Reklama

Sól ziemi

Znowu przeciwko rodzinie

Wzrasta zaniepokojenie kolejnym przejawem działania o charakterze antyrodzinnym. Ustawodawca z ogromną troską pochylił się nad losem bezpańskich psów, które na koszt podatnika mają mieć zapewnione - w przeciwieństwie do ludzi - luksusowe warunki egzystencji. Za to wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących śmieci, które uderzają zwłaszcza w ubogie gospodarstwa wiejskie, które nie będą w stanie ponosić znacznie wyższych opłat za śmieci, co spowoduje skierowane przeciwko nim działania komornicze. Poza tym niepokój wzbudzają zasady naliczania opłat za śmieci. Gminy mają do wyboru trzy metody ich naliczania: 1) od mieszkańca, 2) od ilości zużytej wody, 3) od powierzchni.
Już wiadomo, że w zdecydowanej większości preferowana będzie pierwsza metoda, która uderza zwłaszcza w duże rodziny, a więc wielodzietne bądź wielopokoleniowe, które według badań GUS, są w najtrudniejszej sytuacji materialnej. „Przykładowo - pisze Piotr Ławrynowicz ze Związku Dużych Rodzin Trzy+ - rodzina z czworgiem małych dzieci, żyjąca z jednej pensji może płacić za śmieci tyle co 6 gospodarstw jednoosobowych. Oczywiste jest, że rodzina taka nie generuje tyle śmieci, co 6 gospodarstw jednoosobowych”. Programy naliczania opłat będą wprowadzane we wszystkich gminach w drodze uchwał (będących aktami prawa miejscowego). Dlatego problem wymaga debaty nie tylko na szczeblu ogólnopolskim, ale również w środowiskach lokalnych z władzami gminnymi w miejscach naszego zamieszkania.
Gospodarstwo pracującego singla jest w znacznie lepszej sytuacji materialnej niż gospodarstwo licznej rodziny. Takie gospodarstwa generują w przeliczeniu na osobę znacznie więcej śmieci niż gospodarstwa wieloosobowe i są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Do takich wniosków doszli np. naukowcy z Uniwersytetu Michigan w USA, którzy badali negatywne skutki rozwodu na środowisko. Skutkiem rozwodu jest bowiem zazwyczaj założenie nowego gospodarstwa domowego, a co się z tym wiąże - zwiększenie powierzchni mieszkalnej, wyposażenia i użytkowanego sprzętu. Zdaniem badaczy, wysoki wskaźnik rozwodów pociąga za sobą marnotrawstwo energetyczne oraz zwiększenie produkcji odpadów, które zatruwają środowisko. Gospodarstwa amerykańskich rozwodników zużyły o 56 proc. więcej elektryczności i wody na osobę niż gospodarstwa par małżeńskich. Autorzy badań wyliczyli, że gdyby nie było rozwodów tylko w USA, można byłoby zaoszczędzić ponad 73 mld kilowatogodzin elektryczności i 2373 mld litrów wody.
Przed kilku laty w Hiszpanii dyskryminacyjne warunki naliczania opłat za wodę dla rodzin z dziećmi spowodowały powstanie stowarzyszenia, które zmusiło dostawców wody do zmiany ich polityki cenowej. Zrodził się w ten sposób ruch stanowiący nie tylko instrument nacisku na polityków, ale również reprezentację pokaźnej grupy konsumenckiej, negocjującej z firmami uzyskanie dla swych członków zniżek na konkretne usługi i towary. W ten sposób wywalczono zniżki na gaz w wysokości 8,5 proc., na prąd - 2,5 proc., na samochody firm Ford i KIA - do 20 proc., upusty na ubezpieczenia, telefony komórkowe, bilety do kina. Wniosek zatem jest jeden: trzeba się organizować i działać.

* * *

Jan Maria Jackowski
Publicysta i pisarz eseista, autor 10 książek i ponad 1100 tekstów prasowych. W latach 1997 - 2001 poseł na Sejm RP; w latach 2002-2005 wiceprzewodniczący, a następnie przewodniczący Rady m.st. Warszawy; w latach 2005-2007 sędzia Trybunału Stanu; od 2011 r. jest senatorem RP
www.jmjackowski.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: trud przyjęcia Miłosierdzia Boga

2021-09-22 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu rekolekcje ewangelizacyjne przybrały formę Drogi Krzyżowej ulicami miasta. W uroczystej procesji wzięły udział poszczególne grupy parafialne z całego dekanatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję