Reklama

Jubileusze i nagrody

Statuetka „Bogu i Ojczyźnie” dla „Niedzieli”

W dniach 30 czerwca - 1 lipca w Lubaczowie odbył się po raz 12. Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”. Od 2010 r. nosi on imię śp. kard. Władysława Rubina.

Statuetka z rodowodem

Reklama

- Ten wybitny Polak, kapłan, biskup i kardynał, wielce zasłużony dla Kościoła, zmarł 28 listopada 1990 r. w Rzymie. Jego wolą, wyrażoną w testamencie, było spocząć jak najbliżej Lwowa. Pochowany został w krypcie lubaczowskiej prokatedry. To wielki zaszczyt dla naszego Kościoła i miasta. Chcemy światu przypomnieć ten fakt i tę wybitną postać Kościoła, służącą u boku Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie, dlatego ustanowiliśmy statuetkę „Bogu i Ojczyźnie” im. kard. Władysława Rubina, którą podczas patriotycznego festiwalu od 2010 r. wręczamy zasłużonym osobom, organizacjom i instytucjom „za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo-patriotyczną oraz miłość do narodu polskiego i wartości chrześcijańskich”. Miło mi poinformować, że Kapituła jednomyślnie przyznała w tym roku tę statuetkę Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela” - powiedział przewodniczący Zarządu Kapituły, dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra.
W skład Kapituły wchodzą m.in.: abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski, arcybiskup senior Szczepan Wesoły, abp Sławoj Leszek Głódź - metropolita gdański, abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, bp Wojciech Polak - biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. kan. Andrzej Stopyra - dziekan lubaczowski, s. Genowefa Kądziela - sekretarka śp. kard. Władysława Rubina, która pracowała z nim przez 11 lat w Ośrodku Polonijnym w Rzymie.
Po odbiór statuetki, przy dźwiękach fanfar, wszedł na scenę redaktor naczelny tygodnika „Niedziela” ks. inf. Ireneusz Skubiś w asyście swego zastępcy ks. dr. Jacka Molki. Członek Zarządu Kapituły Władysław Terlecki, muzykolog z Warszawy, przypomniał historię tygodnika „Niedziela” i wkład jej redaktorów w rozwój polskiej kultury. Nawiązując do treści wcześniej wykonywanego na festiwalu przez aktorów lubaczowskiego teatru „Arka Lwowska” spektaklu pt. „Ks. Piotr Skarga” w reżyserii ks. kan. Józefa Dudka, określił ks. inf. Ireneusza Skubisia mianem „współczesnego księdza Skargi”. Członkowie Kapituły wręczyli statuetkę, której projektantem jest znany w Polsce i na świecie artysta malarz z Lubaczowa - Janusz Szpyt.
Statuetka przedstawia wzbijającego się w górę orła, trzymającego w szponach obraz Matki Bożej Łaskawej, Pani Lwowskiej, przed którym król Jan Kazimierz składał pamiętne śluby w katedrze lwowskiej w 1656 r., podczas potopu szwedzkiego. Obraz ten czczony jest obecnie w lubaczowskiej konkatedrze.

Głosić Ewangelię przez media

W imieniu zespołu redakcyjnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś podziękował za to wyróżnienie. Przypomniał, że co tydzień redakcja przygotowuje ponad 220 stron (wliczając edycje diecezjalne) tygodnika religijnego, który jest ważnym punktem kultury polskiej. Jest on wszędzie tam, gdzie są Polacy rozsiani po świecie. - Nie da się pomyśleć o Lwowie, Wilnie, Jerozolimie bez polskiej kultury. Jestem pod wielkim wrażeniem i przeżywam ogromne wzruszenie, kiedy oglądam to, co robicie dla patriotyzmu i polskiej kultury. Europejska kultura jest zagrożona, a stoi ona na chrześcijaństwie, na prawie naturalnym, prawie Bożym, Ewangelii. Ważnym naszym zadaniem jest głosić Ewangelię w Polsce i nieść ją innym krajom, ale przede wszystkim adorować oblicze Jezusa Chrystusa, o co prosił nas bł. Jan Paweł II - powiedział gość z Częstochowy. Przekazał również pozdrowienia od metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.
Dziewczęcy duet gimnazjalistek wykonał dla ks. Ireneusza trzy piosenki, a publiczność na stojąco odśpiewała: „Życzymy, życzymy…”. Był też specjalny cygański taniec.
Goście przed odjazdem do Częstochowy modlili się w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Nawiedzili kryptę, by pomodlić się przy sarkofagach: śp. kard. Władysława Rubina, i biskupów lubaczowskich - bp. Jana Nowickiego (który był wykładowcą ks. inf. Ireneusza Skubisia na KUL-u) i bp. Mariana Rechowicza (wieloletniego rektora KUL-u, reformatora tej katolickiej uczelni).

Papieskie ślady w Lubaczowie

Odbyli zatem pielgrzymkę śladami bł. Jana Pawła II, który podczas 4. pielgrzymki do Ojczyzny w dniach 2-3 czerwca 1991 r. odwiedził Lubaczów. W wygłoszonej homilii w lubaczowskiej prokatedrze powiedział: „Tak. Ogromna jest wymowa tej lubaczowskiej prokatedry. Znaczenie jej jeszcze powiększył fakt, że w ostatnich miesiącach roku ubiegłego zostały tutaj złożone doczesne szczątki śp. kard. Władysława Rubina. To inny jeszcze wymiar symbolu, który kryje w sobie ta świątynia. Zmarły w Rzymie po długiej i uciążliwej chorobie, kardynał wrócił na miejsce, z którego rozpoczęła się jego życiowa wędrówka w czasie drugiej wojny światowej. Rozpoczął ją jako jeden z tych rodaków deportowanych w głąb Związku Radzieckiego, by z kolei wraz z armią gen. Andersa wyruszyć na Zachód. Droga powołania kapłańskiego, zapoczątkowana we Lwowie, dojrzała w Libanie, aby przygotować przyszłego biskupa Polaków na emigracji, a z kolei pierwszego sekretarza generalnego Synodu Biskupów - i w pewnym sensie organizatora tej doniosłej instytucji Kościoła po Soborze Watykańskim II. Oto inny wymiar symbolu, który tutaj musi się zarysować. I dobrze, że ten człowiek - symbol Polski walczącej i cierpiącej, Polski rozproszonej po świecie, a równocześnie symbol wkładu i uczestnictwa Polski w dziele współczesnej odnowy Kościoła i chrześcijaństwa - dobrze, że ten symbol związał się z lubaczowską prokatedrą”. Potem Ojciec Święty nawiedził kryptę śp. kard. Władysława Rubina.
Warto przypomnieć, że statuetka „Bogu i Ojczyźnie im. kard. Władysława Rubina” z numerem pierwszym została przyznana kard. Marianowi Jaworskiemu. Statuetkę otrzymali także wcześniej: Radio Maryja z Torunia, Caritas Polska, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z Warszawy, Maksymilian Biskupski - rzeźbiarz pomników, m.in. Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, a w tym roku - Jan Pietrzak, znakomity, nie tylko kabaretowy artysta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję