Reklama

By nie zmarnować Roku Wiary

Rok Wiary w diecezji warszawsko-praskiej został oddany pod opiekę Bożego Miłosierdzia

Specjalny akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu odczytał abp Henryk Hoser podczas uroczystości w katedrze św. Michała i św. Floriana na Pradze. - Do Roku Wiary przygotowywaliśmy się od 37 lat. To bowiem w 1975 r. po raz pierwszy odprawiono nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego - podkreślił abp Hoser. - Teraz pod Jego opiekę oddajemy czas Roku Wiary i nasze wszystkie ludzkie starania. Wiemy bowiem, że Miłosierdzie potrafi uzdrowić nawet największych grzeszników i przemienia ich w ludzi świętych.
Na uroczystości w praskiej katedrze obecni byli kapłani, członkowie wspólnot, instytutów życia konsekrowanego oraz wierni. Podczas modlitwy rozważano słowa Benedykta XVI, który podkreślił, że „nie możemy zgodzić się na to, aby sól utraciła swój smak”. - Rok Wiary nie jest jednak po to, aby zadziwić świat. To jest czas, kiedy powinniśmy zajrzeć w głąb siebie. Pozwolić by Bóg działał zarówno w nas, jak i przez nas - podkreślił bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
W trakcie homilii przypomniał on czasy, w których żył św. Franciszek. Ten okres - według Księdza Biskupa - miał zarówno piękne, jak i bolesne dla Kościoła oblicze. Na przełomie XII i XIII wieku pobożni ludzie jedynie trzy razy w roku przystępowali do Eucharystii. - Zawsze, gdy źle dzieje się w Kościele przychodzi wielki święty i odnawia jego oblicze. W tym czasie pojawił się św. Franciszek - wskazał bp Solarczyk.
Takie osoby, jak św. Franciszek, św. Faustyna, bł. Jan Paweł II, czy bł. ks. Ignacy Kłopotowski powinni być wzorami zwłaszcza w Roku Wiary. - To bowiem przez takich ludzi Bóg objawia swą moc - podkreślił bp Solarczyk.
Ksiądz Biskup nawiązał również do słów, które Chrystus podyktował św. Faustynie. Miłosierny Jezus nakazał jej, aby przyprowadzała do Niego wszystkich grzeszników. Wskazał, że dusze oziębłe najbardziej ranią Jego Serce. - Dlatego też nie możemy naszej wiary odkładać na później. Nie możemy Roku Wiary zmarnować - zaapelował bp Solarczyk.

2012-10-17 07:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję