Reklama

Niedziela Wrocławska

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej

Bądźcie jak bł. Karolina świętymi bohaterami

Dziękczynna Msza Święta za 30 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży sprawowana była w kościele pw. Imienia Jezus we Wrocławiu.

2023-11-18 19:01

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas zaprzysiężenia nowych członków KSMu

Podczas zaprzysiężenia nowych członków KSMu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bóg jest piękny. Wszechmogący Bóg, Geniusz nad Geniusze. Stwórca całego kosmosu, wszystkich galaktyk. Nie jest to żadna chmura energetyczna, pole magnetyczne, ale żywa osoba - rozpoczął na samym początku kaznodzieja - ks. Zbigniew Kucharski - krajowy asystent KSM w latach 2007 -2017

Homilia nawiązywała do patronki KSM-u bł. Karoliny Kóżkówny. - Cieszymy się dziełem Bożym, jakim są młodzi ludzie chcący przemieniać ten świat na lepsze w duchu Ewangelii. Przeżywamy też radość w przebywaniu w niebie bł. Karoliny. - Dobrze, abyśmy tak jak on potrafili dostrzegać Boga, jako tego najważniejszego. Tego, co daje życie wieczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życie człowieka jest jego wizytówką i troską o przyszłość. - To jak żyjemy jest odpowiedzią, gdzie chcemy być po drugiej stronie, chociaż Bóg przychodzi do nas z naszą słabością - zaznaczył ks. Kucharski i dodał: - Jesteśmy najbogatszymi ludźmi na świecie, bo jesteśmy dziedzicami Królestwa Niebieskiego, dlatego przeżywając Boga, Karolina chciała pokazywać Go innym.

Śmierć bł. Karoliny było zwieńczeniem niesamowitego apostolskiego życia. - Ona przecież na prośbę proboszcza przygotowywałą dzieci do I Komunii Świętej, a także siebie i swoich rówieśników do bierzmowania - przypomniał kapłan, zachęcając do poznawania życiorysu bł. Karoliny.

Przybliżając ostatni dzień z życia bł. Karoliny, ks. Zbigniew wskazał, że została ona zamordowana przez zawodowego mordercę. - Żołnierz wyprowadza ją z domu, bo się boi, że ojciec Karoliny pobiegnie po pomoc. Karolina się broni, a jej morderca chowa broń i wyciąga szablę, żeby nie było słychać strzałów - opowiadał ks. Kucharski i dodaje: - Karolina ginie poprzez uderzenie szablą. I nikt nie potrafił jej udzielić pomocy. Nikt nie wzywa pomocy i dochodzi do dramatu. Przez dwa tygodnie nie znaleziono ciała, bo bano się wyjść z domu.

Ostatni dzień z życia bł. Karoliny do mocne przesłanie dla młodych kobiet i mężczyzn. - To konkretne przesłanie: szanujcie swoją wartość, czystość, piękno. To też wołanie do mężczyzn, bądźcie facetami na których można liczyć. [...] Nie liczcie na to, że wyjdziecie na ludzi czytając podręczniki, tylko studiując. Przede wszystkim trzeba żyć - wskazał kapłan i dodał: - Dzisiaj młodzi myślą, że rozwój polega na kursach i szkoleniach, ale brakuje szkoły życia. KSM jest tego świetnym przykładem, ale od samego początku trzeba chcieć, mieć cel, chcieć więcej itd. - mówił ks. Zbigniew Kucharski.

Reklama

Kapłan mówił także o stereotypowym patrzeniu na świat i mówienie, że mamy teraz ciężkie czasy. - Dzisiejszy czas nie jest łatwy, ale nigdy nie był on prosty. Każdy czas ma swoje radości i problemy. W przyszłości będziemy odpowiadać za siebie i jeśli ktoś coś źle robi, to zło nie może wpływać na mnie - powiedział kaznodzieja dodając: - Bł. Karolina wygrała, bo była po właściwej stronie.

W dalszej części kapłan zapytał słuchaczy: - Po której stronie jesteś? Jakimi wartościami żyjesz? - mówił.

Odnosząc się do członków KSMu, kapłan powiedział: -Bycie w KSMie to też jest kwestia powołania. Bóg posyła cię na drogę, bo z miłości pragnie stworzyć prawdziwą wspólnotę i najczęściej przychodzi przez człowieka do drugiego człowieka. Być w KSMie to życie dla Jezusa Chrystusa i z Chrystusem - nauczał ks. Kucharski

Na koniec ks. Kucharski przywołał obraz Zwiastowania Pańskiego.- Maryja była w trudnej sytuacji, ale ona nie stawiała Bogu warunków. Piękna odpowiedź na powołanie, nie wiedziała, co będzie dalej. To było prawdziwe powiedzenie Bogu “TAK”. Jeśli jesteś blisko Boga, to mówisz mu “Tak”, a wtedy w tobie Bóg się rozrasta. I wtedy dojdziesz do dojrzałości chrześcijańskiej. I Życzę wam tego, abyście mieli swoje własne Betlejem, kiedy będziecie dawać Jezusa światu. Jeśli naprawdę żyjesz Bogiem, nie dasz rady zatrzymać Go tylko dla siebie - wskazał i powiedział:- Bądźcie jak bł. Karolina świętymi bohaterami

Reklama

Po homilii nastąpiło przyjęcie w poczet członków KSM. Kandydaci złożyli swoje przyrzeczenia. Wśród nich byli to młodzi z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, pw. NMP Różańcowej w Kiełczowie czy parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Ostatnim punktem świętowania 30-lecia jest bal KSM-u na wrocławskim Kozanowie. 

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wróbel: w naprotechnologii człowiek jest podmiotem, w in vitro przedmiotem

2023-12-08 19:23

[ TEMATY ]

in vitro

naprotechnologia

bp Józef Wróbel

KAI/BP KEP

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

W technice in vitro dziecko nie jest traktowane jako równe w godności rodzicom. Jest ono traktowane przedmiotowo – podobnie do innych rzeczy, które człowiek stara się nabyć i posiadać. Naprotechnologia w całej pełni respektuje godność osobową rodziców oraz ich dziecka. Nikt nie jest traktowany przedmiotowo, ale zawsze podmiotowo – powiedział bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest okazją do podejmowania refleksji bioetycznych.

Prawo do życia i jego obrona to współcześnie poważne wyzwanie dla moralistów, etyków oraz lekarzy. Jak podkreślił bp Józef Wróbel, „cały zastęp lekarzy i naukowców występuje w zdecydowany sposób po stronie człowieka-pacjenta”. Zaznaczył, że wielu lekarzy naukowców, również noblistów, wkłada wiele wysiłku w odkrywanie przyczyn ludzkich chorób i dolegliwości, a także możliwości ich leczenia i profilaktyki. Jednocześnie występuje szereg negatywnych zjawisk takich jak aborcja, eutanazja, in vitro czy eksperymenty na ludzkich zarodkach i embrionach.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Teodor: świadectwa po Godzinie Łaski są dowodem na to, że Maryja nie pozostawia bez pomocy tych, którzy się do Niej zwracają

2023-12-04 11:04

[ TEMATY ]

adwent

Materiał prasowy

Adwent to dla zespołu Teobańkologii gorący czas - przyznał ks. Teodor Sawielewicz. Rekolekcjonista, założyciel kanału Teobańkologia, w rozmowie z KAI opowiedział o specjalnych inicjatywach związanych z Adwentem oraz "Godziną łaski". Duchowny mówi także o tym jak dobrze przeżyć czas przygotowań do Bożego Narodzenia.

Anna Rasińska (KAI): W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia, przypada tzw. "Godzina łaski". Z tej okazji na kanale Teobańkologia zaplanowano szczególne wydarzenie, czy mógłby Ksiądz zdradzić jakie?

CZYTAJ DALEJ

Papież na 70-lecie Płaczącej Madonny z Syrakuz: Matka wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani

2023-12-08 18:55

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Madonna z Syrakuz

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Matka wciąż wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani oraz gdy szerzą się przemoc i wojny, klęski, które pochłaniają niewinne ofiary - napisał papież Franciszek w liście z okazji 70. rocznicy wydarzenia z 1953 roku, gdy na wizerunku Matki Boskiej w mieszkaniu młodego małżeństwa Antoniny i Angela Jannuso z Syrakuz pojawiły się łzy.

Sycylijscy biskupi zbadali to zjawisko i uznali jego nadprzyrodzony charakter. Wielkim czcicielem Madonny z Syrakuz był Pius XII, a także Jan Paweł II, który w 1994 r. konsekrował bazylikę, w której do dziś czczony jest wizerunek płaczącej Madonny i przechowywane są relikwie łez. Bazylika Płaczącej Madonny w Syrakuzach jest od 2019 roku regionalnym sanktuarium maryjnym na Sycylii. Decyzję w tej sprawie podjęli miejscowi biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję