Reklama

Na spotkanie z chorwackimi rodzinami

W dniach 4-5 czerwca br. Chorwację odwiedził papież Benedykt XVI. To urokliwy kraj, mówi się nawet: kawałek ziemi Boga - przepiękne morze, góry, wspaniały krajobraz, niezwykły klimat. Chorwacja gościła bł. Jana Pawła II trzy razy - w 1994, w 1998 i w 2003 r. Chorwaci są wdzięczni Panu Bogu za dar bł. Jana Pawła II, który często podkreślał swą miłość do tego narodu i który jako pierwszy poparł niepodległość Chorwacji. My, Polacy, z podziwem patrzymy, jak inni cieszą się beatyfikacją naszego rodaka i w Benedykcie XVI widzą kontynuację tamtego wspaniałego, wielkiego pontyfikatu.
Chorwacja jest krajem katolickim - katolicy stanowią ponad 90 proc. ludności tego kraju, jest tam wielu wspaniałych biskupów i kapłanów. Kraj ten, choć niewolny od powszechnego problemu sekularyzacji, odznacza się wielką troską o rodzinę. Nawet logo wizyty papieskiej nawiązuje do symboliki rodzinnej - są w nim małżonkowie (kobieta jest w stanie błogosławionym) i ich troje dzieci, bo Chorwaci postawili na rodzinę i starają się tworzyć dla niej korzystne warunki rozwoju. Kraj ten może stać się dla nas wszystkich wzorem pod tym względem.
W niedalekiej perspektywie mamy w Polsce wybory parlamentarne. Jest więc okazja, aby postawić politykom pytanie o rodzinę: Jak parlamentarzyści, wybrańcy narodu, dbają o polską rodzinę? Dlaczego, gdy chodzi o liczbę nowo narodzonych dzieci, statystyki odnotowują dramatyczne spadki? Dlaczego ta rodzina jest często bardzo biedna, a dzieci coraz częściej przychodzą do szkoły głodne? Dlaczego pęcznieją kieszenie i rośnie stan posiadania ludzi związanych z polityką i biznesem, a los przeciętnego Polaka z każdym miesiącem się pogarsza? Dlaczego politycy wydają krocie na tzw. dobry piar, a przecież wcale nie musi on kosztować - wystarczą dobre działania, które wszystkim przyniosą zysk...
Gdy patrzymy na Chorwatów, jesteśmy zadziwieni zwyczajną dobrą wolą tych ludzi. Jesteśmy zdumieni, że ten mały kraj potrafi dostrzegać to, co jest najważniejsze. Nie rozgrywa politycznie Dnia Dziecka, ale tworzy sprzyjające dziecku ustawy prawne i wyszukuje środki, by jak najskuteczniej docierać do najbiedniejszych. Chorwacja nie uprawia teatrzyku o rodzinie, ale dba o rodzinę. W polityce tego kraju dostrzega się ją, a na dodatek rodziny katolickie zebrały się ostatnio w nowe ugrupowanie prawicowe, które wystartuje w wyborach. I to jest konkretna praca na rzecz rodziny.
Myślę, że właśnie dlatego Benedykt XVI wybrał Chorwację jako cel swojej pastoralnej wizyty. Tą wizytą chce powiedzieć: przyjeżdżam, żeby umocnić was w waszych staraniach w dążeniu do dobrego celu, żeby pochwalić was za to, co już zrobiliście. Bo nigdy nie jest łatwo, temu krajowi też doskwiera brak pracy, szczególnie w grupie młodych, w związku z kryzysem światowym odczuwalny jest brak turystów - a turystyka jest głównym motorem napędowym tego kraju - są także trudne zaszłości historyczne, które rzutują na świadomość społeczną. Ale Episkopat chorwacki bardzo dynamicznie szuka możliwości rozwiązania problemów swego kraju, a tamtejszy Kościół aktywnie włącza się w działania, które są istotne dla prawdziwej poprawy życia Chorwatów.
Pielgrzymka Benedykta XVI to wiele spotkań, ale najważniejsze było spotkanie z rodzinami, z młodzieżą chorwacką. Ojciec Święty chciał pokazać światu, jak w niewielkim i niebogatym kraju może się kształtować Kościół.
Musimy także mieć świadomość, że w Chorwacji pracuje wielu polskich księży, m.in. ojcowie paulini. Zawsze czuli się tam dobrze, podziwiali gościnność i dobro tamtejszych ludzi, zachwycali się przyrodą.
Chorwacja to kraj bardzo nam bliski. Historia mówi, że Chorwaci pochodzą z naszej południowo-wschodniej Małopolski (od Krakowa po Lwów). Dlatego wizytę Benedykta XVI w Chorwacji traktujemy prawie tak, jakby to była wizyta w naszej ojczyźnie, tym bardziej że nawiązuje ona bardzo do pielgrzymek Jana Pawła II. Wspieramy więc Ojca Świętego w jego modlitwie i zamyśleniu nad Kościołem na tym terenie, jak to czyniliśmy wobec Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję