Reklama

50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Eucharystia: Komunia z Chrystusem oraz między nami

W dniach 10-17 czerwca br. w stolicy Irlandii - Dublinie odbywa się 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, pod hasłem: „Eucharystia: Komunia z Chrystusem oraz między nami”.

Przesłania Kongresu

Papieski Komitet Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych zwraca uwagę, że „pojęcie komunii jest bardzo istotnym elementem ewangelizacji, czyli przekazu Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa”. Jedno z przesłań dokumentu przygotowującego do jubileuszowego Kongresu Eucharystycznego w Dublinie brzmi: „W świecie, który troszczy się zasadniczo tylko o życie doczesne, Eucharystia zaprasza nas do otwarcia serc z nadzieją na przyszłość, jaką Bóg przyobiecał”. W dokumencie czytamy również, że „wysiłek, aby żyć Ewangelią na co dzień, stanowi najlepsze przygotowanie do owocnego przeżywania Eucharystii i jej rozumienia”.

Nabożeństwa i konferencje eucharystyczne

Reklama

Podczas Kongresu odbywają się przede wszystkim nabożeństwa eucharystyczne, adoracje Najświętszego Sakramentu. Zorganizowane są również: seminaria, koncerty, warsztaty, wystawy. 17 czerwca za pośrednictwem telewizji z uczestnikami Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Dublinie połączy się Ojciec Święty Benedykt XVI i przekaże orędzie końcowe.
Legatem papieskim na 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Dublinie jest kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Jego zdaniem, rozwój Kongresu Eucharystycznego po Soborze jest bardzo pozytywny. - Dotyka on wewnętrznej, duchowej tajemnicy Kościoła, podczas gdy Światowe Dni Młodzieży i Światowe Spotkania Rodzin skupiają się na ewangelizacji - mówił na falach Radia Watykańskiego. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski na Kongres do Irlandii udał się biskup łowicki Andrzej Dziuba.
Kongres w Irlandii zbiega się z obchodzoną w tym roku 50. rocznicą rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego. W związku z tym zostało zorganizowane sympozjum teologiczne, które poprzedziło Kongres Eucharystyczny. Sympozjum odbyło się w Kolegium św. Patryka w Maynooth. Gościem honorowym i głównym mówcą był kard. Ouellet.

Źródło i szczyt życia chrześcijańskiego

Eucharystia jest - jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego - źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego, jest centrum życia chrześcijańskiego. By przypominać tę zasadniczą prawdę, w 1881 r. we Francji zostały zainicjowane Kongresy Eucharystyczne, których celem jest pobudzanie wiary katolików w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii oraz propagowanie pobożności eucharystycznej, również poza Mszą św. Obecnie Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne odbywają się co cztery lata na różnych kontynentach. Ich koordynacją zajmuje się Papieski Komitet Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Oprócz tego są organizowane kongresy krajowe i regionalne.
Tegoroczny Kongres Eucharystyczny w Dublinie rozpoczął się w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W wielu krajach uroczystość ta, zwana popularnie Bożym Ciałem, jest przeniesiona na niedzielę, w Polsce - podobnie jak w Watykanie - obchodzi się ją w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Wiąże się ona z procesją z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wiosek do czterech ołtarzy, przy których czytane są Ewangelie.

Pierwsza procesja Bożego Ciała

Naszą wiarę w obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina umacnia sam Bóg przez tzw. cuda eucharystyczne. W ciągu dwudziestu wieków odnotowano ich ponad 150, chociaż nie wszystkie zostały uznane przez Kościół. Wielkie znaczenie w historii Kościoła miał cud w 1263 r. we włoskiej miejscowości Bolsena, gdzie Hostia trzymana w rękach kapłana z Pragi zaczęła krwawić - krew spłynęła na korporał oraz posadzkę przy ołtarzu. Z cudem tym wiąże się wprowadzenie tradycji procesji Bożego Ciała. Urban IV, rezydujący w owym czasie w Orvieto, wniósł procesjonalnie do miasta świętą Hostię i zakrwawiony korporał - ten gest papieża uważany jest za pierwszą procesję Bożego Ciała.
W związku z 750. rocznicą cudu w Bolsenie abp Giovanni Marra, rezydujący w Orvieto administrator apostolski, ogłosił nadzwyczajny Jubileusz Eucharystyczny, który będzie obchodzony w latach 2013-14. Z tej okazji udzielił wywiadu dla „Niedzieli”, który wkrótce opublikujemy.

(L.D./W.R.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję