Reklama

Niedziela Podlaska

Zasmakować w modlitwie różańcowej na całe życie

Niedziela podlaska 42/2012, str. 7

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

KS. MARIUSZ BOGUSZEWSKI: - W połowie września w klasztorze Sióstr Loretanek w Warszawie-Rembertowie odbyła się Krajowa Konferencja Moderatorów Żywego Różańca. Ksiądz był przedstawicielem naszej diecezji, proszę przybliżyć cel tego spotkania.

KS. ROMAN KOWERDZIEJ: - Spotkania diecezjalnych moderatorów Żywego Różańca organizowane są przez Siostry Loretanki od dwóch lat. To właśnie te spotkania ukazały potrzebę utworzenia ogólnopolskiej struktury Żywego Różańca. Owocem tamtych spotkań jest statut Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”, zatwierdzony przez polskich biskupów podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 21-23 czerwca br. we Wrocławiu. Dokument powyższy reguluje zadania, strukturę organizacyjną i sposób działania najliczniejszej wspólnoty modlitewnej w Kościele, jaką jest Żywy Różaniec. Na spotkaniu 11 września uczestniczyło ponad 30 księży z całej Polski, również ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Diecezjalni moderatorzy, zgodnie ze statutem, powołali siedmioosobowy zarząd Stowarzyszenia. Spośród trzech księży, którzy otrzymali najwięcej głosów, Episkopat Polski wskaże tego, który zostanie krajowym moderatorem Żywego Różańca.

- Nasza diecezja we wrześniu zorganizowała sympozjum różańcowe. Jakie były założenia tego sympozjum?

RENATA PRZEWOŹNIK: - Na sympozjum przybyło 230 przedstawicieli z 58 parafii, w tym 23 kapłanów odpowiedzialnych za koła różańcowe i wszystkie zelatorki dekanalne. Uczestnikom obrad została zaprezentowana przez redaktora naczelnego miesięcznika „Różaniec” - ks. Szymona Muchę treść statutu Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”. Postać mało znanej w diecezji służebnicy Bożej Pauliny Jaricot, inicjatorki Żywego Różańca, przybliżył sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej - o. Luca Bovio IMC. W swym wystąpieniu ukazał fundament wychowania w wierze, na którym młoda Francuzka w okresie prześladowania Kościoła buduje stowarzyszenie misyjne i modlitewne trwające do dziś. O potrzebie włączenia się w misję ewangelizacyjną w związku z rozpoczynającym się Rokiem Wiary zaapelował ks. Andrzej Lubowicki - dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji.
Ufamy, że w ramach rozpoczynającego się kolejnego roku w Kościele członków kółek różańcowych wszystkich parafii 25 października połączy adoracja Najświętszego Sakramentu.

Reklama

- Czy powstają nowe pomysły na rozwój kultu maryjnego?

KS. R. K.: - W niektórych parafiach w diecezji Żywy Różaniec ma bardzo piękną tradycję i doświadczenie, ale w wielu, niestety, jest coraz słabiej. Fakt ten potwierdza liczba członków w kółkach, uczestnictwo w sympozjum czy w czuwaniach diecezjalnych. Aby ożywiać rozwój kultu maryjnego, chcemy w Roku Wiary organizować spotkania modlitewne w poszczególnych dekanatach. To w znaczny sposób ułatwi dotarcie do większej liczby diecezjan, pomoże w formacji i umocnieniu jedności wśród członków wspólnot.

- Co z modlitwą różańcową wśród dzieci i młodzieży?

R. P: - Tak się pięknie składa, że w wielu czuwaniach diecezjalnych czy w ich przygotowaniach uczestniczył ks. Wiesław Niemyjski - proboszcz parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie. Kiedy zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób modlitwą różańcową zarażać dzieci i młodzież, to ks. Wiesław zaproponował organizowanie spotkań z księżmi i katechetami, aby propagować kółka różańcowe w okresie roku szkolnego. Może w taki sposób niektórzy z nich zasmakują w tej modlitwie i pozostaną na całe życie. Czas pokaże. Należy zaznaczyć, że ks. Wiesław także jest członkiem Żywego Różańca.

- Jak przedstawia się współpraca wszystkich grup maryjnych w diecezji?

KS. R. K.: - Kult maryjny w Polsce był silnie rozwinięty już w średniowieczu. Niejednokrotnie wojska polskie wyruszały w bój z imieniem Matki Bożej na ustach. Opiece Maryi przypisywanych jest wiele zwycięstw, wiele uzdrowień. Fakty te są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najczęściej tak jest, że członkowie innych grup maryjnych są również członkami Żywego Różańca. Stąd wszyscy mamy jeden cel - Jezus i Maryja.

Reklama

- Gdzie można zasięgać informacji dotyczących duszpasterstwa maryjnego w naszej diecezji?

R. P.: - Wszelkie informacje dotyczące duszpasterstwa maryjnego przekazywane są do parafii za pośrednictwem Kurii Diecezjalnej czy zelatorek dekanalnych. Również ja i ks. Roman służymy pomocą.

- Jakie są ciekawe inicjatywy w duszpasterstwie wspólnot maryjnych?

KS. R. K: - Tradycją stały się czuwania modlitewne organizowane w diecezjalnych sanktuariach maryjnych. W br. zorganizowane zostało czuwanie w bazylice mniejszej w Prostyni. W sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie zorganizowaliśmy nocne czuwanie.
W listopadzie każdego roku u Sióstr Karmelitanek w Siemiatyczach organizowane są 3- dniowe rekolekcje.
Od 2010 r. obejmujemy wsparciem modlitewnym i materialnym Dom Opatrzności Bożej w biednej dzielnicy stolicy Zambii, Lusace, prowadzony prez Siostry Misjonarki Świętej Rodziny. W domu tym mieszczą się sierociniec, przedszkole, szkoły podstawowa, zawodowa i średnia.

2012-10-17 07:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Półtoramilionowa armia - Polacy modlą się na różańcu

[ TEMATY ]

duchowość

różaniec

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Ilu Polaków odmawia różaniec? - Przynajmniej półtora miliona - odpowiada ks. Szymon Mucha, krajowy moderator Żywego Różańca. Odmawiana od stuleci najbardziej popularna modlitwa kontemplacyjna Zachodu przeżywa renesans od XIX w. Wówczas córka lyońskiego przemysłowca, Paulina Jaricot wpadła na pomysł gromadzenia osób, odmawiających codziennie jedną z 15 tajemnic modlitwy w żywe "róże". Ona także zainspirowała wspomaganie misji przez modlitwę różańcową i zbierania ofiar na ich działalność. 25 października obchodzony jest Dzień Dziękczynienia za życie i dzieło Pauliny Jaricot.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję