Reklama

Pomagamy ofiarom tajfunu na Filipinach

Dźwięk żałobnych dzwonów zabrzmiał w Wigilię na filipińskiej wyspie Mindanao. Radość Bożego Narodzenia przyćmiła pamięć o ofiarach tajfunu, który spustoszył wyspę. Zginęło ponad 2 tys. ludzi, w tym setki dzieci. Aż 700 zabitych to mieszkańcy Cagayan de Oro. Arcybiskup tego zrównanego z ziemią miasta prosi Polaków o pomoc.

Niedziela Ogólnopolska 3/2012, str. 38-39

Ks. Mariusz Janiszewski MIC

Nic nie zapowiadało tak ogromnej tragedii. Tajfun Washi uderzył w nocy z 16 na 17 grudnia. Niszczył wszystko co napotkał na swej drodze. W ciągu 12 godzin spadło tam więcej deszczu niż zwykle wynoszą miesięczne opady. Ludzie budzili się bez dachu nad głową, a przez ich łóżka płynęły strumienie rwącej wody. - Tego dramatu nie da się opowiedzieć - mów abp Antonio Ledesma. Arcybiskup Cagayan de Oro wspomina tragedię jednej z matek. - Dwoje młodszych dzieci trzymała mocno w rękach, trzeciego nie dała rady utrzymać, zginęło w otmętach spienionej wody. Straż przybrzeżna wciąż wyławia ciała kolejnych ofiar, które woda porwała do morza. Agencje donoszą o rozbitkach, którzy cudem ocaleli dryfując uczepieni pnia drzewa czy kawałka zniszczonej przez tajfun chaty.
W Cagayan de Oro praktycznie każdy stracił kogoś bliskiego. - Niektóre szkoły straciły nie tylko uczniów ale i cały personel nauczycielski - mówi ks. Jan Migacz pracujący w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w El Salvador koło Cagayan de Oro. Straty są ogromne. Setki domów zostało dosłownie zmytych z powierzchni ziemi. Także wiele kościołów odczuło skutki powodzi i nie da się tam odprawiać nabożeństw. Wiele kaplic zamieniono na punkty dla powodzian. W jednej z nich przy ołtarzu uwiązano uratowane zwierzęta. „Słyszałem wiele poruszających świadectw, m.in. historię ludzi gromadzących się na dachach i odmawiających wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego, podczas gdy woda podnosiła się i zalewała ich domy” - opowiada pracujący na Mindanao ks. Dariusz Drzewiecki ze Zgromadzenia Księży Marianów.
„Przed nami czas odbudowy” - napisał w swym pełnym smutku bożonarodzeniowym orędziu metropolita Cagayan de Oro. Abp Ledesma zaapelował do tych, którzy mniej ucierpieli, by szczególnie w świątecznym czasie otworzyli drzwi swych domów przed ludźmi, którzy stracili najbliższych i dobytek całego życia. Trudno o solidarność gdy brakuje wody i żywności, a warunki sanitarne pogarszają się z każdą godziną, co grozi epidemią cholery i duru brzusznego. Jednak w tej godzinie tragedii cierpiąca ludność nie tylko czeka na pomoc, ale na ile może oddolnie się organizuje. Na całej wyspie zrezygnowano z bożonarodzeniowych dekoracji i tradycyjnych sztucznych ogni, aby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać na potrzeby poszkodowanych. - W parafiach na wyspie bogaci i biedni przynoszą żywność, ubrania i pieniądze do licznych obozów dla uchodźców z miast Cagayan de Oro i Illigan. W wieczór wigilijny dzieci i młodzież z obozów śpiewali na znak nadziei i radości tym, którzy tak jak oni stracili wszystko w zniszczonych miastach - mówi pracujący w Zamboanga, o. Giulio Mariani.
- Gościliśmy na naszej misji rodzinę, która straciła w powodzi dwoje dzieci. Pozostała dwójka uratowała się wraz z rodzicami dryfując przez kilkanaście godzin na otwartym morzu, otoczeni sitowiem, łącznie ze żmijami i wężami, które woda zmyła z gór. Przeżyli dzięki chipsom, które zabrały dzieci. Płynęli tak na sąsiednią wyspę ok. 77 km - opowiada ks. Drzewiecki. Od Wigilii aż do końca okresu Bożego Narodzenia trwa modlitwa za tych, którzy stracili życie w powodzi. - Codziennej modlitwie towarzyszy zapalanie świec i bicie w dzwony - mówi ks. Migacz. - Światła umieszczane przed domami mają być też znakiem protestu przeciwko niszczeniu środowiska. Do tak wielkiej tragedii doszło bowiem również dlatego, że w górach Mindanao są bezkarnie wycinane lasy, które następnie nie są w stanie zatrzymać spływającej wody, erozja terenu powoduje lawiny błotne. Rozmiary klęski powiększył też fakt osiedlania się ludzi w pobliżu rzeki. Gdy przyszła wielka fala, nie byli w stanie się uratować - podkreśla polski marianin. Sytuacja na zniszczonej przez tajfun wyspie Mindanao z każdym dniem się pogarsza. Wprowadzono m.in. zakaz połowu ryb, będących głównym źródłem pożywienia Filipińczyków. Karmiły się one ludzkimi ciałami, co groziło wybuchem epidemii.
Dzięki współpracy kościelno-publicznej Cagayan de Oro powstał specjalny sztab kryzysowy koordynujący pomoc. W mieście działa 19 ośrodków, które gromadzą 7 tys. rodzin bez dachu nad głową. Niepokojem napawa sytuacja sanitarna. Często 3-4 tys. ludzi przebywa w jednej szkole z dwiema toaletami, bez wody i jedzenia. 276 tys. mieszkańców miasta musiało opuścić swoje domy, a zalane tereny na całej wyspie ok. 700 tys. ludzi.
„Można czuć się bezsilnym wobec tak wielkiej tragedii, ale nie można pozostać bezczynnym” - mówi ks. Drzewiecki, Ofiary tajfunu zwracają się po pomoc do Kościoła, który jest na Filipinach organizacją największego zaufania. „Władze państwowe nie radzą sobie z pomocą. Panuje ogromna korupcja, a życie ludzkie ma niską wartość” - zauważa polski misjonarz.
Ze specjalnym apelem o pomoc zwrócił się do Polaków metropolita zniszczonego przez tajfun Cagayan de Oro. „Zainspirowany księżmi marianami, którzy przybyli z Polski na misje do mojej archidiecezji, jako arcybiskup Cagayan de Oro proszę braci i siostry z Polski, by przyszli nam z pomocą w tej niezwykle trudnej sytuacji. Proszę, wesprzyjcie nas przez modlitwę i pomoc materialną. Jesteśmy jedną rodziną dzieci Boga. Dziękuję za jakiekolwiek wsparcie. Niech małe Dzieciątko narodzone w Betlejem pomoże nam podejść do tej sytuacji z nadzieją i miłością” - czytamy w apelu abp. Antonio Ledesmy.
„Filipińczycy są Polsce wdzięczni za św. Faustynę i bł. Jana Pawła II. Możemy sprawić, że na Mindanao będą wdzięczni Polakom również za okazane serce, uczynek miłosierdzia co do ciała” - podkreśla ks. Drzewiecki. Polscy misjonarze zapewniają, że każdy otrzymany grosz zostanie przeznaczony na zakup wody, żywności, koców i środków higienicznych, a w dalszej perspektywie na odbudowę odmów.

Ofiary na pomoc dla Filipin można wpłacać na:
Zgromadzenie Księży Marianów, Sekretariat Misyjny,
ul. Św. Bonifacego 9,
02-914 Warszawa,
PKO BP SA Oddział 13 w Warszawie,
nr 35 1020 1068 0000 1602 0067 2329,
z dopiskiem: „Dla ofiar tajfunu - Filipiny”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Konsekracja nowego ołtarza w Rzepinie

2021-09-23 14:54

[ TEMATY ]

ołtarz

Rzepin

fb/ParafiaRzepin

W tym dniu z udziałem pasterza diecezji odbyła się także promocja lektorska

W tym dniu z udziałem pasterza diecezji odbyła się także promocja lektorska

Bp Tadeusz Lityński 22 września konsekrował nowy ołtarz główny i ołtarze boczne w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie. W tym dniu z udziałem pasterza diecezji odbyła się także promocja lektorska.

Prace przy nowym ołtarzu rozpoczęły się w 2017 r. Były wykonywane etapowo – segment po segmencie. Ostateczny widok robi – dosłownie – „wielkie” wrażenie, bo sam ołtarz liczy sobie w sumie 11 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję