Reklama

Wiadomości

Japonia: władze Nagasaki uruchomiły stronę internetową nt. chrześcijaństwa

Władze prefektury Nagasaki uruchomiły stronę internetową www.oratio.jp, stawiającą sobie za zadanie przedstawienie obecności chrześcijan w tym rejonie Japonii. Chociaż celem tej decyzji są „sprawy gospodarcze i turystyczne a chęć lepszego poznania miejsc historycznych związanych z Kościołem nie ma nic wspólnego z wiarą, to jednak stwarza to bardzo dobrą okazję do ewangelizacji kraju” – powiedział włoskiej agencji misyjnej Asianews metropolita Nagasaki abp Joseph Mitsuaki Takami.

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

maebmij / Foter.com / CC BY-SA

Nowa strona jest na razie dostępna wyłącznie w języku japońskim, wkrótce zaczną się pojawiać także jej wersje angielska i koreańska. Władze prefektury liczą na to, że dzięki tej inicjatywie uzyskają w 2016 wpisanie miejscowych kościołów i zamków na listę „Dziedzictwa Kulturalnego Ludzkości”. Proponowane przez władze 13 tego rodzaju obiektów, wzniesionych w wiekach XVI-XIX, obejmują m.in. katedrę katolicką Oura, przy której „odkryto” w połowie XIX stulecia tzw. „ukrytych chrześcijan”, którzy przetrwali wielkie prześladowania, do jakich doszło na wyspach japońskich na przełomie XVI i XVII wieku.

„Chcieliśmy podkreślić dzieje chrześcijaństwa za pośrednictwem kościołów, miejsc modlitwy oraz wyjaśniając sposób, w jaki ludzie wyrażają swoje wierzenia religijne” – oświadczył przedstawiciel rządu, tłumacząc celowość otwarcia nowej strony. Zawiera ona m.in. 150 artykułów napisanych przez miejscowych znawców zagadnienia nt. historii poszczególnych świątyń i związanych z nimi atrakcji turystycznych.

Reklama

Zdaniem abp. Takamiego, chodzi tu o „gest nie związany zbytnio z Kościołem, niemniej jednak bardzo ważny”. „Gospodarka jest użyteczna, gdy pomaga człowiekowi dokonywać wartościowych rzeczy a my akceptujemy to założenie, ale stawiamy je na drugim miejscu. Na pierwszym będzie zawsze praca misyjna i ewangelizacja kraju” – stwierdził arcybiskup.

Przypomniał również miłość do Japonii, okazywaną od dawna przez obecnego papieża Franciszka, który w przeszłości chciał być misjonarzem w tym kraju i niedawną wizytę w Watykanie premiera tego kraju Shinzo Abe.

„Zainteresowanie Ojca Świętego naszą ojczyzną jest wzruszające i ważne. Musimy wykorzystać tę historyczną chwilę Kościoła, gdy także społeczeństwo japońskie interesuje się katolikami, aby ukazać jaśniej nasze posłannictwo i wyjaśnić lepiej obecność Kościoła w Japonii” – oświadczył metropolita Nagasaki.

2014-06-10 16:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Polsce coraz bardziej naruszana jest konstytucyjna wolność sumienia i wyznania

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

przemoc

cyberprzemoc

wolność religii

Carlos André Santos /Fotolia.com

"Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba aktów naruszania konstytucyjnej wolności sumienia i wyznania. Stają się one coraz bardziej różnorodne i dotkliwe w stosunku do osób wierzących" - mówił Jan Wółkowski z Laboratorium Wolności Religgijnej. W warszawskim Domu Technika odbyła się konferencja prasowa promująca przypadający 22 sierpnia Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

22 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, ustanowiony w 2019 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji Laboratorium Wolności Religijnej, jako organizator tegorocznych obchodów Dnia, wraz z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Stowarzyszeniem Polskich Mediów zorganizowały dziś konferencję prasową. W spotkaniu udział wzięli ks. dr Mariusz Boguszewski (PKwP), oraz ks. dr Tomasz Huzarek i Jan Wółkowski (Laboratorium Wolności Religijnej). Spotkanie prowadził red. Marek Traczyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję