Reklama

Media

TVN nadal słabnie

Notowany na warszawskiej giełdzie holding medialny TVN zobowiązany jest do publikowania kwartalnych sprawozdań. Z najnowszych danych wynika, że jego kondycja finansowa nadal się pogarsza. Oferta programowa głównych kanałów telewizyjnych występujących pod logo TVN jest coraz mniej atrakcyjna, co odbija się negatywnie na wpływach z reklam. Poszukiwanie nowych pomysłów prowadzących do odświeżenia wizerunku i przyciągnięcia na nowo uwagi telewidzów nie przynosi widocznych efektów. Rośnie konkurencja przede wszystkim ze strony Internetu i kanałów tematycznych. Być może sytuację poprawi jesienna oferta programowa, ale widać, że stacji coraz bardziej ciąży kojarzenie jej z obecnym obozem władzy.

Widzów coraz mniej …

W skład Grupy TVN wchodzi obok głównego kanału o takiej nazwie także kilka kanałów tematycznych, z TVN24 na czele, oraz portal internetowy Onet.pl. Spółka jest też producentem filmów oraz właścicielem platformy cyfrowej N. Przez pierwsze lata od powstania stacja systematycznie podbijała rynek i zwiększała oglądalność. Pierwsze poważne załamanie nastąpiło w ubiegłym roku. Podstawowy kanał telewizyjny TVN stracił część widzów i zmniejszył udział w ogólnej puli z 15,21 proc. w 2010 r. do 14,95 proc. w 2011 r. Spadek zanotował też kanał informacyjny TVN24 z 3,45 proc. do 3,14 proc. Honor grupy ratował najmniejszy kanał TVN7, który poprawił swój wynik z 1,63 proc. na 1,79 proc. To jednak nie zniwelowało straty całego holdingu, który w liczbach bezwzględnych stracił ok. 50 tys. widzów.
Tendencja ta pogłębiła się w pierwszym półroczu 2012 r. TVN spadł do poziomu 14,22 proc., podczas gdy jeszcze w odpowiednim okresie roku ubiegłego jego udział w ogólnej liczbie telewidzów wynosił 15,55 proc. TVN24 spadł do poziomu 3,02 proc., a pozycję znowu wzmocnił TVN7, osiągając wynik 2,21 proc. W ofercie kanału informacyjnego TVN24 bardzo charakterystyczny jest spadek oglądalności programu „Kropka nad i”, prowadzonego przez Monikę Olejnik. W 2011 r. średnio miał on 3,06 proc. widzów, a w 2012 r. już tylko 2,82 proc. Licząc w liczbach bezwzględnych, oznacza to spadek o ok. 35 tys. osób. Jeśli te dane zestawimy z coraz lepszymi wynikami kanału filmowego TVN7, w którym nie ma w ogóle informacji ani komentarzy politycznych, możemy wysnuć wniosek, że stacji szkodzi głębokie zaangażowanie w popieranie obecnego rządu.

… i pieniędzy też

Reklama

Zniechęcenie telewidzów do treści przekazywanych przez główne kanały TVN znajduje swoje odbicie w wynikach finansowych. W ubiegłym roku cała grupa odnotowała niebagatelną stratę w wysokości 317 mln zł, przy łącznych przychodach 1,96 mld zł. Strata wyniosła więc ponad 16 proc. przychodów. To był bardzo zły sygnał, gdyż zadłużenie grupy osiągnęło wówczas 2,7 mld zł, znacznie przewyższając roczne przychody. Ale pierwsze półrocze tego roku zaowocowało dalszym pogorszeniem kondycji finansowej. Grupa TVN miała 45,67 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 27,42 mln zł zysku rok wcześniej, przy malejących przychodach z 857,45 mln zł do 816,66 mln zł. Straty byłyby jeszcze większe, gdyby nie umocnienie się naszej waluty w stosunku do euro. Olbrzymi dług TVN i jego obsługa nominowana jest bowiem właśnie w tym pieniądzu. Po opublikowaniu tych danych kurs akcji na giełdzie gwałtownie załamał się, gdyż drobni inwestorzy w pośpiechu się ich pozbywali.
Kluczowe dla kondycji holdingu są przychody z reklam, ale one także systematycznie spadają. W II kwartale tego roku było ich o 51 mln zł mniej w stosunku do II kwartału roku ubiegłego. Spadek wyniósł 14 proc., podczas gdy w tym okresie cały rynek reklamowy skurczył się tylko o 11,4 proc. Spadek oglądalności i powiązany z tym malejący przychód z reklam zmusił właścicieli grupy do pozbycia się części aktywów. W czerwcu portal Onet.pl został sprzedany grupie wydawniczej Ringier Axel Springer za 956 mln zł. Było to o 230 mln zł mniej, niż wynosiła wartość księgowa portalu, a różnica przyczyniła się do powstania straty. Sprzedano także platformę cyfrową N. Jej nowym właścicielem zostanie francuska grupa Canal+, o ile uzyska odpowiednią zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prowadzone są też cięcia oszczędnościowe w ofercie programowej, m.in. z tych powodów zrezygnowano z dalszej edycji popularnego „Tańca z Gwiazdami”.
Problemy TVN to z jednej strony odbicie ogólnych tendencji na rynku mediów, a z drugiej - skutek stronniczości przekazu wynikającego z głębokiego zaangażowania politycznego. Stacja jest bardziej kojarzona z obecnym obozem władzy niż telewizja i radio publiczne, które są bezpośrednio kontrolowane przez PO i PSL. Traktowana przez telewidzów jako tuba propagandowa rządu, traci wiarygodność, gdyż rzeczywistość społeczno-gospodarcza przeczy cukierkowemu obrazowi lansowanemu w głównych programach TVN. Nie oznacza to jednak, że dziennikarze tej telewizji stracili możliwość oddziaływania na opinie Polaków. Stacja jest ciągle głównym medium dostarczającym informacji i komentarzy, ale jej możliwości działania już drugi rok z rzędu wyraźnie się kurczą.

* * *

Bogusław Kowalski
Publicysta i polityk specjalizujący się w polityce gospodarczej, wiceminister transportu w latach 2006-2007, poseł na Sejm RP w latach 2007-2011

* * *

Powiedzieli:

Prawda zwycięży
Abp Wacław Depo o wyzwaniach dla mediów
Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu abp Wacław Depo w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” (nr 146/2012 r.) na pytanie o podstawowe wyzwania stojące dzisiaj przed mediami odpowiedział, że podstawowym wyzwaniem dla wszystkich mediów nie jest manipulacja, ale wierność prawdzie. - Chrześcijaństwo nie jest jedynie „religią księgi”, ale jest także „religią Osoby” - wyjaśnił. - I dlatego rozpoznawanie prawdy poprzez Osobę Chrystusa i za pomocą darów Ducha Świętego jest podstawowym zadaniem i obowiązkiem pracowników środków masowego przekazu, szczególnie tych katolickich. Odnosząc się do kwestii dyskryminacji Telewizji Trwam, stwierdził, że stara się być optymistą w kwestii przyznania tej stacji miejsca na cyfrowym multipleksie i ma nadzieję, że „przyjdą czasy, w których nie będziemy musieli czekać na jakiekolwiek inne, mniej czy bardziej tragiczne wydarzenia po to, aby się znowu oprzeć na prawdzie. Prawda nie powinna być przedmiotem manipulacji w mediach, ale elementem jedności zarówno w Kościele, jak i w rzeczywistości społecznej oraz narodowej. Musimy sprawiać, aby prawda zwyciężała we wszystkich sferach życia - mówił abp Depo dla „Naszego Dziennika”.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tusk w przededniu upadku

Niedziela Ogólnopolska 30/2013, str. 31

[ TEMATY ]

polityka

media

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Okazuje się, że Donald Tusk przestał lubić referendum. Nie dziwię mu się. Jego partia coraz więcej traci w sondażach. Wprawdzie przestrzegałbym opozycję, a zwłaszcza PiS, przed popadaniem w triumfalizm, ale polityczny upadek rządzących staje się możliwy. Jeśli mieszkańcom Warszawy uda się odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz, to ten upadek stanie się prawdopodobny. Tusk też to wie i usiłuje nie dopuścić do referendum, wzywając warszawiaków, żeby w nim nie uczestniczyli. A przecież sam kiedyś mówił - wyjątkowo zgodnie z prawdą - że referendum to istota demokracji. Dziś lider partii, która nazywa się obywatelską, namawia obywateli, żeby zrezygnowali ze swoich obywatelskich praw! Oto miara hipokryzji.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję