

2023-03-27 15:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

ks. Łukasz Romańczuk

Obraz św. Jana Pawła II w kościele w Szewcach

Obraz św. Jana Pawła II w kościele w Szewcach

- W moim przekonaniu zarówno film Gutowskiego, jak i książka Overbeeka nie przybliżają nas do prawdy. Badania jakie prowadzę jako historyk nad tymi samymi źródłami, przynoszą odmienne wnioski – mówi dr hab. Łucja Marek z Krakowskiego IPN. „Ze znanych mi dokumentów wynika, że kard. Wojtyła reagował, jeśli tylko otrzymał informację o nadużyciach ze strony kapłanów w stosunku do małoletnich” - dodaje. Podaje też bardzo wiele nieznanych i niepublikowanych do tej pory faktów.

Badaczka wyjaśnia, że to, co napisali wspomniani autorzy, „jest to ahistoryczna interpretacja i ahistoryczna ocena źródeł dawnych UB i SB znajdujących się dziś w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej”.

CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów.
Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek.


Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na rekolekcje dla mężczyzn w Gorzowie

2023-03-27 17:19

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Rekolekcje dla mężczyzn

Wolni od niemocy

Materiały organizatora

W dniach 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim odbędą się rekolekcje dla mężczyzn "Wolni od niemocy".

“Wolni od niemocy” to tytuł rekolekcji dla mężczyzn, które odbędą się 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję