Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nauka o Bożym Miłosierdziu

W niedzielny wieczór 30 września do sosnowieckiej wspólnoty Niepokalanego Poczęcia przybył obraz Pana Jezusa Miłosiernego wraz z towarzyszącymi mu relikwiami bł. Jana Pawła II. Wierni tutejszej parafii powitali święte znaki na skrzyżowaniu dróg, nieopodal parafialnej świątyni. O g. 19, jak to jest w zwyczaju nawiedzenia, rozpoczęła się centralna uroczystość pod przewodnictwem i z homilią bp. Piotra Skuchy, z udziałem kapłanów z diecezji i z poza jej granic

Niedziela sosnowiecka 42/2012, str. 4

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Agnieszka Lorek

Akt Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu złożyli kapłani posługujący w parafii: proboszcz, ks. kan. Sławomir Rozner, ks. Stanisław Rozner oraz ks. Tomasz Folga

Akt Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu złożyli kapłani posługujący w parafii: proboszcz, ks. kan. Sławomir Rozner, ks. Stanisław Rozner oraz ks. Tomasz Folga

Warto zaznaczyć, że niedzielna, główna uroczystość peregrynacyjna, niejako zamknęła trwającą od czerwca br. „małą peregrynację”, która odbywała się w tutejszych rodzinach. Wiele z nich w kameralnym gronie, w swoich domach przyjęło kopię obrazu Miłosierdzia Bożego, która wędrowała wraz z relikwią bł. Jana Pawła II oraz różańcem ofiarowanym przez Ojca Świętego.
Bezpośrednim przygotowaniem do nawiedzenia były misje święte, które trwały od 23 do 28 września. Prowadził je ks. Krzysztof Bujak, proboszcz parafii w Borze Biskupim. Uczestniczyli w nich nie tylko parafianie, ale także uczniowie szkół znajdujących się na terenie parafii. Uwieńczeniem misji było umieszczenie nowego krzyża misyjnego nad frontowym wejściem do kościoła.

Mała Wielkanoc

Reklama

Podczas Mszy św. peregrynacyjnej bp Skucha przypomniał, że każda niedziela jest małą Wielkanocą. „W ten wyjątkowy dla Waszej wspólnoty dzień, przypadający właśnie w niedzielę przychodzi do Was Chrystus, by przypomnieć naukę o Bożym Miłosierdziu. Dlatego pragniemy dziś razem z Nim rozważyć to napomnienie, przestrogę, abyśmy nie zmarnowali Bożego Miłosierdzia” - zaznaczał. Kaznodzieja przypomniał Ewangelię wg św. Łukasza o pewnym bogaczu żyjącym w dostatku oraz Łazarzu, który był żebrakiem. Po śmierci aniołowie „zanieśli Łazarza na łono Abrahama”; bogacz natomiast trafił do otchłani, gdzie został „pogrążony w mękach”. „Przypowieść o bogaczu i Łazarzu jest bardzo ciekawa. Czyńmy miłosierdzie dopóki żyjemy, bo później nic już uczynić nie będziemy mogli” - pouczał Ksiądz Biskup.

„Zawsze mogę na Was liczyć”

Zarówno słowo powitania, jak i podziękowania do wszystkich parafian i pracujących tu kapłanów zaangażowanych w peregrynacyjne przygotowania i przebieg nawiedzenia skierował proboszcz parafii, ks. kan. Sławomir Rozner, który parafrazując słowa Ojca Świętego powiedział: „Zawsze mogę na Was liczyć”. W słowach tych zawierała się ogromna wdzięczność za trud, wysiłek, ofiary oraz dary serca i ołtarza, które złożyli tutejsi parafianie z racji peregrynacji obrazu Bożego Miłosierdzia i relikwii bł. Jana Pawła II. Ksiądz Proboszcz wyraził też wdzięczność swojej rodzinie oraz parafianom przybyłym z rodzinnych Wilamowic, a także orkiestrze dętej z tamtych stron, która okrasiła uroczystość nawiedzenia. Na zakończenie kapłani posługujący w parafii Niepokalanego Poczęcia przed obrazem Miłości Miłosiernej złożyli Akt oddania Bożemu Miłosierdzi całej wspólnoty parafialnej. Przygotowani duchowo wierni ze wzruszeniem i przejęciem przeżywali całą peregrynacyjną dobę czuwając przed świętymi znakami nieustannie. Dzień nawiedzenia ubogacony został przez Eucharystię w intencji przedsiębiorców i pracodawców, której w poniedziałek 1 października przewodniczył ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak.
Po południu miało miejsce niezwykle przejmujące pożegnanie pielgrzymujących Gości. „Choćby się chciało, jednak nie można Ich zatrzymać, bo tak samo jak my oczekuje na Nich jeszcze tak wiele wspólnot, zgromadzeń i parafii Kościoła sosnowieckiego - powiedziała wzruszona i szczęśliwa parafianka, Stefania Ornowska. Podczas nawiedzenia doświadczyliśmy wyjątkowej sposobności zawierzenia Bożemu Miłosierdziu najważniejszych spraw - Bożych i ludzkich, całego Kościoła, wspólnoty parafialnej, naszych rodzin i całego kraju” - dodała.

2012-10-17 07:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Augustyn SJ o miłosierdziu – wobec człowieka i wobec przyrody

[ TEMATY ]

miłosierdzie

http://jaugustyn.jezuici.pl/

Szczera spowiedź winna być najważniejszą celebracją Roku Miłosierdzia – uważa znany duszpasterz i kierownik duchowy o. Józef Augustyn SJ. "Uczeń Jezusa wyznając z całą pokorą i zaufaniem swoją kruchość doświadcza miłosierdzia Bożego" – dodaje jezuita w komentarzu dla KAI. 13 grudnia - w ramach ogłoszonego przez Franciszka Roku Świętego Miłosierdzia - we wszystkich katedrach oraz w wielu sanktuariach i jubileuszowych świątyniach zostaną otwarte Bramy Miłosierdzia.

Publikujemy tekst komentarza o. Józefa Augustyna dla KAI:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję